Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jesienna Zaduma o tych, którzy odeszli. Spotkanie w Pałacu Działyńskich już dziś, 25 października

WB
pixabay.com
Wieczór poświęcony pamięci tych, którzy w szczególny sposób tworzyli „aktualną” historię Poznania, już dzisiaj, 25 października, w Pałacu Działyńskich przy Starym Rynku w Poznaniu o godz. 19.

Towarzystwo Miłośników Miasta Poznania oraz Biblioteka Kórnicka PAN zapraszają na wieczór poświęcony pamięci, tych, którzy trwale wpisali się w historię Poznania. Wydarzenie odbędzie się już dzisiaj, 25 października, o godz. 19 w Pałacu Działyńskich przy Starym Rynku w Poznaniu.

Zobacz: Wkrótce ruszą zapisy na szczepienie trzecią dawką

Wieczór ten organizowany jest od ponad 20 lat. Przez ten czas uczestnikom udało się wspomnieć niemal 300 osób – tych, jak piszą organizatorzy, którzy tworzyli aktualną historię Poznania, kreowali rzeczywistość, kontynuowali tradycje i budowali wokół siebie niezapomnianą atmosferę. Wśród nich są politycy, artyści, duchowni, rzemieślnicy, sportowcy, lekarze, naukowcy profesorowie i przedstawiciele wielu innych grup zawodowych.

Nie odczytujemy życiorysów, ale udało nam się przez te lata stworzyć piękny, wzruszający zwyczaj. Scenariusz niemal ten sam: jesienne kwiaty, świece, muzyka – tylko bohaterowie inni – wracający we wspomnieniach bliskich i przyjaciół. Nie pojawiają się w życiorysowej chwale, ale w okruchu pamięci, w serdecznym wzruszeniu, w anegdocie. Często, znając ich „oficjalne” działania, dopiero we wspomnieniach dowiadujemy się o ich pasjach, nawykach, stosunku do życia

– mówią organizatorzy.

Podczas tegorocznego Wieczoru wspominani będą m.in., prof. Bohdan Gruchman, prof. Zygmunt Szmeja, Anna Skalisz, Robert Gamble, Mateusz Witkowski, a także niektórych z tych, których pożegnano w ubiegłorocznym czasie pandemii: prof. K. Łybacką, prof. St. Lorenca, L. Raczaka. Szczególnie wspomniana będzie również pamięć Marka Przybylskiego i Marka Zaradniaka, „od zawsze” patronujących temu wieczorowi.

A wśród wspominających będą m.in. prof. T. Jasiński, prof. R. Wryk, prof. A. Obrębowski, prof. A. Szczuciński, A. Wituski, A. Byrt, M. Merczyński.

Wstęp na wydarzenie wolny.

Chociaż dziś dynia kojarzy nam się głównie z halloween, jeszcze do niedawna owoce tej rośliny, przetwarzane w rozmaity sposób, znajdowały się regularnie na wielu polskich stołach. Zdrowe i smaczne na pewno powinny się znaleźć w naszym menu. Prócz tego, te dekoracyjne, mogą być wspaniałą ozdobą naszych domów. Co warto wiedzieć o dyni? Co możesz z niej przyrządzić w swojej kuchni?  Sprawdź!--------->

Przepisy i ciekawostki o dyni. Co trzeba o niej wiedzieć? D...

Dawny budynek urzędu skarbowego przeszedł gruntowną przebudowę. Jak zapewniają inwestorzy, powstała przestrzeń dla młodych, projektowana z myślą o ich potrzebach. Zobacz kolejne zdjęcia -->

Zamieszkać w "Skarbówce"? Zobacz najmniejsze mieszkania na w...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski