Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

JEREMIE dłużej będzie wspierał wielkopolskie firmy. Nowy instrument już wkrótce

Monika Kaczyńska
JEREMIE dłużej będzie wspierał wielkopolskie firmy. Nowy instrument już wkrótce
JEREMIE dłużej będzie wspierał wielkopolskie firmy. Nowy instrument już wkrótce Grzegorz Dembinski
W Poznaniu w hotelu "Mercure" odbyła się kolejna edycja "Giełdy Produktów Finansowych JEREMIE". Dotąd ze wsparcia w ramach tego instrumentu skorzystało 8 tysięcy przedsiębiorców. Kolejni wciąż mogą skorzystać z tej możliwości. JEREMIE to mechanizm wsparcia dla przedsiębiorców finansowany z funduszy unijnych. Nie są to jednak dotacje. W ramach JEREMIE przedsiębiorcy mogą skorzystać z niskooprocentowanych kredytów i pożyczek oraz poręczeń kredytowych.

JEREMIE  zaczął swoje funkcjonowanie w ramach Wiekopolskiego regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013. Wielkopolska jako pierwsza podpisała z Bankiem Gospodarstwa Krajowego umowę na jego uruchomienie i przeznaczyła na ten cel 501, 3 mln zł. Dziś nasz region  jest jednym z sześciu w kraju, w których mechanizm funkcjonuje, a także bezwzględnym liderem jeśli chodzi o jego wykorzystanie.

Do tej pory z pożyczek w ramach JEREMIE skorzystało w naszym regionie blisko 8 tysięcy firm. Przede wszystkim były to mikro przedsiębiorstwa (75 proc. wszystkich korzystających). Co piąta firma, ktora  skorzystała z mechanizmu to start up.

- To wsparcie jest adresowane właśnie do tych, którzy nie mają dostępu do finansowania bankowego, np. z powodu braku historii kredytowej lub zbyt krótkiego okresu działalności - podkreślał wicemarszałek województwa Leszek Wojtasiak. - Sprzyja im także uproszczona, w stosunku do bankowych, procedura oceny wniosków. Mimo to na prawie 8 tys. umów tylko w trzech przypadkach byliśmy zmuszeni przekazać sprawę do windykacji, a jedynie w 26 wzywać baneficjentów do zwrotu pieniędzy. 

Jarosław Kała z BGK zwrócił uwagę, że tak rzadkie przypadki problemów ze spłatą pożyczek to także skutek zindywidualizowanej oceny wniosków, dokonywanej przez pośredników finansowych - firmy i organizacje z którymi zarząd województwa podpisał umowę na obsługę tego mechanizmu. W calym regionie jest ich 18.

- Ich atutem jest także to, że znają przedsiębiorców, a werfikacja zbyt ryzykownych pomysłów biznesowych następuje często już w czasie pierwszej, krótkiej rozmowy - podkreślał.

Leszek Wojtasiak zwrócił też uwagę na fakt, że mimo iż oprocentowanie pożyczek nie przekracza 2 proc. w skali roku, to jest to przedsięwzięcie dochodowe.

- Kwota 501,23 mln wzrosła do blisko 565 mln - mówił. - A przecież zarabiają na tym także pośrednicy finansowi.

Dzięki pieniądzom z JEREMIE  sfinansowano przedsięwzięcia warte ponad 2 mld zł.

Zarząd województwa podpisał z BGK aneks do umowy, na mocy którego JEREMIE  będzie działał na dotychczasowych zasadach do końca 2016 roku. 

Przedsiębiorcy będą mogli korzystać też z nowego mechanizmu, działającego na podobnych zasadach, który zostanie sfinansowany ze środkow WRPO 2014+. W nowym instrumencie w obrocie znajdzie się 120 mln euro przeznaczonych dla przedsiębiorstw z sektora MŚP, 76 mln euro na projekty związane z energetyką.  

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski