Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jesteś osobą niepełnosprawną i chcesz się przekwalifikować? Skorzystaj z półrocznej bezpłatnej rehabilitacji

Milena Kochanowska
Milena Kochanowska
Udział w projekcie jest bezpłatny. Zgłosić się do niego mogą osoby, które już od duższego czasu szukają pracy, jak i te, które dopiero zakończyły leczenie
Udział w projekcie jest bezpłatny. Zgłosić się do niego mogą osoby, które już od duższego czasu szukają pracy, jak i te, które dopiero zakończyły leczenie Pixabay
Przekwalifikowanie zawodowe to często konieczność i jednocześnie bardzo ważna decyzja w życiu osób z niepełnosprawnością oraz tych, które doznały wypadku. W podjęciu tej trudnej decyzji może jednak pomóc PFRON, który zapewnia takim osobom półroczny darmowy pobyt w jednym z Ośrodków Rehabilitacji Kompleksowej.

– Projekt kompleksowej rehabilitacji dedykowany jest osobom, które z powodu choroby lub wypadku utraciły możliwość wykonywania dotychczasowego zawodu, a chciałyby podjąć inną pracę, adekwatną do zainteresowań i stanu zdrowia – mówi Anna Skupień, dyrektor Oddziału Wielkopolskiego PFRON. – Kierowany jest on także do osób z wrodzoną lub nabytą niepełnosprawnością, które są zmotywowane do podjęcia pracy, jednak dotychczas nigdy nie pracowały. Uczestnicy projektu przy stałej współpracy z wieloma specjalistami oraz dzięki zindywidualizowanemu podejściu mogą znacznie szybciej powrócić na rynek pracy.

Zobacz też: Profilaktyka 40 PLUS. Możesz skorzystać z bezpłatnych badań dla osób 40+. Jak to zrobić? Sprawdź!

Udział w projekcie jest bezpłatny. Zgłosić się do niego mogą osoby, które już od duższego czasu szukają pracy, jak i te, które dopiero zakończyły leczenie. Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności nie jest konieczne; nie ma też określonej górnej granicy wieku. Potencjalni uczestnicy projektu muszą posiadać jednak pozytywne rokowania co do aktywności zawodowej i wykazywać stabilny stan zdrowia, tak by po zakończeniu kompleksowej rehabilitacji móc podjąć pracę choćby na pół etatu.

Czytaj także: Czy organizator imprezy może żądać od nas informacji o zaszczepieniu przeciw COVID-19?

Półroczna rehabilitacja odbywa się w czterech ośrodkach w Polsce:

  • Wągrowcu,
  • Ustroniu,
  • Nałęczowie,
  • Grębiszewie.

Osoby niepełnosprawne mają w nich zapewnioną opiekę lekarzy, fizjoterapeutów, psychologów i terapeutów zajęciowych, ale także doradców zawodowych czy pośredników pracy. Zakres oraz formy wsparcia są ustalane indywidualnie oraz dostosowane do potrzeb, możliwości i predyspozycji poszczególnych osób.

Czytaj koniecznie: Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta? Dlaczego jest ono takie ważne?

Zgłoszenia z województwa wielkopolskiego oraz sąsiadujących: kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego przyjmowane są w Oddziale Wielkopolskim Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych:

Funkcjonowanie Ośrodków Rehabilitacji Kompleksowej odbywa się z zachowaniem wszelkich standardów bezpieczeństwa obowiązujących w czasie pandemii - informuje PFRON. Każdy uczestnik projektu przed rozpoczęciem rehabilitacji poddawany jest testom na obecność koronawirusa.

Na realizację projektu z budżetu państwa i programu Unii Europejskiej przewidziano aż 85 mln zł.

Interesujesz się zdrowiem? Tu znajdziesz najważniejsze informacje:
Interesujesz się zdrowiem? Tu znajdziesz najważniejsze informacje

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wiosenne problemy skórne. Jak sobie z nimi radzić?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski