Jubileuszowa msza z rapem

  Jubileuszowa msza z rapem

  Marek Zaradniak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Wśród wykonawców „Mszy 1050” będzie Kasia Wilk

  Wśród wykonawców „Mszy 1050” będzie Kasia Wilk ©Archiwum

  15 maja w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa i Św. Floriana w Poznaniu odbędzie się prawykonanie utworu Gabriela Kaczmarka "Msza 1050" z udziałem m.in. Kasi Wilk i donGURALesko.
  Wśród wykonawców „Mszy 1050” będzie Kasia Wilk

  Wśród wykonawców „Mszy 1050” będzie Kasia Wilk ©Archiwum

  Ceniona poznańska wokalistka Kasia Wilk, jeden z najpopularniejszych polskich raperów donGURALesko, solistka Teatru Muzycznego w Poznaniu - mezzosopranistka Izabela Tarasiuk-Andrzejewska, kontratenor, aktor i narrator, solista Teatru Wielkiego w Poznaniu - Tomasz Raczkiewicz oraz 13-letni, utalentowany sopran chłopięcy Józio Biegański -solista Poznańskiego Chóru Chłopięcego, Chór Cantanti i poznańska orkiestra Sinfonietta Polonia pod batutą Cheung Chau to wykonawcy nowego utworu Gabriela Kaczmarka „Msza 1050” skomponowanego z okazji 1050-lecia chrztu Polski.

  Prawykonanie odbędzie się w niedzielę Zesłania Ducha Świętego 15 maja w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Floriana w Poznaniu. Utwór wykonany zostanie podczas mszy świętej, którą celebrować będzie pomysłodawca utworu, ksiądz Radek Rakowski.

  Autor muzyki, Gabriel Kaczmarek, to młody poznański kompozytor, znany z zamiłowania do łączenia sztuk i konwencji, odnoszący sukcesy na deskach Teatru Wielkiego w Poznaniu jako twórca muzyki do widowisk operowo-baletowo-akrobatycznych „Alicja w Krainie Czarów” i „Królowa śniegu”. W swoim najnowszym utworze zaprosił do muzycznej modlitwy artystów, reprezentujących różne dziedziny muzyki, tworząc kompozycję, która trafi do serc wierzących i poszukujących w każdym wieku, o różnych upodobaniach i doświadczeniach muzycznych.

  Utwór, złożony z 12 części łączy w sobie tradycję minionych wieków od średniowiecza przez barok, aż po XIX wiek - ze współczesnymi trendami muzyki klasycznej i popularnej. W pięciu stałych częściach mszy czyli w Kyrie, Glorii, Credo, Sanctus i Agnus Dei, zastosowane zostały teksty łacińskie. W częściach zmiennych kompozytor wykorzystał różne teksty, nawiązujące do postaci historycznych, teksty współczesne, ale także pieśń Jana Kochanowskiego „Czego chcesz od nas Panie za Twe hojne dary?” czy psalm „Niech wstąpi Duch Twój i odnowi ziemię”.

  Utwór Gabriela Kaczmarka ma formę mszy, po którą rzadko sięgają współcześni kompozytorzy. Dzięki wykorzystaniu współczesnego języka muzycznego nasączonego cytatami z najcenniejszych polskich zabytków muzyki sakralnej i treściowym nawiązaniem do ponad tysiącletniej spuścizny kultury chrześcijańskiej, ma szansę nie tylko popularyzować wiedzę na temat doświadczeń chrześcijaństwa w Polsce, ale także zająć trwałe miejsce w dziedzictwie muzyki sakralnej.

  Prawykonanie „Mszy 1050” zostanie zarejestrowane i w przyszłości ma zostać wydane na płycie.


  Msza 1050, Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Floriana (ul. Kościelna 3, 15 maja, godzina 19.30, bezpłatne wejściówki: CIM, parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa po każdej mszy świętej telefon 503038065  m.zaradniak@glos.com


  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo