Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Józef Dowbor-Muśnicki upamiętniony w Lusowie

Mikołaj Woźniak
Józef Dowbor-Muśnicki upamiętniony w Lusowie
Józef Dowbor-Muśnicki upamiętniony w Lusowie Adrian Wykrota
W podpoznańskim Lusowie odsłonięto pierwszy i jedyny pomnik przywódcy Powstania Wielkopolskiego. Uroczystość uświetniła obchody 97. rocznicy niepodległościowego zrywu.

– Od dawna jestem mieszkańcem tych okolic. Bardzo cieszę się, że pierwszy pomnik upamiętniający generała Dowbora-Muśnickiego stanie właśnie tutaj – mówił Jerzy Pawlicz, mieszkaniec gminy Tarnowo Podgórne.

Miejsce, w którym stanął pomnik nie jest przypadkowe – to z Lusowem przez większość życia był związany gen. Józef Dowbor-Muśnicki, przywódca jedynego zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego i twórca Armii Wielkopolskiej. To w tej wsi znajdziemy jego grób, muzeum, a teraz także i pomnik.

– Ze względu na pochodzenie kult generała nadal tu trwa. Jest to odczuwalne wśród mieszkańców – zapewniała Barbara Śmielińska, również mieszkanka gminy.

Maria Kaniewska, działaczka lokalnego Uniwersytetu Trzeciego Wieku tłumaczyła, że Dowbor-Muśnicki był człowiekiem honoru: – Właśnie takim osobom należą się pomniki i inne miejsca pamięci. Ważne by ta pamięć o nich, nie zginęła, a była pielęgnowana przez innych.

Pomnik powstał dzięki zaangażowaniu lokalnych działaczy – głównie tych skupionych w Towarzystwie Pamięci gen. Dowbora-Muśnickiego.

Bogusław Paplaczyk, przewodniczący komitetu budowy pomnika zdradził, że zbiórka funduszy na jego budowę trwała ponad półtora roku. Pieniądze pochodziły od osób prywatnych i sponsorów.

– Koszt powstania pomnika i infrastruktury wokół niego to ponad 100 tys. zł. Jesteśmy wdzięczni donatorom i szczęśliwi, że udało nam się uhonorować tak wspaniałą postać w polskiej historii – wyjaśniał B. Paplaczyk.

Autorem monumentu jest Robert Sobociński, poznański rzeźbiarz i odlewnik. W stolicy Wielkopolski możemy obejrzeć kilka dzieł z jego pracowni m.in. pomnik Starego Marycha, Ofiar Katynia, czy Jana Pawła II.

Mimo, że pomnik stoi przy Szkole Podstawowej w Lusowie od początku grudnia, to dopiero we wtorek nastąpiło jego oficjalne odsłonięcie. Uroczystość uświetniło swoją obecnością wiele związanych z Wielkopolską postaci m.in. wojewoda Zbigniew Hoffmann, marszałek województwa Marek Woźniak, czy senator Piotr Florek. Mszę Św. odprawił arcybiskup Stanisław Gądecki.
O oprawę uroczystości zadbała orkiestra 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.

– Samorząd terytorialny obchodzi ćwierćwiecze swojej działalności. Jestem dumny z przemian jakich dokonaliśmy przez 25 lat, jestem też dumny, że zadbaliśmy o pamięć historyczną – przemawiał Tadeusz Czajka, wójt Tarnowa Podgórnego. Wyraził swoje podziękowania mieszkańcom oraz instytucjom, bez których pomnik nie mógłby powstać.

Andrzej Kunert, minister i szef Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa podkreślił znaczenie Powstania Wielkopolskiego w odbudowie niepodległej Rzeczpospolitej: – Uczestnicy walk są godni czci, tym bardziej, że powstanie było wygrane. Jednak nie wolno zapominać o poprzednich, które pozwoliły zachować polską tożsamość.

Wszyscy przemawiający wspominali również o córkach generała Dowbora-Muśnickiego. Także im poświęcony jest pomnik. Obydwie zginęły za działalność patriotyczną na początku II wojny światowej.

Po przemowach uczniowie SP w Lusowie zdjęli symboliczną szarfę, a pomnik został oficjalnie odsłonięty. Uczczono to wystrzałem armatnim. Kwiaty, które składali goście zostały ułożone w kształt polskiego godła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski