Kajakarstwo. Michał Łubniewski ze Stomilu Poznań zdobył dwa medale na mistrzostwach świata w Portugalii

MAC, LUMAR
Michał Łubniewski ze Stomilu Poznań
Michał Łubniewski ze Stomilu Poznań Archiwum Stomil Poznań
W portugalskim Montemor o Velho zakończyły się mistrzostwa świata w kajakarstwie. Reprezentanci Polski zdobyli sześć medali – trzy srebrne oraz trzy brązowe brązowe. Dwa medale wywalczył w Portugalii Michał Łubniewski ze Stomilu Poznań.

Jednymi z bohaterów naszej ekipy byli kanadyjkarze Michał Łubniewski (Stomil Poznań) oraz Arsen Śliwiński (WKK Warszawa), którzy w pierwszym dniu finałów sięgnęli po srebrny medal, w nieolimpijskiej konkrecji C2 200 metrów, powtarzając sukces sprzed roku z czeskich Racic, a w ostatnim dniu zawodów zdobyli brąz na dystansie 500 metrów. W pierwszym z tych finałów Polacy tylko o 0.17 sekundy ulegli osadzie białoruskiej Hleb Saladuka/Dzianis Machlai.

Niestety, tak jak przed rokiem, bez medalu wraca z mistrzostw świata wicemistrzyni olimpijska z Londynu Marta Walczykiewicz. Kaliszanka w swojej koronnej konkurencji K1 200 metrów uplasowała się tuż za podium. Zwyciężyła bezkonkurencyjna od lat reprezentantka Nowej Zelandii Lisa Carrington.

– Wiedziałem, że będzie ciężko, tym bardziej, że w finale startowałam na niezbyt korzystnym ósmym torze. Dałam z siebie wszystko. Jest niedosyt, gdy z liczyłam na medal – powiedziała po finałowym wyścigu zawodniczka KTW Kalisz.

Dobry występ zaliczyli kanadyjkarze Vincent Słomiński (Stomil Poznań) i Mateusz Kamiński (OKSW Olsztyn), którzy w olimpijskiej konkurencji C2 1000 metrów zajęli czwarte miejsce. Bartosz Stabno (Posnania) w jedynce na 1000 metrów (konkurencja olimpijska) był szósty, co jest najlepszym występem polskiego kajakarza w MŚ od 2013 roku.

Siódmą pozycję zajęła w nieolimpijskiej konkurencji C1 500 metrów zawodniczka Warty Poznań Magda Stanny. Także na siódmym miejscu uplasowała się osada kanadyjkarzy w konkurencji C4 500 metrów płynąca w składzie Tomasz Kaczor (Warta Poznań), Tomasz Barniak (OKSW Olsztyn), Piotr Kuleta (KU AZSA PO Opole) i Marcin Grzybowski (MKS Czechowice -Dziedzice).