Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jeszcze bardziej zakaźny podwariant Omikronu BA.2. Jakie są jego objawy?

NM
Objawy, które zgłaszają osoby zakażone Omikronem często przypominają przeziębienie. Zdarza się to szczególnie u osób już zaszczepionych.
Objawy, które zgłaszają osoby zakażone Omikronem często przypominają przeziębienie. Zdarza się to szczególnie u osób już zaszczepionych. Paweł Relikowski
Eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia informują, że podwariant koronawirusa Omikron BA.2 rozprzestrzenia się dużo szybciej niż sam Omikron. Jak dotąd zakażenie nim odnotowano już w 60 krajach. Najbardziej dominuje on w Danii i Indiach. Specjaliści wciąż badają kolejne warianty i przyglądają się ich specyfice. Czym charakteryzuje się nowy podwariant Omikrona BA.2 i jakie są jego objawy?

Subwariant Omikronu BA.2 wykryto już m.in. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Szwecji i Norwegii. Najbardziej jednak dominuje on w Danii, gdzie zakaziło się nim już ponad 80 proc. mieszkańców tego kraju.

Eksperci nazywają ten podwariant "ukrytym Omikronem", ponieważ nie jest on tak łatwo wykrywalny przez tradycyjne testy, jak pozostałe warianty koronawirusa.

Każdy przypadek zakażenia SARS-CoV-2 jest zupełnie inny, a każdy chory czuje się inaczej. Jak się jednak okazuje, problemy ze zdrowiem nie zawsze kończą się wraz z przechorowaniem COVID-19. Lekarze przyznają, że wielu ozdrowieńców skarży się na różne dolegliwości.Sprawdź, z jakimi problemami zdrowotnymi mierzą się osoby, które przeszły koronawirusa. ------>

Chorowałeś na COVID-19 i co dalej? Zobacz, co dolega lub moż...

Omikron BA.2 jakie są jego objawy

Brytyjscy naukowcy wyróżnili kilka objawów, które nieco odróżniają Omikron BA.2 od pozostałych wariantów. Są to:

  • gorączka,
  • skrajne zmęczenie,
  • kaszel,
  • ból głowy,
  • osłabione mięśnie,
  • podwyższone tętno

Nie oznacza to jednak, że w przypadku nowego podwariantu u zakażonych nie występują symptomy już wcześniej nam znane. Nadal przy zakażeniu mogą się pojawić:

  • katar,
  • ból głowy,
  • zmęczenie,
  • kichanie,
  • ból gardła
Gorączka, kaszel, brak węchu czy smaku - to objawy zakażenia koronawirusem, o których mówi się od początku trwania pandemii. Jednak z biegiem czasu i z wzrastającą liczbą zakażeń samopoczucie chorych na COVID-19 wskazuje na to, że nie tylko dotychczas znane objawy nie występują u pacjentów, ale, co więcej, pojawiają się zupełnie nowe syndromy świadczące o zakażeniu. Do nietypowych objawów koronawirusa należą m. in. niska temperatura ciała - 35 stopni Celsjusza, ale także ból oczu. Sprawdź, jakie jeszcze nietypowe symptomy zakażenia koronawirusem pojawiają się u niektórych pacjentów?Zobacz objawy koronawirusa-->

Nowe, nietypowe objawy koronawirusa: Niska temperatura ciała...

Czy szczepionki chronią również przed podwariantem Omikron BA2?

Jak donoszą eksperci, objawy, które zgłaszają osoby zakażone Omikronem często przypominają przeziębienie. Zdarza się to szczególnie u osób już zaszczepionych.

- Już wcześniej wykazano, że Omikron w odróżnieniu od innych wariantów SARS-CoV-2 kieruje się przede wszystkim nie do płuc, ale do górnych dróg oddechowych. W praktyce przekłada to się na znacznie mniejszą liczbę pacjentów z ciężkim zapaleniem płuc, niewydolnością oddechową, a zatem i mniejszą liczbę zgonów z powodu zakażenia. - COVID-19 w przebiegu infekcji Omikronem może przebiegać lżej, a objawy koncentrują się głównie w górnych, a nie dolnych drogach oddechowych

– mówi w rozmowie z portalem ABC Zdrowie prof. Andrzej Fal, kierownik Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie oraz prezes zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.

Mimo że Omikron BA.2 rozprzestrzenia się o ok. 30 proc. szybciej niż jego poprzednik, to medycy nie mają jednak wątpliwości co do skuteczności szczepionek również w przypadku nowego podwariantu. Po dwóch tygodniach od przyjęcia drugiej dawki, ochrona przed zakażeniem utrzymuje się na poziomie 70 proc.

Szczepionki są niebezpieczne, zmieniają DNA, wywołują choroby lub zarażają wirusem – to parę mitów na temat szczepionek, które trwają do tej pory. Wywołują kontrowersje i sprzeciw wielu osób, które nie wierzą w słuszność szczepień, co uniemożliwia zdobycie zbiorowej odporności na COVID-19. Często jedna teoria zasłyszana od danej osoby, zmienia swoją formę i przeobraża się w kolejną. W ten sposób powstaje szereg mitów, które odstraszają ludzi przed zaszczepieniem. Czytaj więcej. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Czy szczepionki są niebezpieczne? Popularne internetowe mit...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski