MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Już w przyszłym tygodniu rozpocznie się budowa pierwszego w Polsce komputera kwantowego opartego na pułapkach jonowych

Aleksandra Głowacka
W piątek 2 sierpnia wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski spotkał się w Poznaniu z dyrektorem EURO HPC Andersem Jensenem. Spotkanie było poświęcone realizacji strategicznych planów budowy największego komputera kwantowego opartego na pułapkach jonowych w Europie.
W piątek 2 sierpnia wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski spotkał się w Poznaniu z dyrektorem EURO HPC Andersem Jensenem. Spotkanie było poświęcone realizacji strategicznych planów budowy największego komputera kwantowego opartego na pułapkach jonowych w Europie. Ian Hughes/Flickr
W ramach strategicznego spotkania, które odbyło się w Poznaniu, Dariusz Standerski, wiceminister cyfryzacji, oraz Anders Jensen, dyrektor EURO HPC, omówili plany dotyczące budowy największego w Europie komputera kwantowego. Ten przełomowy projekt, który rozpocznie się już w przyszłym tygodniu, ma na celu nie tylko rozwój lokalnego ekosystemu kwantowego, ale również budowanie kompetencji w Polsce.

Spotkanie kluczowych graczy w Poznaniu

W piątek, 2 sierpnia, w Poznaniu doszło do ważnego spotkania, które może zdefiniować przyszłość technologiczną Polski, a nawet Europy. Wiceminister cyfryzacji, Dariusz Standerski, oraz Anders Jensen, dyrektor EURO HPC, rozmawiali na temat realizacji ambitnego projektu - budowy największego komputera kwantowego opartego na pułapkach jonowych. W trakcie spotkania omówiono nie tylko szczegóły techniczne i logistyczne związane z budową, ale również strategie na rozwój kompetencji kwantowych w Polsce.

Przełom w technologii kwantowej

Rozpoczęcie budowy komputera kwantowego opartego na pułapkach jonowych, ma rozpocząć się w Poznaniu już w przyszłym tygodniu. Z kolei oddanie go do użytku planowane jest na połowę 2025 roku.

- Dzisiaj łączymy teraźniejszość z przyszłością. W przyszłym tygodniu startuje budowa komputera kwantowego, który stanie w Poznaniu. Następny krok to krajowa polityka kwantowa, w której wpiszemy kierunki następnych inwestycji. To także wsparcie w budowie ekosystemu kwantowego – od rozwoju kompetencji po rozszerzanie zastosowań technologii przełomowych – powiedział wiceminister Dariusz Standerski.

Potencjał komputera kwantowego

Wiceminister Standerski wskazał na ogromny potencjał, jaki niesie ze sobą komputer kwantowy. Urządzenie to ma szansę przyczynić się do przełomów w takich dziedzinach jak medycyna, chemia czy produkcja leków.

- Komputer kwantowy działa szybciej, potrzebuje mniej energii, więc to, na co potrzebujemy dzisiaj tygodnie czy miesiące, komputer kwantowy obliczy w minuty czy godziny. To przyspieszenie w pracach badawczych, w tych najtrudniejszych dla nas dzisiaj zadaniach. Pozwoli nam na nie tylko przełom, jeżeli chodzi o kryptografię, medycynę, chemię, ale także pozwoli nam znajdować nowe obszary zastosowań – podsumował wiceminister.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski