MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Już wkrótce do kardiologa i na cytologię będziemy rejestrować się online. Rusza pilotaż Centralnej e-Rejestracji

Nicole Młodziejewska
Centralna e-Rejestracja ma usprawnić zapisy do lekarza
Centralna e-Rejestracja ma usprawnić zapisy do lekarza Marzena Bugała-Astaszow
24 sierpnia rusza pilotaż Centralnej e-Rejestracji, który otworzy nowe perspektywy dla pacjentów w zakresie kardiologii oraz badań profilaktycznych, takich jak mammografia i cytologia.

Zmiany w rejestracji do lekarzy

Pilotaż Centralnej e-Rejestracji umożliwi pacjentom łatwiejsze i szybsze umawianie wizyt u specjalistów oraz na badania profilaktyczne. Od 24 sierpnia placówki oferujące świadczenia kardiologiczne oraz badania mammograficzne i cytologiczne w ramach NFZ mogą zgłaszać chęć uczestnictwa w pilotażu.

Pacjenci zyskają dostęp do usług e-rejestracji po tym, jak przychodnie i poradnie udostępnią odpowiednie terminy (grafiki) w systemie. To oznacza, że każdy będzie mógł wygodnie, bez wychodzenia z domu, zaplanować wizytę u lekarza specjalisty lub na niezbędne badania profilaktyczne.

– Pilotaż obejmie wybrane świadczenia zdrowotne w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej (AOS) i wybrane badania w ramach programów profilaktycznych. Pacjentki i pacjenci samodzielnie zapiszą się przez IKP na pierwszą wizytę do kardiologa (z e-skierowaniem) oraz na cytologię i mammografię (bez skierowania) - czytamy na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Co więcej, Centralna e-Rejestracja pozwoli nie tylko na umawianie wizyt. Pacjenci pierwszorazowi będą mogli odwołać lub zmienić termin wizyty, a pacjenci, którzy kontynuują leczenie, odwołać wizytę. Ponadto, wszyscy pacjenci otrzymają powiadomienia nie tylko o zbliżającym się terminie wizyty u lekarza, ale też o każdej zmianie w tym zakresie.

Już wkrótce, po tym, jak w życie wejdzie zarządzenie prezesa NFZ w tej sprawie, Narodowy Fundusz Zdrowia rozpocznie nabór placówek do pilotażu i podpisywanie umów. Następnie placówki, które zdecydują się na udział w pilotażu udostępnią swoje terminy. Dopiero wtedy pacjenci będą mogli skorzystać z Centralnej e-Rejestracji.

Jak korzystać z Centralnej e-Rejestracji?

Dostępne będzie kilka sposobów, by zapisać się na wizytę u lekarza lub badanie objęte programem pilotażowym. Jedną z opcji będzie zgłoszenie za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Druga możliwość to bezpośrednia rejestracja u realizatora programu pilotażowego – osobiście, telefonicznie lub z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej. Ostatni sposób to zgłoszenie w dowolnym punkcie medycznym, jeśli świadczeniodawca oferuje taką możliwość.

Pilotaż centralnej e-rejestracji ma potrwać od 24 sierpnia 2024 roku do 31 października 2025 roku. Docelowo, w drugiej połowie przyszłego roku ma być obowiązkowy dla wszystkich placówek.

To kolejna próba pilotażu

Przypomnijmy, że to już druga próba wdrożenia centralnej e-rejestracji. Poprzedni pilotaż trwał od czerwca 2022 r. do marca 2023 r, gdy ministrem zdrowia był Adam Niedzielski. Niestety, próba ta okazała się fiaskiem, gdyż do samego pilotażu zgłosiło się zaledwie 66 placówek, przy czym spośród 29 zakwalifikowanych aż 18 zrezygnowało już na początku, z powodu trudności w dostosowaniu się do wymagań.

Jedną z placówek z Wielkopolski, która planuje przystąpić do nowego pilotażu jest Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów im. Aliny Pienkowskiej.

– Sam pomysł jest rozwiązaniem bardzo dobrym. Natomiast, jeśli chodzi o stworzenie narzędzia, które byłoby funkcjonalne zarówno dla pacjenta, jak i dla placówki, to dotychczas było z tym troszkę gorzej. Dlatego liczę na to, że cały ten czas został właściwie wykorzystany do tego, aby te wszystkie mankamenty, które rzutowały na taką, a nie inną ocenę tego systemu zostały usunięte – komentuje dr Dariusz Godlewski, prezes OPEN w Poznaniu.

I dodaje: – Ważne, żeby to był żywy proces, w którym będzie też miejsce na nasze uwagi dotyczące funkcjonowania tego systemu.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected].

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski