Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jerzy Piotrowicz - „Chuligan” artystyczny i towarzyski

Marek Zaradniak
Ryszard Książek (z lewej) i Wojciech Makowiecki robią, co mogą, aby twórczość Jerzego Piotrowicza przybliżać poznaniakom. Obecnie można jego prace obejrzeć aż na pięciu wystawach w Poznaniu
Ryszard Książek (z lewej) i Wojciech Makowiecki robią, co mogą, aby twórczość Jerzego Piotrowicza przybliżać poznaniakom. Obecnie można jego prace obejrzeć aż na pięciu wystawach w Poznaniu Waldemar Wylegalski
Niezwykłe życie i sztukę Jerzego Piotrowicza, poznańskiego malarza, którego prace można obejrzeć w Muzeum Narodowym, wspominają przyjaciele - Ryszard Książek i Wojciech Makowiecki.

W Poznaniu w Muzeum Narodowym trwa retrospektywna wystawa twórczości Jerzego Piotrowicza, a nawet kilka wystaw, bo jego prace można oglądać także w czterech poznańskich galeriach.

Zapytany, na czym polega siła jego sztuki, prezes Towarzystwa Jerzego Piotrowicza Ryszard Książek mówi: - Jestem od tego, żeby Piotrowicza przybliżać poznaniakom. Czynię to od 17 lat przy okazji rocznicy śmierci bądź urodzin, ale z takim natężeniem to rzeczywiście jego dzieła pierwszy raz są pokazywane. Jest w tym malarstwie jakaś prawda, jest kawał życia Piotrowicza i to ciągle jest malarstwo żywe, które po prostu chce się oglądać. A ponieważ Piotrowicz nie realizował się tylko w jednej dyscyplinie, toteż jest okazja, aby pokazać drzeworyty, grafiki i obrazy, począwszy od tych wczesnych, aż po powstałe w roku śmierci.

- Na wystawie w Arsenale mamy Arkę jako temat wiodący, są przykłady drzeworytów i grafiki, mamy całą ścianę prac, która ukazuje jego wszechstronność. Jako twórca Piotrowicz był człowiekiem bardzo impulsywnym. Na przykład w grafice skupiał się wręcz na każdym drobnym rycie. Jego profesorowie mawiali, gdy patrzyli jak się znęca nad blachą, że nic z tego nie będzie, ale oczywiście się mylili - zauważa Ryszard Książek.

To tylko część artykułu.

Więcej przeczytasz w naszym serwisie plus: Jerzy Piotrowicz - „Chuligan” artystyczny i towarzyski

ZOBACZ TAKŻE
240 stanowisk multimedialnych, 2,5 tysiąca eksponatów. Muzeum II Wojny Światowej otwarte:

Źródło: TVN24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski