Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jesienne Spotkanie Kardiologiczne: Problemy z sercem i pieniędzmi

Marta Żbikowska
Moglibyśmy leczyć więcej pacjentów, gdyby nie pieniądze – przyznają zgodnie wielkopolscy kardiolodzy i kardiochirurdzy.

W X Jesiennym Spotkaniu Kardiologicznym zorganizowanym przez I Klinikę Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu wzięło udział prawie 500 lekarzy z całej Polski. Rozpoczęło się ono w piątek na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

– Gdy zaczęliśmy organizować te spotkania, skupialiśmy się na tematyce klinicznej, dzisiaj mamy rozbudowany zróżnicowany program dotyczący wielu aspektów leczenia serca – mówi prof. Stefan Grajek, dyrektor X Jesiennego Spotkania Kardiologicznego.

Tegoroczna konferencja była okazją do przypomnienia ważnych jubileuszy. O 50 rocznicy transplantacji serca mówił prof. Marek Jemielity. – Transplantacje to specyficzna dziedzina, do nas trafiają pacjent, który doszedł już do ściany – mówi profesor. – Przeszczep to nadzieja dla tych, u których wszystkie inne metody zawiodły.

Metodą, która od 40 lat ratuje życie pacjentów z chorobami serca i naczyń jest angioplastyka. – W tym roku przeprowadziliśmy w naszej klinice 68 takich zabiegów, pieniędzy wystarczy nam jeszcze na 15 – mówi prof. Maciej Lesiak. – Tymczasem w kolejce do angioplastyki mamy ponad 30 chorych.

Brak pieniędzy ogranicza także stosowanie procedur elektroterapeutycznych, o czym mówił prof. Przemysław Mitkowski, kierownik pracowni elektroterapii serca w Szpitalu Klinicznym im. Przemieniania Pańskiego UMP.
– Chorych z niewydolnością serca mamy w Polsce coraz więcej. Paradoksalnie to efekt coraz lepszych metod ratowania pacjentów kardiologicznych – mówi prof. Ewa Straburzyńska-Migaj. – W Polsce mamy od 800 tys. do nawet miliona osób z niewydolnością serca. W tej chwili to już problem nie tylko medyczny, ale też społeczny i ekonomiczny.

O rzadkich chorobach układu krążenia, takich jak nadciśnienie płucne mówiła prof. Tatiana Mularek-Kubzdela. Podsumowała ona także kondycje wielkopolskiej kardiologii.

– W praktyce w Wielkopolsce stosuje się wszystkie zabiegi leczące serce, problemem jest brak łóżek i brak pieniędzy, nasza ogromna zaleta natomiast to doskonali specjaliści – podsumowała prof. Mularek-Kubzdela.

***
Info z Polski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski