Kacper Płusa odebrał Nagrodę im. Kazimiery Iłłakowiczówny...

  Kacper Płusa odebrał Nagrodę im. Kazimiery Iłłakowiczówny [ZDJĘCIA]

  Stefan Drajewski

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Kacper Płusa odebrał Nagrodę im. Kazimiery Iłłakowiczówny [ZDJĘCIA]
  1/15
  przejdź do galerii

  ©Fot. Waldemar Wylegalski

  Kacper Płusa jest najmłodszym laureatem Nagrody Poetyckiej im. Kazimiery Iłłakowiczówny za najlepszy debiut książkowy roku w trzydziestoletniej historii konkursu. Ma 20 lat. Mieszka w Pabianicach.
  Nagrodzony tomik wierszy "Ze skraju i ze światła" ukazał się w łódzkim Wydawnictwie "Kwadratura". Wczoraj Kacper Płusa odebrał nagrodę z rąk Adama Pawłowskiego, redaktora naczelnego "Głosu Wielkopolskiego". Nagroda ma nie tylko charakter prestiżowy, ale towarzyszy jej czek.

  Wręczając nagrodę, Adam Pawłowski powiedział: -Nam dziennikarzom i panu Kacprowi - poecie, chodzi o słowo, które jest narzędziem naszej ekspresji.
  On dobiera tak słowa, że powstają wiersz, my słowa traktujemy inaczej, by przywołać słowa Conrada: "Dajcie mi odpowiednie słowo i odpowiedni akcent, a zmienię świat". My też próbujemy zmieniać świat.

  Laudację na cześć młodego poety wygłosił Sergiusz Sterna-Wachowiak, juror Nagrody Poetyckiej im. Kazimiery Iłłakowiczówny, który powiedział między innymi: "Poezja Płusy podszyta jest wrażliwością symbolistyczną i imaginacyjną o rodowodzie modernistycznym, a jego małe traktaty o świetle i języku przypominają niektóre, na nowo odkryte watki awangardy. (...) Tutaj też decydują się własne, chyba trwałe już cechy stylu i poetyki autora "Ze skraju i ze światła". Wolna, zaskakująco konsekwentnie dyscyplinowana w jej widmie wyrazu wyobraźnia poetycka".

  Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w mieszkaniu patronki przy ul. Gajowej. Młodemu poecie towarzyszył ojciec i wydawca. Ojciec zdradził, że Kacper pierwsze wiersze napisał w wieku ośmiu lat. Kiedy rodzice zorientowali się, że syn ma talent, zachęcali go do tworzenia, co wkrótce zaowocowało sukcesami na turniejach poetyckich... i tomikiem.

  Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo