Jeśli nie PZD, to co? Jest alternatywa

  Jeśli nie PZD, to co? Jest alternatywa

  Anna Jarmuż

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Jeśli nie PZD, to co? Jest alternatywa

  ©Paweł Matysiak

  Powstało pierwsze stowarzyszenie - niezależne od PZD, które zakłada ogrody na własnych terenach, a nie dzierżawionych od miasta czy gminy.
  Jeśli nie PZD, to co? Jest alternatywa

  ©Paweł Matysiak

  W Poznaniu powstała pierwsza w Polsce organizacja, która może być konkurencją dla Polskiego Związku Działkowców. Pomysł na Stowarzyszenie Działkowców Nasze Ogrody, bo o nim mowa, narodził się cztery lata temu. Organizacja oficjalnie działa od roku. Założyła już pierwszy ogród, teraz czeka na działkowców, chcących wstąpić w jego szeregi.


  Zobacz komentarz: W ogrodach zapachniało wiosną


  - Idea stworzenia ogrodów działkowych zrodziła się w momencie zaskarżenia ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych do Trybunału Konstytucyjnego - tłumaczy Jan Szudera, wieloletni działkowiec i prezes nowego stowarzyszenia. - W mojej głowie powstała myśl o organizacji, która była by niezależna od Polskiego Związku Działkowców.

  Jak wyjaśnia Jan Szudera, z czasem dołączyli do niego inni miłośnicy ogrodów. Stowarzyszenie wspierają też firmy i instytucje.

  Prawo do działki
  Rodzinne ogrody działkowe, kierowane przez Polski Związek Działkowców, działają zwykle na gruntach miejskich. Te, zarządzane przez Stowarzyszenie Działkowców - Nasze Ogrody są zakładane na terenach własnych. Działka, na której ma powstać NOD (czyli Nasze Ogrody Działkowe) zostaje wcześniej wykupiona przez Stowarzyszenie. Działkowcom nie grozi więc wywłaszczenie.

  - To ważne, bo ludzie inwestują w swoje ogrody spore środki finansowe - tłumaczy mecenas Włodzimierz Kowa- lewski, reprezentujący Wielkopolskie Biura Dochodzenia Odszkodowań, współpracujące ze stowarzyszeniem. - Dziś wiele ogrodów ma nieuregulowaną sytuację prawną. Tereny, na których się znajdują, należą często do skarbu państwa, miast, gmin lub prywatnych właścicieli.
  1 3 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  uwaga na działki psd w Lusówku

  Lusówko (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Psd ostatnio dużo się reklamuje z działkami w Lusówku. To jest teren rolny z zakazem zabudowy czymkolwiek. Mamią klientów wizją postawienia domu całorocznego a jest to niemożliwe. Sprawdźcie...rozwiń całość

  Psd ostatnio dużo się reklamuje z działkami w Lusówku. To jest teren rolny z zakazem zabudowy czymkolwiek. Mamią klientów wizją postawienia domu całorocznego a jest to niemożliwe. Sprawdźcie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dostępny na stronie gminy tarnowo podgórne. Te działki to ściema i naciąganie. Tam nawet płotu nie wolno postawić co dopiero altanę.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jaśkowiak musi odejść

  Poznaniak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Zapraszamy na stronę: jaskowiakmusiodejsc pl


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Poznaniak musi odejść

  Rodowity Poznaniak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Może Ty odejdź - najlepiej na poważne leczenie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  MPZP

  tomek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje dla działki 379/1 użytkowanie rolnicze. Wyklucza to budowę altan. A właśnie o tej działce jest mowa. To jest, a przynajmniej może być,...rozwiń całość

  Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje dla działki 379/1 użytkowanie rolnicze. Wyklucza to budowę altan. A właśnie o tej działce jest mowa. To jest, a przynajmniej może być, kolejny przykład wyłudzenia pieniędzy.
  Co na to NOD?zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Odpowiedź w sprawie MPZP

  Jan Szudera Prezes Stowarzyszenia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Drogi Panie Tomku,
  chciałbym Panu wyjaśnić, iż ogrody nasze tworzymy właśnie na gruntach rolnych i jest to zgodne z prawem. Stawianie altan natomiast jest rzeczywiście niedopuszczalne na gruntach...rozwiń całość

  Drogi Panie Tomku,
  chciałbym Panu wyjaśnić, iż ogrody nasze tworzymy właśnie na gruntach rolnych i jest to zgodne z prawem. Stawianie altan natomiast jest rzeczywiście niedopuszczalne na gruntach innych niż NOD. Dlatego też nasze stowarzyszenie jest obecnie w trakcie wykupu w/w działki od jej obecnego właściciela, co umożliwi utworzenie NOD i stawianie altan zgodnie z obowiązującymi przepisami - zapraszam na stronę stowarzyszenia www.naszeogrody-psd.pl - znajdzie Pan tam wszystkie informacje i wyjaśnienie kwestii prawnych z tym związanych.
  Mam nadzieję, że rozwieje to Pańskie wątpliwości. Pozdrawiamzwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hipoteka obciążona na milion zł

  ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  hipoteka działki obciążona na 1.000.000 zł!!!!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo