Jesteśmy bliscy odkrycia Świętego Graala egiptologii,...

  Jesteśmy bliscy odkrycia Świętego Graala egiptologii, grobowca Nefertiti

  Oliver Moody, Ben Macintyre

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Miejsce pochówku Nefertiti, jedynej królowej w historii Egiptu, utajniono. Odnalezienie jej grobowca nie ucieszy wszystkich. Będzie to zła wiadomość m.in. dla islamistów, którzy odmawiają praw kobietom.
  Jesteśmy bliscy odkrycia Świętego Graala egiptologii, grobowca Nefertiti

  ©Philip Pikart/CC BY-SA 3.0

  Jesteśmy ponoć już blisko odsłonięcia grobowca Nefertiti, co pozwoli nam zyskać wiedzę o kobiecie bardzo dominującej, która nie chciała pełnić służebnej roli wobec mężczyzny.

  Wszystko zaczęło się w 1907 r., kiedy młoda Angielka Dorothy Louise Eady spadła ze schodów. Później nie była już tą samą osobą. Zyskała sławę wybitnej egiptolożki, ale rozgłos zapewniło jej przekonanie, że w jednym ze swoich poprzednich żywotów piastowała funkcję wysokiej kapłanki w starożytnym Egipcie.

  Eady nadano przydomek Omm Sety. Dzięki przypominaniu sobie „rozmów”, jakie prowadziła ze starożytnymi Egipcjanami, miała przyczynić się do wielu odkryć archeologicznych. W latach 70. twierdziła, że wie, gdzie znajduje się od dawna poszukiwany grobowiec legendarnej egipskiej królowej Nefertiti.

  - Jest w Dolinie Królów, blisko grobowca Tutanchamona. Chodzi o miejsce, o którym nikt nawet nie pomyślał. Grobowiec królowej pozostaje w stanie nienaruszonym - oświadczyła Eady.

  Mogła mieć rację. Pracujący na uniwersytecie stanu Arizona brytyjski egiptolog Nicholas Reeves twierdzi, że grobowiec Nefertiti znajduje się za ścianą komory grobowca Tutanchamona. Używając techniki termografii w podczerwieni, znaleziono dowody świadczące, że za ścianami komory faraona są puste pomieszczenia.

  Reeves użył do badań w Dolinie Królów w pobliżu Luksoru nowoczesnego sprzętu. Wykonał skany ścian grobowca Tutanchamona, a ich analiza wykazała dwa dziwne „cienie” dwojga drzwi zamurowanych przez budowniczych grobowca.

  Jedno z nich ma być zdaniem Reevesa tajnym przejściem mającym prowadzić do magazynu. Jednak drugie prowadziłoby do kolejnej komory grobowej. Jeśli przeczucia badacza się potwierdzą, to uznamy, że dokonał on jednego z najbardziej niezwykłych odkryć archeologicznych od dziesiątków lat.

  Pomieszczenie położone jest po północnej stronie grobowca faraona Tutanchamona. Wedle Reevesa jest tam „nienaruszony pochówek pierwotnego właściciela grobowca” - królowej Nefertiti.

  Jeśli odkryjemy miejsce jej pochówku, znajdziemy też rozwiązanie jednej z najstarszych tajemnic starożytności. Ponadto - jak w przypadku grobowca Tutanchamona - odkrycie to rzuci nowe światło na historię współczesnego świata.

  Grobowiec Tutanchamona odkrył w 1922 r. Howard Carter. Dziennikarze „The Times” dosłuchali się w tym odkryciu echa współczesności. Pierwsza wojna światowa skończyła się ledwie cztery lata wcześniej. W takim kontekście uznali odkrycie grobowca Tutanchamona za symbol brytyjskiej potęgi imperialnej i zauważyli, że znajdujące się w grobowcu płaskorzeźby przedstawiają panowanie tego faraona nad terenami dzisiejszej Syrii i Etiopii.

  „Starożytny władca, który teraz wychodzi z zapomnienia, ma dla nas trwałe znaczenie. Przez stulecia wieją wiatry, które wciąż marzeniem o potędze i nadzieją na [znalezienie] Boga nie dają spokoju ludzkiemu duchowi” - czytamy w ówczesnym wstępniaku „The Times”.
  1 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo