Jeśli NFZ nie zapłaci, wyda wyrok śmierci

  Jeśli NFZ nie zapłaci, wyda wyrok śmierci

  Daniel Andruszkiewicz

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Od stycznia największe w Polsce prywatne spółki, które wykonują dializoterapię, leczą pacjentów na własny koszt. Nie podpisały bowiem kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia, który, ich zdaniem, oferuje zbyt niskie stawki za dializy.
  Od dziś w większości stacji dializ zaczynają się cięcia kosztów. Pacjenci nie dostaną posiłków i nie będą już mogli oglądać telewizji. To jednak nic w porównaniu z kolejnymi oszczędnościami, które będą nieuniknione, a które zostały już zapowiedziane w przypadku, gdy do porozumienia nie dojdzie. Chorzy nie będą dowożeni na leczenie. W praktyce oznacza to wydanie na nich wyroku śmierci.

  - Jeśli fundusz nie porozumie się z naszą stacją dializ, dopuści się na nas zbiorowej eutanazji.
  Bez dowozu na leczenie większość z nas umrze w ciągu tygodnia. Nie stać nas na dojeżdżanie we własnym zakresie - mówi 63-letni Florian Kozłowski, który od 15 lat jest dializowany w leszczyńskiej niepublicznej placówce prowadzonej przez firmę Eurodial. Hemodializie musi poddawać się aż sześć razy w tygodniu.

  Tylko w Lesznie z hemodializy korzysta około 170 osób. To w większości ludzie ubodzy, którzy są dowożeni na zabiegi z miejscowości oddalonych nawet o 90 kilometrów. Osoby te cierpią na przewlekłe choroby nerek i tylko hemodializa pozwala na przedłużenie ich życia. Podczas zabiegu z krwi oddzielane są trucizny, które wydalają nerki chorego. Z danych, które podaje Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych, wynika, że w całej Polsce z hemodializy korzysta około 16 tysięcy ludzi. Aż 10 tysięcy z nich leczy się w niepublicznych stacjach dializ. W najbliższym czasie mogą oni zostać pozbawieni tej możliwości, bo skończą się pieniądze. Spółki mogą podjąć decyzję o opuszczeniu polskiego rynku.

  - Dostaliśmy pismo od zarządu, z którego dowiadujemy się, że pieniądze już się kończą. Firma zaczyna oszczędzać, bo od stycznia NFZ nie płaci za dializy. Zrezygnowano z wydawania posiłków i wymówiono abonament radiowo-telewizyjny - informuje Andrzej Świderski, ordynator leszczyńskiej stacji dializ. - Kolejne cięcia będą obejmowały rezygnację z transportu pacjentów na zabiegi. Tylko 10 procent spośród wszystkich chorych dojeżdża do Leszna we własnym zakresie. To istny dramat, bo jeśli pacjent nie dotrze na dializę, jego szansa na przeżycie drastycznie spada. Większość z chorych umrze w ciągu tygodnia - zapewnia Świderski.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Państwo polskie należy zlikwidować

  Paweł (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 7

  Godność życia, którą powinno zapewnić państwo swoim obywatelom to przede wszystkim 1. Zapewnienie pracy a jesli jej nie ma zapewnienie godziwych warunków życia. 2. Zapewnienie powszechnej opieki...rozwiń całość

  Godność życia, którą powinno zapewnić państwo swoim obywatelom to przede wszystkim 1. Zapewnienie pracy a jesli jej nie ma zapewnienie godziwych warunków życia. 2. Zapewnienie powszechnej opieki zdrowotnej każdemu 3. Dla osób przebywających na emeryturze zapenieć godziwe warunki życia na starość (dostęp do leków, służby zdrowia) 4. Zapewnić ochrone i bezpieczeństwo obywatelom (wojsko i policja) 5. Stymulować rozwój poprzez zintegrowany system transportu zbiorowego. Państwo polskie nie spełnia żadnego w ww. wymogu, dlatego czas z nim skończyć. Zastanawiam się tylko, jaka jest dla nas, kłótliwych i nie lubuących pracować Polaków alternatywa? Chyba wegetacja w tym coraz gorszym bałąganie. PO nas pogrzebie dokumentnie.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo