Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jesień ma smak polskich jabłek

Karolina Sternal
Od późnej jesieni aż do późnej wiosny jabłko jest najpopularniejszym, rodzinnym owocem
Od późnej jesieni aż do późnej wiosny jabłko jest najpopularniejszym, rodzinnym owocem archiwum
To o tej porze roku dominują na straganach i sklepowych półkach. Wprawdzie uprawiane są w wielu innych krajach, ale te nasze są najsmaczniejsze. O czym mowa? O jabłkach.

Ponoć odmian jabłek jest ponad 10 tysięcy. U nas, te pierwsze - papierówki - dojrzewają już na początku lata. Te ostatnie - zimowe - trafiają właśnie z sadów do przechowali.

Polecamy: Przepisy i porady kulinarne na GłosWielkopolski.pl

Każdy z nas ma swoje ulubione. Jedni sięgają po te najsłodsze, inni wręcz przeciwnie, wolą bardziej winne. Dla jednych jabłko musi być twarde, inni wybierają kruche. Najwięcej jest tych czerwonych i żółtych z malowniczym czerwonym rumieńcem. Ale są też zielonkawe, żółte, a nawet o mało efektownym żółto-szarym kolorze.

Najważniejsze, aby były dojrzałe, zdrowe i o pięknym aromacie, wtedy chętnie sięgamy po nie, aby zaspokoić głód między posiłkami lub przerobić je na coś smakowitego w naszej kuchni. A jesień, kiedy mamy ich szczególne bogactwo, zachęca do tego, aby jabłka znacznie częściej królowały na naszych stołach.

- Zawsze lubiłem jabłka. Choć mam posadzone także inne drzewa owocowe, to jabłonie stanowią podstawę. Nie ma nic lepszego, jak takie soczyste jabłko prosto z drzewa - przekonuje Jerzy Wolniak, działkowiec z Leszna. - Gdy obejmowałem działkę, to rosło na niej znacznie więcej starych jabłoni niż w tej chwili. Część z nich sama dokończyła żywota, inne wyciąłem, aby zyskać miejsce na inne uprawy. Jednak do dzisiaj zachowała się papierówka i malinówka. Nadal rodzą smaczne, dorodne owoce. Posadziłem też kilka nowych odmian jabłoni.

Różnic pomiędzy starymi odmianami, a tymi nowymi jest dość dużo. Przede wszystkim różnią się wielkością drzew. Stare jabłonie, które dożywają nawet 50-60 lat, to dość duże, rozłożyste drzewa. W lecie w ich cieniu można znaleźć schronienie i ochłodę. Zazwyczaj też rodzą co drugi rok.

Są też odporniejsze na choroby i mrozy, co miało szczególnie duże znaczenie w tym roku, kiedy w czasie kwitnienia przyszło znaczne ochłodzenie i wiele jabłoni zmarzło. Za to z tych nowych, niskopiennych odmian o wiele łatwiej zerwać owoce, drzewa - o ile kwiaty nie zmarzną, mają jabłka co roku, a na pierwsze plony nie trzeba czekać długo, gdyż zaczynają już rodzić w 3-4 roku.

Od późnej jesieni do chwili, gdy na straganach pojawią się pierwsze truskawki, jabłka są najpopularniejszym rodzimym owocem, po jaki sięgamy. Najczęściej jemy je surowe i jak przekonują dietetycy, to najlepszy sposób na to, aby nasz organizm skorzystał ze wszystkich dobrodziejstw tych owoców.

Najistotniejszymi walorami jabłek są dobroczynny wpływ na przewód pokarmowy i niewielka ilość kalorii. Pod warunkiem, że jemy jabłka ze skórką, a nie obrane, gdyż te najwartościowsze składniki znajdują się właśnie tuż pod skórką. Dojrzałe, zdrowe jabłka są chrupiące, mają słodko-kwaśny smak i dają uczucie orzeźwienia. Równie wartościowy jest świeży sok z całych jabłek.

Ci, którzy lubią surowe jabłka, chętnie sięgają po nowsze odmiany, takie jak: szampion, lobo, golden delicius, gala.

Jednak w naszej tradycji jest także sporo przepisów na przetwory i dania z jabłkami. Także nowoczesna kuchnia chętnie sięga do jabłek, czyniąc z nich podstawę wielu smakołyków. Jabłka dobrze czują się w towarzystwie orzechów, migdałów, rodzynek, miodu, wanilii, cynamonu czy czekolady. Ale równie dobrze smakują jako dodatek do mięs, sosów i sałatek.

Jabłka można piec, gotować, smażyć, suszyć, kroić, trzeć, siekać, dusić... Możliwości obróbki jest bardzo wiele.

- Jabłka smakują pod każdą postacią. U mnie w domu jemy je zarówno na surowo, jak i te przetworzone - opowiada Edyta Jankowiak z Gostynia. - Surowe są świetnym dodatkiem do śniadania w szkole czy w pracy. Jeśli chodzi o przetwory, to ja robię z jabłek z własnego ogrodu przecier. Najlepsze do tego są antonówki lub inne tego typu odmiany. Jabłka należy obrać, pokroić na kawałki. Na dno garnka wlać trochę wody, wrzuć pokrojone jabłka i zagotować. Jeśli ktoś ma ochotę, to może dosłodzić cukrem, ale ja tego nie robię.

W wielkopolskiej kuchni największe tradycje dań z jabłkami mają te podawane na słodko.
- Ryż z jabłkami, naleśniki, jabłecznik, jabłka pieczone, jabłka w cieście - to jest to, co najchętniej jedzą dzieci, ale też dorośli - mówi Edyta Jankowiak. - To są proste dania, warto jednak pamiętać, aby jedyną przyprawą nie był tylko cukier. Jeśli dodamy cynamonu, wanilii, to zyskamy bogatszy smak i aromat. Warto również wybrać odpowiednie jabłka. Na przykład dobry, ciekawy smak mają upieczone rubiny czy koksy pomarańczowe.

Równie wielu wielbicieli co szarlotka ma też kaczka z jabłkami lub smażone drobiowe wątróbki z jabłkami. Do tego typu dań najlepiej nadają się winne jabłka, np. szare renety. Coraz częściej jabłka stają się składnikiem sałatek. Najbardziej znana jest ta owocowa.

Wystarczą pokrojone w kostkę jabłka, winogrona oraz różnego rodzaju cytrusy świeże lub z puszki. Głębi smaku dodaje kieliszek rumu lub innego alkoholu. W sałatkach jabłka dobrze czują się także w towarzystwie serów pleśniowych, orzechów oraz gotowanego lub pieczonego drobiu.

Na koniec warto jeszcze przypomnieć, że przez wieki podstawowym sposobem przechowywania jabłek było ich suszenie. W taki sam sposób postępowano z gruszkami i śliwkami. Owoce te stanowiły podstawę suszu, z którego gotowano wigilijny kompot. Ten tradycyjny smak świątecznego deseru zachował się do dzisiaj w wielu wielkopolskich domach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski