Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest decyzja sądu w sprawie budowy węzła przesiadkowego Grunwaldzka. Wykonawca musi skończyć inwestycję w terminie. Stawką jest dotacja UE

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Na budowę tunelu pod mocno obciążoną linią kolejową Warszawa – Berlin (szlaban jest tu opuszczany średnio co kwadrans) oraz węzła przesiadkowego (parking dla aut i rowerów, pętla autobusowa, poczekalnia, wiaty peronowe, przebudowa układu drogowego – nowa droga, chodniki, ścieżki rowerowe, kładka pieszo-rowerowa nad Grunwaldzką)  mieszkańcy Poznania, Plewisk i powiatu poznańskiego czekają od lat.
Na budowę tunelu pod mocno obciążoną linią kolejową Warszawa – Berlin (szlaban jest tu opuszczany średnio co kwadrans) oraz węzła przesiadkowego (parking dla aut i rowerów, pętla autobusowa, poczekalnia, wiaty peronowe, przebudowa układu drogowego – nowa droga, chodniki, ścieżki rowerowe, kładka pieszo-rowerowa nad Grunwaldzką) mieszkańcy Poznania, Plewisk i powiatu poznańskiego czekają od lat. PIM
Wiadomo już, kto zbuduje zintegrowany węzeł przesiadkowy Grunwaldzka. Sąd Okręgowy w Poznaniu przyznał rację firmie Budimex. To z nią spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie podpisze umowę. - Jak wszystko dobrze pójdzie, jeszcze w tym roku rozpoczną się prace budowlane – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. I przypomina: - Ze względu na kilkumiesięczne opóźnienie istniało ryzyko utraty dofinansowania unijnego.

Budimex, który przegrał przetarg na budowę węzła Grunwaldzka, złożył równolegle skargę do Krajowej Izby Odwoławczej oraz do sądu. KIO oddaliła skargę. Sąd Okręgowy nakazał niepodpisywanie umowy z wybranym wykonawcą – firmą Tormel do czasu rozstrzygnięcia sprawy.

Czytaj też: Czy przepadną pieniądze unijne na budowę węzła Grunwaldzka? Podpisanie umowy z wykonawcą zależy od decyzji sądu

- W grudniu zwróciliśmy się do sądu z prośbą o w miarę szybkie i ostateczne rozstrzygnięcie, niezależnie od tego, komu zostanie przyznana racja – twierdzi Wiśniewski. I dodaje, że stawką jest realizacja inwestycji w określonym terminie, by nie stracić dotacji unijnej. - Skierowanie sprawy do ponownego rozpatrzenia byłoby najgorszym rozwiązaniem. Cieszę się, że decyzja sądu jest ostateczna, możemy przystąpić do działań.

Zobacz, jak wygląda sytuacja na przejeździe kolejowym na Grunwaldzkiej:

Budowa zintegrowanego węzła przesiadkowego Grunwaldzka, który ma powstać na granicy Poznania i Plewisk, co rusz napotyka na przeszkody. Trzeba było przesuwać wcześniej zaplanowane terminy rozpoczęcia robót. Najpierw prace projektowe zostały wstrzymane przez odwołanie od decyzji środowiskowej dla tej inwestycji. W związku z tym proces projektowy musiał być wstrzymany na około 10 miesięcy. Kolejnym utrudnieniem był planowany przez kolej czwarty tor. Problem rozwiązano, konstruktorzy na wszelki wypadek wzmocnili stropy tunelu.

Zobacz wizualizację węzła:

Na budowę tunelu pod mocno obciążoną linią kolejową Warszawa – Berlin (szlaban jest tu opuszczany średnio co kwadrans) oraz węzła przesiadkowego (parking dla aut i rowerów, pętla autobusowa, poczekalnia, wiaty peronowe, przebudowa układu drogowego – nowa droga, chodniki, ścieżki rowerowe, kładka pieszo-rowerowa nad Grunwaldzką)  mieszkańcy Poznania, Plewisk i powiatu poznańskiego czekają od lat.

Jest decyzja sądu w sprawie budowy węzła przesiadkowego Grun...

W ubiegłym roku po otwarciu ofert w przetargu, który miał wyłonić wykonawcę, okazało się, że wszystkie przekraczają zakładany budżet inwestycji. Poznań, powiat poznański i gmina Komorniki, które współfinansują to przedsięwzięcie, postanowiły dołożyć brakujące miliony. W październiku przetarg rozstrzygnięto, wygrał go Budimex. Wtedy do KIO odwołała się spółka Tormel, która zaproponowała najniższą cenę za swoje usługi i przyznano jej rację. Zgodnie z decyzją KIO komisja przetargowa jeszcze raz rozpatrzyła oferty i wybrała Tormel. Wtedy do sądu i KIO odwołał się Budimex. KIO odrzuciła jego skargę, ale Sąd Okręgowy w czwartek, 28 stycznia, przyznał mu rację.

W rankingu dzielnic Otodom sprawdziliśmy, gdzie mieszkańcy Poznania czują się najmniej bezpiecznie. Ankietowani, a było ich prawie 3300, oceniali prawdziwość zdania: "Mieszkam w bezpiecznej okolicy i nie boję się wracać do domu po zmroku". Ocena 1 oznaczała "zupełnie się nie zgadzam", a 7 - "zgadzam się w pełni". Najlepszym z ocen daleko do ideału, a im niżej w rankingu tym gorzej.Przejdź do kolejnego slajdu i sprawdź --->Dzielnice uszeregowane są od tych bardziej bezpiecznych do tych najmniej bezpiecznych.

Oto najbardziej niebezpieczne dzielnice Poznania [RANKING]

Gdy PIM podpisze umowę z firmą Budimex, ta będzie mogła przystąpić do prac, doprojektować pewne elementy węzła Grunwaldzka, uzyskać niezbędnie zgody i rozpocząć prace.

- Tempo będzie musiało być bardzo mocne, bo inwestycja musi zakończyć się w połowie 2023 roku – podkreśla Wiśniewski. - To bardzo trudna i skomplikowana inwestycja, ale Budimex jest doświadczoną firmą.

- Finansowo jesteśmy przygotowani – zapewnia Jan Broda, wójt gminy Komorniki.

Warto wiedzieć: Węzeł Grunwaldzka: "Kontrolowany" poślizg w budowie tunelu pod torami. Prace ruszą w 2021 roku. Kiedy się zakończą?

Koszt przedsięwzięcia szacowano na około 100 mln zł, dotacja unijna wynosi 66 mln zł. Zgodnie z porozumieniem Poznań pokrywa 46,60 proc. kosztów, Komorniki – 29,72 proc., a powiat poznański 23,68 proc.

Na budowę tunelu pod mocno obciążoną linią kolejową Warszawa – Berlin (szlaban jest tu opuszczany średnio co kwadrans) oraz węzła przesiadkowego (parking dla aut i rowerów, pętla autobusowa, poczekalnia, wiaty peronowe, przebudowa układu drogowego – nowa droga, chodniki, ścieżki rowerowe, kładka pieszo-rowerowa nad Grunwaldzką) mieszkańcy Poznania, Plewisk i powiatu poznańskiego czekają od lat.

Zobacz też:

Zeszłoroczny tragiczny wypadek karetki w Puszczykowie zszokował wiele osób, ale warto wiedzieć, że w całym 2019 roku w Polsce doszło aż do 195 wypadków i kolizji na przejazdach kolejowych, w których zginęły 64 osoby, a 28 zostało rannych. Prezentujemy nagrania z ostatnich latach ku przestrodze ---->

Wypadki na przejazdach kolejowych w Polsce - zobacz te nagra...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski