Już w maju każdy dorosły Polak będzie mógł zapisać się na szczepienie. Cały proces przyspieszyć mają Punkty Szczepień Masowych

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Do przyspieszenia programu szczepień przyczynić ma się również powstanie nowych Punktów Szczepień Masowych, które mają pozwolić na zaszczepienie większej liczby osób w krótszym czasie. W całym kraju rząd planuje uruchomić ich 471, dzięki czemu, wraz z dotychczas działającymi punktami, w kraju będzie działać prawie 7 tys. punktów szczepień.
Do przyspieszenia programu szczepień przyczynić ma się również powstanie nowych Punktów Szczepień Masowych, które mają pozwolić na zaszczepienie większej liczby osób w krótszym czasie. W całym kraju rząd planuje uruchomić ich 471, dzięki czemu, wraz z dotychczas działającymi punktami, w kraju będzie działać prawie 7 tys. punktów szczepień. Tomasz Czachorowski
Zgodnie z zapowiedziami rządu, szczepienia przeciwko koronawirusowi jeszcze w maju mają znacząco przyspieszyć. Na zaszczepienie się będą mogły liczyć coraz młodsze osoby. Przyczynić do tego mają się także powstające obecnie w całym kraju Punkty Szczepień Masowych, w których możliwe będzie szczepienie większej liczby osób w krótszym czasie. Część z nich już działa, także w Wielkopolsce, a otwarcie kolejnych zaplanowano na najbliższe dni. Sprawdzamy, jak będą wyglądały szczepienia przeciwko koronawirusowi w maju.

Od początku Narodowego Programu Szczepień do czwartku, 22 kwietnia w całej Polsce zaszczepiono łącznie 9 495 317 osób, z czego 2 415 993 otrzymały już drugą dawkę. Wielkopolska znajduje się na 3. miejscu, jeśli chodzi o liczbę wykonanych szczepień - łącznie 820 887, w tym 204 782 drugie dawki.

Kolejne roczniki mogą zapisywać się na szczepienia

W tym tygodniu na zapisanie się na szczepienie mogły liczyć osoby urodzone w latach 1969-1973. W czwartek pojawiła się także informacja, że osoby od 40. do 49. roku życia mogą już zapisywać się na szczepienie, pod warunkiem, że za pomocą formularza zgłosiły chęć zaszczepienia się i miały wystawione e-skierowanie 31 marca.

- W związku ze zbliżającą się rejestracją rocznika 1973 uwalniamy możliwość dowolnego wyboru terminu dla wszystkich osób w wieku 40-49 lat, które wypełniły formularz zgłoszenia chęci na szczepienia i miały wystawione e-skierowanie 31.03.2021 r.

- przekazali w czwartek na Twitterze przedstawiciele Centrum Informacyjnego Rządu.

Powstaną dwa masowe punkty szczepień w powiecie wągrowieckim - zobacz wideo:

Od soboty, 24 kwietnia rejestracja zostanie otwarta dla osób z rocznika 1973. Następnie, od przyszłego tygodnia rejestracja przyspieszy - na każdy dzień będą przypadać dwa roczniki, z kolei od 7 maja - trzy.

Na początku maja każda pełnoletnia osoba zapisze się na szczepienie

Jak wynika z zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego, już niedługo możliwość zapisania się na szczepienie otrzymają wszystkie osoby dorosłe.

- Do 10 maja każdy obywatel powyżej 18. roku życia będzie mógł otrzymać e-skierowanie i zapisać się na szczepienie

- zapowiedział w poniedziałek premier Morawiecki.

Uwaga! Czego nie wolno robić przed szczepieniem przeciw koro...

To jednak nie wszystko. Osoby, dla których zapisy nie zostały jeszcze uruchomione, mogą liczyć na wcześniejszą możliwość zaszczepienia się. Chodzi o niemarnowanie niewykorzystanych dawek szczepionek. Pozawala na to opublikowane we wtorek rozporządzenie, zgodnie z którym, dawki szczepionek, które mogłyby zostać zmarnowane, mogą być podane osobom powyżej 18. roku życia.

Punkty szczepień wykonują coraz więcej szczepień

Dotychczas w całej Wielkopolsce było 518 punktów szczepień. Największy z nich działa w Poznaniu od 12 stycznia na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Obsługuje go personel Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego. Już 29 stycznia w szpitalu udało się zaszczepić 10 tys. osób. Z czasem punkt przyspieszył wykonywanie szczepień, a na początku kwietnia został powiększony.

- Pracujemy na pełnych obrotach. Zwiększyliśmy liczbę stanowisk oraz przestrzeń, by łatwiej było zachować bezpieczną odległość wśród czekających. Powiększyliśmy też salę obserwacyjną. W pełni wykorzystujemy możliwości hali - mówił 7 kwietnia Bartosz Sobański, rzecznik Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego.

Obecnie na MTP działają trzy stanowiska szczepienne, a w każdym z nich szczepią dwie osoby. W czwartek, 22 kwietnia, łącznie w tym punkcie wykonano już 107 tysięcy szczepień.

- W poniedziałek było już 100 tysięcy. W kolejnych dniach dziennie szczepiliśmy około 2,5 tysiąca osób. W samą sobotę planujemy zaszczepić 2 700 osób

- mówi Bartosz Sobański. I dodaje: - Po modernizacji faktycznie widać tendencję wzrostową. Szczepimy coraz więcej osób, nie ma też spadku w zgłoszeniach. Na tę chwilę pacjenci mają również możliwość wyboru szczepionki, co jeszcze kilka miesięcy temu nie było możliwe.

Nowe, nietypowe objawy koronawirusa: Niska temperatura ciała...

Łatwiejszy dostęp do szczepień dzięki nowym masowym punktom

Do przyspieszenia programu szczepień przyczynić ma się również powstanie nowych Punktów Szczepień Masowych, które mają pozwolić na zaszczepienie większej liczby osób w krótszym czasie. W całym kraju rząd planuje uruchomić ich 471, dzięki czemu, wraz z dotychczas działającymi punktami, w kraju będzie działać prawie 7 tys. punktów szczepień.

Docelowo w każdym powiecie (lub mieście na prawach powiatu) mają funkcjonować co najmniej dwa takie punkty - jeden, prowadzony przez podmiot wykonujący działalność leczniczą oraz drugi - organizowany od podstaw i prowadzony przez samorządowców we współpracy z podmiotami wykonującymi działalność leczniczą jako Punkt Szczepień Masowych, np. w domu kultury, hali widowiskowej, namiocie, punkcie drive-thru.

Punkty Szczepień Powszechnych ruszają w Wielkopolsce

W poniedziałek, 19 kwietnia, w całym kraju uruchomiono w ramach pilotażu 16 Punktów Szczepień Powszechnych. Jeden z nich pojawił się w Wielkopolsce - w Krotoszynie.

W pierwszych trzech dniach jego działalności (19-21 kwietnia) zaszczepiono 925 osób, z czego pierwszego dnia - 200. Plany są jednak bardziej ambitne, bowiem do końca maja na szczepienia w tym punkcie zarejestrowane są 3194 osoby. Wojewoda zapowiadał, że punkt dziennie może obsłużyć do 520 osób, więc można domniemywać, że liczba chętnych do końca maja jeszcze wzrośnie.

- Od początku akcji szczepienia przeciwko COVID-19 nie zmarnowała się w naszym punkcie szczepień żadna dawka szczepionki. Zaszczepienie jeszcze większej liczby pacjentów możliwe będzie wówczas, gdy będziemy otrzymywać większe ilości szczepionek. Pod względem organizacyjnym jesteśmy gotowi do szczepienia większej liczby osób

- mówi Sławomir Pałasz, rzecznik Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Krotoszynie.

Chorowałś na COVID-19 i co dalej? Zobacz, co dolega lub może...

