Język łaciński i kultura antyczna w podstawie programowej dla szkół średnich od września 2020 roku. Rozporządzenie Ministerstwa edukacji

Justyna Dopierała
Justyna Dopierała
W roku szkolnym 2020/2021 w podstawie programowej dla szkół średnich funkcjonował będzie język łaciński i kultura antyczna. Przedmiot będą realizowali uczniowie klas I liceów i techników. Aneta Żurek
Od 1 września 2020 r. uczniowie pierwszych klas liceów ogólnokształcących i techników będą uczyć się języka łacińskiego i kultury antycznej w zakresie podstawowym. Ministerstwo Edukacji Narodowej wydało w tej sprawie rozporządzenie.

W czwartek, 16 lipca w Dzienniku Ustaw została opublikowane nowelizacja rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie podstawy programowej dla liceów ogólnokształcących, techników oraz branżowych szkół II stopnia. To uzupełnienie programu nauczania o przedmiot do wyboru - język łaciński i kultura antyczna w zakresie podstawowym dla liceów i techników.

Zobacz również

Język łaciński i kultura antyczna w podstawie programowej sz...

Sprawdź też:

Czego będzie uczył nowy przedmiot?

Na realizację przedmiotu język łaciński i kultura antyczna w zakresie podstawowym przewidziano jedną godzinę tygodniowo w I klasie.

Według rozporządzenia program będzie obejmował znajomość podstaw języka łacińskiego pozwalającą czytać pod kierunkiem nauczyciela nieskomplikowane, różnorodne formalnie i pochodzące z różnych epok oryginalne teksty łacińskie, znajomość podstawowych faktów dotyczących twórczości wybranych, ważnych autorów piszących po łacinie, świadomość relacji pomiędzy językami używanymi w Europie i wykorzystywanymi przez nie alfabetami czy rozumienie dziedzictwa antyku grecko-rzymskiego jako ideowego i materialnego fundamentu cywilizacji zachodniej i kultury polskiej.

Zobacz także: Powrót uczniów do szkół od września: Związek Nauczycielstwa Polskiego apeluje o przygotowania do nauki zdalnej w nowym roku szkolnym

Dyrektorzy szkół będą decydowali o tym, który przedmiot do wyboru spośród plastyki, muzyki, filozofii i łaciny będzie realizowany w szkole. Proponowana podstawa programowa zaleca kształcenie przede wszystkim umiejętności, a nie przekazywanie wiedzy o języku i jego strukturze gramatycznej.

Nauczyciel płakał, jak poprawiał [ZDJĘCIA Z KLASÓWEK]

- Celem zajęć jest pokazanie uczniom oddziaływania języka łacińskiego oraz kultury grecko-rzymskiego antyku na języki i kulturę europejską wieków późniejszych. Podstawa programowa ma przede wszystkim dać nauczycielom szansę wykształcenia wśród uczniów przekonania z jednej strony o doniosłości, z drugiej – o atrakcyjności tych humanistycznych zagadnień - wyjaśnia Anna Ostrowska, rzecznik prasowy MEN.

Sprawdź też:

Język łaciński będzie funkcjonował w nowym roku szkolnym m.in. w V Liceum Ogólnokształcącym w Poznaniu.

- W mim odczuciu warto wprowadzać ten przedmiot w szkołach, ponieważ daje on duże możliwości rozumienia naszego języka i naszej kultury. Wyobrażam sobie, że przez tak krótki czas nauki akcentowana będzie przede wszystkim kultura antyczna czy rozumienie sentencji, ponieważ rok na naukę języka to zbyt krótko. Chodzi o to, by uczniowie zaczerpnęli podstawy i mieli szansę zrozumieć również to skąd pochodzi wiele naszych słów i by zakorzenić w nich podstawy kultury antycznej - mówi Magdalena Szymańska, nauczycielka języka łacińskiego w V Liceum Ogólnokształcącym w Poznaniu.

W których zawodach przydaje się łacina? Sprawdź:

Język łaciński i kultura antyczna w podstawie programowej sz...

Rozporządzenie wchodzi w życie 1 września 2020 r.

Zobacz też:

Ranking PERSPEKTYW 2020: Najlepsze licea w Poznaniu. Oto TOP 15 szkół!

Sprawdź też:

Wsparcie emocjonalne przyszłych rodziców, czyli kim jest doula?

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

e
emeryt

Czas przypomieć - przypomnić - przypomnąć - sobie(forma dowolna) że Pan zganiał na wójta, Wójt zganiał na księdza a nam wszystkim wokół nędza !!

Nie potrzebujemy reformy szkolnictwa – trwa ona permanentnie od zawsze, ku zadowoleniu edukacyjnych biurokratów wszystkich szczebli. Kochają reformowanie, wymądrzanie się i udawanie, że wszystko idzie jak najlepiej. Tym bardziej że sami formułują kryteria, wedle których oceniają własne osiągnięcia. A więc żadnej reformy! W szkole chodzi o to, żeby się nie narobić, a program „przerobić”. Program jest bardzo uczony, a realistyczny – niczym brazylijska telenowela. Chorych decyzji ze strony MEN jest bez liku..Doszło mnie jeszcze o seksporadniku w/g radia...z Torunia?

W
Wojtek

Doskonały plan, zamiast stawiać na szkolnictwo zawodowe, to idziemy w kulturę antyczną i łacinę. I żeby nie było, nie mam nic przeciwko temu, ale to tylko dla chętnych, których to interesuje. Tak czy siak pamiętajcie moi mili, idźcie do szkół dających zawód, a jak już jesteście w LO i nie macie pomysłu na studia, to skorzystajcie z bezpłatnych policealek.

M
Marek Major

Tak właśnie ów mynysterstwo traktuje szkoły- tak jak sobie ktoś wymysli tak ma być, nie ważne czy to dobrze czy źle. Lekarze pisali petycje o przedmiot nauka o zdrowiu i cisza, ale mało komu potrzebne w stopniu podstawowym przedmioty, o których każdy będzie chciał jak najszybciej zapomnieć wrzucajay nagle, stawiając dyrektorów jak zwykle, w burzy innych spraw, przed faktem zatrudnienia ludzi, których nie ma. Śmieszne to bo wszystko w naszym szkolnictwie zmierza ku przeszłości zamiast przyszłości. Wszyscy będą teraz histerikami od siedmiu boleści. Chyba komuś trzeba kabzy nabić w podyplomówkach, albo kształcić będą CENy za ogromną kasę. Pani weźmie 100/h i git.

G
Gość

Pomysł dobry. Pytanie tylko, kto będzie uczył? Jakoś nie widzę nadmiaru nauczycieli na rynku... Znowu dyrektorzy szkół będą w popłochu wysyłać pracowników na podyplomówki.

Dodaj ogłoszenie