Jest decyzja sądu w sprawie odstępstw dla ZE PAK. Elektrownia w Koninie musi ograniczyć emisję

AM
Pixabay
Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin będzie musiał dostosować się do unijnych przepisów i obniżyć szkodliwą emisję. Sąd przyznał rację organizacji Greenpeace, która zaskarżyła decyzję Ministerstwa Klimatu podtrzymującą odstępstwo od przepisów ochrony powietrza wydane przez marszałka województwa wielkopolskiego.

Obowiązek stosowania najlepszych dostępnych technologii przez elektrownie węglowe wynika z przepisów unijnych, tzw. konkluzji BAT uchwalonych w 2017 roku (termin dostosowania się do wymogów to sierpień br.). Dzięki decyzji władz odstępstwo od tego obowiązku otrzymała należąca do Zygmunta Solorza-Żaka spółka ZE PAK.

- Unia Europejska zostawiła furtkę, dzięki której organy państwowe mogą przyznać czasowe odstępstwo od tych przepisów. W kwietniu ubiegłego roku marszałek województwa wielkopolskiego przyznał takie odstępstwo spółce ZE PAK. Odwołaliśmy się od tej decyzji do Ministerstwa Klimatu, ale minister ją podtrzymał - tłumaczy Marek Józefiak, rzecznik Greenpeace Polska.

Coraz więcej zielonej energii w Polsce

Ostatecznie decyzję uchylił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Wyrok nie jest prawomocny, dlatego koncern może się jeszcze odwołać do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Informacji od przedstawicieli firmy odnośnie dalszych kroków na tę chwilę nie otrzymaliśmy.

Elektrownia w Koninie: Marszałek wydał odstępstwo, minister je podtrzymał, a sąd uchylił

Do sprawy odniósł się Jacek Bogusławski, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego. Zaznaczył, że decyzja o udzieleniu przez marszałka odstępstwa czasowego dla elektrowni Pątnów II została przyznana po wnikliwym, wielomiesięcznym postępowaniu wyjaśniającym.

Czytaj też: Wciąż nie ma decyzji w sprawie odstępstw dla elektrowni. Greenpeace: "Czy marszałek Marek Woźniak pozwoli ZE PAK-owi na dalsze trucie?"

Uzasadnieniem miało być dotrzymanie wielkości stężeń średniodobowych, standardów emisyjnych oraz czynnik położenia geograficznego, czyli lokalizacja elektrowni w sąsiedztwie lokalnych odkrywek węgla brunatnego.

- Na decyzję o udzieleniu odstępstw wpłynął również fakt, że elektrownia Pątnów II jest znaczącym dostawcą energii, więc jej nagłe zamknięcie mogłoby zagrozić bezpieczeństwu energetycznemu kraju i spowodować niedostarczenie energii elektrycznej zgodnie z zapotrzebowaniem. Ponadto przedstawiona analiza wykazała, że osiągnięcie granicznych wielkości emisyjnych przed terminem określonym w decyzji wykonawczej Komisji Europejskiej, prowadziłoby do nieproporcjonalnie wysokich kosztów w stosunku do korzyści dla środowiska - wyjaśnił Jacek Bogusławski.

Decyzję Urzędu Marszałkowskiego podtrzymało również Ministerstwo Klimatu, dlatego Greenpeace złożyło skargę do sądu administracyjnego.

Elektrownia w Koninie zmniejszy emisję: Greenpeace ogłasza sukces

Odstępstwo dla elektrowni Pątnów II zostało przyznane na okres trzech lat – od sierpnia 2021 do sierpnia 2024 roku. Jak zaznaczają przedstawiciele organizacji Greenpeace uchylenie tej decyzji to dobra wiadomość, ponieważ tak długi okres funkcjonowania elektrowni na obecnych warunkach pozwoliłby na wyemitowanie ogromnej ilość toksycznych związków.

- Mamy nadzieję, że ZE PAK przestanie oszczędzać na naszym zdrowiu. Jeśli wyrok zostanie utrzymany, spółka będzie musiała zmniejszyć emisję. Skutkiem tego do atmosfery nie wydostanie się kolejne 150 kilogramów rtęci – zauważa Marek Józefiak, rzecznik.

Organizacja sugeruje modernizację elektrowni. Zdaniem analityka rynku energetycznego z Greenpeace właściciele spółki powinni dostrzec, że energetyka węglowa nie ma przyszłości.

- ZE PAK powinien przyspieszyć swoją transformację w kierunku odnawialnych źródeł energii. Przy odpowiedniej polityce koncernu i dobremu wykorzystaniu środków unijnych, Wielkopolska Wschodnia ma szansę stać się regionem górniczym, który z sukcesem przejdzie przez proces sprawiedliwej transformacji energetycznej - podsumował wyrok sądu Piotr Wójcik z Greenpeace Polska.

ZOBACZ TEŻ:

Sześć miast z Wielkopolski znalazło się na liście miejscowości z najbardziej rakotwórczym powietrzem. Rekordziści z naszego regionu przekraczają dozwolone normy aż czterokrotnie! Sprawdź, gdzie jest najgorzej.Przejdź do rankingu --->

6 miast w Wielkopolsce z najbardziej rakotwórczym powietrzem...

Tylko pozornie sortowanie śmieci jest łatwe. Podział na odpady organiczne, tworzywa sztuczne i metal, papier, szkło oraz odpady zmieszane (plus niebezpieczne, które należy odstawiać do punktu selektywnej zbiórki odpadów) nie jest wcale oczywisty. To, co wydaje się papierem, nie zawsze powinno trafić do pojemnika na makulaturę. Wiele rodzajów szkła nie nadaje się do recyclingu. Niemało jest opakowań, w przypadku których jeden pojemnik to za mało. Sprawdź, jak wyrzucać wątpliwe odpady. Zobacz--->

Te śmieci sprawiają największe kłopoty przy segregacji - nie...

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Jacek Bogusławski - czołowy ignorant Sejmiku, zwykły Nikodem Dyzma

Dodaj ogłoszenie