Krotoszyński punkt znajduje się w Hali Widowiskowo-Sportowej przy ul. Olimpijskiej w centrum miasta. Działają tam trzy stanowiska. Jednak, jak podkreślają przedstawiciele punktu, w przypadku większego zainteresowania szczepieniami i większymi dostawami szczepionek, możliwe będzie uruchomienie kolejnych dwóch.

- Praca w pilotażowym Punkcie Szczepień Powszechnych przebiega sprawnie, pacjenci przychodzą na wyznaczone godziny, nie ma przestojów. Należy podkreślić bardzo duże zaangażowanie personelu medycznego naszego szpitala, a także osób odpowiedzialnych za organizację punktu. Jeśli chodzi o personel lekarski, to duże zaangażowanie ma miejsce wśród lekarzy Oddziału Dziecięcego Szpitala Powiatowego w Krotoszynie - dodał Sławomir Pałasz.

Kolejne Punkty Szczepień Masowych już niebawem

Od poniedziałku, 26 kwietnia, na terenie Wielkopolski uruchomionych zostanie kolejne osiem Punktów Szczepień Masowych. Pojawią się one w Wągrowcu, Grodzisku, Kępnie, Gostyniu, Turku, Kościanie, Garzynie oraz Nowych Skalmierzycach.

- Spośród nowych ośmiu punktów, najwięcej osób zespoły szczepienne będą mogły dziennie zaszczepić w MDK w Wągrowcu (400 osób), hali sportowej w Kępnie (400 osób) oraz w SP ZOZ w Kościanie (400 osób). Wszystkie nowe punkty będą mogły zaszczepić blisko 2440 osób

- informuje Tomasz Stube, rzecznik wojewody wielkopolskiego. I dodaje: - Na wstępnej liście pojawiło się około 70 takich Punktów Szczepień Powszechnych dla całej Wielkopolski. Jednak na tę chwilę Narodowy Fundusz Zdrowia weryfikuje każdy z nich na miejscu. One zostaną uruchomione dopiero w momencie, gdy będzie gwarancja dostępności szczepionek - tłumacz Tomasz Stube.

Jednym z Punktów Szczepień Powszechnych czekających na „zielone światło” jest m.in. ten przy poznańskim stadionie miejskim przy ul. Bułgarskiej. Obsługiwać go będzie personel Szpitala Miejskiego im. F. Raszei.

Kolejne planowane są m.in. w Lesznie: w salach konferencyjnych nieczynnej pływalni Akwawit i zakładzie opiekuńczym Niezapominajka przy ul. Ostroroga, ale także w Koninie: dwa punkty w budynkach Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego przy ul. Szpitalnej i przy ul. Wyszyńskiego oraz w „zielonej hali” MOSiR przy ul. Popiełuszki, czy w Kaliszu: w budynku Akademii Kaliskiej przy ulicy Nowy Świat.

Jednak Punkty Szczepień Masowych to nie jedyne miejsca, w których będzie istniała możliwość zaszczepienia się przeciwko koronawirusowi. Kolejnym rozwiązaniem pozwalającym na przyspieszenie procesu szczepień mają być także szczepienia w zakładach pracy.

- Na początku maja rozpoczniemy pilotaż w udziałem 8 firm - 4 spółek skarbu państwa i 4 firm prywatnych. Trwa ustalanie, które przedsiębiorstwa wezmą udział w tym pilotażu

- tłumaczył w środę wicepremier i minister pracy, rozwoju i technologii Jarosław Gowin. I dodawał: - Najdalej w ok. 10 maja ruszymy już masowo z akcją szczepień z udziałem wszystkim firm, które będą mogły w tym uczestniczyć.

Oprócz tego rząd ma także w planach uruchomienie szczepień w aptekach, punktach drive-thru oraz miejscach dodatkowo zorganizowanych przez samorządy.

Zobacz też:

Kto nie powinien szczepić się przeciw koronawirusowi? Te oso...

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie