Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Już w tym roku sfinks z Garbar i Kantor Krzyżanowskiego odzyskają dawny blask. Zobacz jak dziś wygląda poznański zabytek!

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Zarówno zabytkowy pawilon Krzyżanowskiego, jak i sfinks przed nim jeszcze w tym roku będą odbudowane.
Zarówno zabytkowy pawilon Krzyżanowskiego, jak i sfinks przed nim jeszcze w tym roku będą odbudowane. Robert Woźniak
Poznański sfinks sprzed Kantoru Krzyżanowskiego będzie odrestaurowany – dosłownie odzyska twarz i łapę. Pawilon – Kantor Krzyżanowskiego także jeszcze w tym roku powinien zostać odbudowany.

Kantor, budynek z 1882 roku, był reklamą przedsiębiorstwa budowlanego Antoniego Krzyżanowskiego, założonego w 1835 roku. Pawilon bardzo bogato zdobiony przetrwał do dziś, choć w latach siedemdziesiątych zapadła decyzja o jego rozbiórce, w tak kiepskiej był kondycji. Przed nim leży bardzo charakterystyczny sfinks, obiekt miejskich legend, z których jedna mówiła nawet, że został skradziony i zniknął z poznańskiego krajobrazu.

- Sfinks wciąż leży na swoim wejściu, choć jego otoczenie mocno się zmieniło w efekcie rekonstrukcji zabytku – mówi Beata Bednarczyk, prezes spółki Mieszkania w Kamienicach, obecnego właściciela obiektu – Z tego co wiemy po analizie dostępnych zdjęć historycznych, jest on samotny, nie było drugiego sfinksa przy wejściu, choć spotkaliśmy się z wersją, że kiedyś przy wejściu warowały dwa sfinksy. Sprawdziliśmy, że faktycznie jest drugi, prawie identyczny z naszym, ale nie u nas – ta rzeźba jest ozdobą pałacyku pod Poznaniem, również w XIX wieku realizowanego przez firmę Antoniego Krzyżanowskiego.

Dawny pawilon wystawienniczy Krzyżanowskiego jest od trzech lat odbudowywany: wymieniono w nim tynki, media, osuszono – bo był mocno zawilgocony, wyremontowano gruntownie wnętrze oczyszczono i w dużym stopniu odnowiono rzeźby z elewacji. Przy okazji prac odkopano stary bruk, który wskazuje, że w XIX wieku dzisiejsza ulica Garbary biegła o ponad metr niżej – tak wysoko została podniesiona później.

- Odtwarzamy go tak, by wyglądał tak, jak został zaprojektowany i wykonany prawie półtora wieku temu – podkreśla Beata Bednarczyk. - Dlatego odnowione już ściany mają kolor piaskowy, zgodny z pierwszymi odkrytymi warstwami, a nie jak do niedawna – ciemnoróżowy. Tak samo schody odzyskały swój wygląd, z poziomymi delikatnymi paskami, które do niedawna ukryte były pod warstwą betonu.

Odbudowa zabytku nie przebiega jednak gładko – już skradziono odtworzone miedziane opierzenia, a elewacja od strony ulicy brudzona jest błotem spod kół autobusów, wjeżdżających w zapadniętą nawierzchnię przy zatoczce przystanku. Jednak zarówno pawilon, jak i sfinks będą w tym roku odrestaurowane. Przy okazji właściciel obiektu planuje odnowienie krypty grobowej Antoniego Krzyżanowskiego na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan.

Zobacz też: Wiadukt przy ul. Kościelnej ma być przebudowany. Poznań musi zapewnić lepszy przejazd i chce współpracować z PKP

Każda dzielnica Poznania budzi określone skojarzenia. Większość z nich to ugruntowane od dawna stereotypy, które czasem nie mają dziś wiele wspólnego z rzeczywistością. Inne skojarzenia to wynik znanego powiedzenia czy cytatu ze znanej piosenki albo powszechnie rozpoznawalne budynki. Sprawdź, z czym kojarzą się Wilda, Jeżyce, Łazarz, Rataje, Sołacz, Strzeszyn czy Piątkowo. Czy te skojarzenia są słuszne? Oceńcie sami. Zobacz, z czym kojarzą się poznańskie dzielnice ---->

Dzielnice Poznania - każda ma swoją specyfikę i budzi różne ...

Nie to ładne co ładne, a co się komu podoba - mówi mądrość ludowa. Może i racja. W przypadku architektury problem jest taki, że dyskusyjna uroda budowli będzie nam towarzyszyła długie dekady, jeśli nie stulecia. Czasem architekta bądź inwestora poniosła za bardzo fantazja, niekiedy obowiązujące trendy okazały się znacznie bardziej ulotne, niż zdawało się w chwili projektowania budynku. Dopiero czas pokazuje, czy niestandardowy  projekt okazał się wizjonerski czy zwyczajnie dziwny. Czy nowiutki, bo liczący niespełna dziesięć lat zamek królewski na Wzgórzu Przemysła to najdziwniejsza budowla Poznania? Można o tym dyskutować. Zadziwiających obiektów jest w Poznaniu więcej.Przejdź dalej ---->

Gargamel, chlebak, paskuda i inne. Oto najdziwniejsze budynk...

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski