Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jeżyce: ZDM wycofuje się z radykalnych zmian w ruchu, ale nie wszystkich

Joanna Labuda
Joanna Labuda
Pierwszy etap konsultacji, czyli opiniowanie wariantów został przedłużony do 15 grudnia 2017 r.
Pierwszy etap konsultacji, czyli opiniowanie wariantów został przedłużony do 15 grudnia 2017 r. Waldemar Wylegalski
Wariant drugi zbyt radykalny, pierwszy do poprawki. Zarząd Dróg Miejskich proponuje kolejne rozwiązanie w ramach nowej organizacji ruchu na Jeżycach.

Zarząd Dróg Miejskich przedstawił trzecią koncepcję zmiany organizacji ruchu na poznańskich Jeżycach. Stworzenie nowego wariantu okazało się konieczne w obliczu protestów części mieszkańców, którzy obawiając się komunikacyjnego paraliżu, krytykowali zaproponowane rozwiązania. W sumie do ZDM w ciągu ostatnich tygodni wpłynęło 88 uwag, pytań i propozycji zmian.

– Trzeci wariant jest czymś w rodzaju kompromisu. Musieliśmy zastanowić się, jak odpowiedzieć na oczekiwania mieszkańców, którzy wzięli udział w konsultacjach i krytycznie podeszli do proponowanych wariantów. W wyniku tego, przedstawiony wcześniej wariant drugi trafił do kosza (wprowadzający m.in. podział dzielnicy na kieszenie – przyp. red.). Postanowiliśmy ocalić wariant pierwszy, do którego wprowadziliśmy wiele konstruktywnych zmian – mówi Tomasz Majchrzak z Zarządu Dróg Miejskich.

Przypomnijmy, że dwa poprzednie warianty zakładały wprowadzenie strefy Tempo30 na terenie całej dzielnicy, ograniczenie lub całkowite uniemożliwienie ruchu tranzytowego oraz zamknięcie i odwrócenie niektórych ulic. Na pierwszy plan wysuwało się jednak założenie uniemożliwienia tranzytu. To według ZDM i Rady Osiedla Jeżyce miałoby doprowadzić do spowolnienia ruchu samochodowego.

Protest mieszkańców Jeżyc. Wniosek złożony na ręce prezydenta Poznania - zobacz wideo:

źródło: gloswielkopolski.pl/x-news.pl.

Poczekają na ul. św. Wawrzyńca

Wariant trzeci nie zakłada tak wielu zmian, jak poprzednie koncepcje, a propozycje ZDM mają być wprowadzane stopniowo. Wcześniej jednym z najbardziej krytykowanych rozwiązań było przecięcie przejazdu ulicą Dąbrowskiego na wysokości rynku Jeżyckiego. – Uznaliśmy, że będzie to możliwe, ale dopiero pod warunkiem wybudowania ulicy św. Wawrzyńca – przyznaje Tomasz Majchrzak z ZDM.

Budowa drogi była kolejny postulatem mieszkańców.

– Ulica św. Wawrzyńca ma rozładować tranzyt z ulicy Dąbrowskiego. Dopiero po jej wybudowaniu będzie można zacząć myśleć o ewentualnym przecięciu ul. Dąbrowskiego – dodaje przedstawiciel ZDM.
Urzędnicy przyjęli także postulat mieszkańców o wyłączeniu sygnalizacji świetlnej przy ulicy Polnej oraz sugestie szpitala położniczo-ginekologicznego, który zgłaszał uwagi, co do zapewnienia możliwości dojazdu. Przypomnijmy, że wcześniej zwracała to uwagę także policja.

– Mamy na Jeżycach dwa szpitale. Naszym zdaniem wprowadzenie tak drastycznych zmian utrudni dojazd zarówno karetkom, jak i policji. Autorzy koncepcji proponowanych przez ZDM nie przedstawili żadnych konkretów, które miałyby świadczyć o tym, że bezpieczeństwo na tym terenie faktycznie się poprawi – mówił nam Andrzej Borowiak, rzecznik wielkopolskiej policji. Wbrew wcześniejszym propozycjom podzielenia ul. Polnej na jednokierunkową, trzeci wariant zakłada, że pozostanie ona dwukierunkowa.

ZDM nie zrezygnował z pomysłu, by po wszystkich ulicach wewnątrz dzielnicy poznaniacy jeździli z maksymalną prędkością 30 km/h, a ulica Mickiewicza pomiędzy Dąbrowskiego a Zwierzyniecką była jednokierunkowa. Urzędnicy nie zamierzają się także wycofać się z wprowadzonego zakazu lewoskrętu z ul. Kościelnej w Dąbrowskiego. O przywrócenie poprzedniej organizacji ruchu na tym terenie postulowali mieszkańcy.

Pierwszy etap konsultacji, czyli opiniowanie wariantów został przedłużony do 15 grudnia 2017 r. Mieszkańcy mogą przesyłać swoje uwagi na adres [email protected] lub dostarczać je do siedziby ZDM.

Co już zmieniono?

Zmiany w organizacji ruchu drogowego pojawiły się w tym roku na ulicy Słowackiego. Tam zwężono jezdnię, wprowadzono ruch rowerowy w obu kierunkach, a z chodników zniknęły samochody. Podobnie jak teraz, proponowane rozwiązania od początku budziły wiele kontrowersji, a mieszkańcy Jeżyc byli podzieleni. Część z nich protestowała na sesjach rady osiedla i miasta. Przynosili ze sobą plakaty i transparenty z hasłami: „Nie dla złych zmian na Słowackiego”, Skośne parkowanie – dwa razy więcej miejsc postojowych”. Protest okazał się nieskuteczny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski