Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kalendarz szkolny 2014: Zobacz, ile dni pozostało do wakacji!

Anna Jarmuż
Kalendarz szkolny 2014: Zobacz, ile dni pozostało do wakacji!
Kalendarz szkolny 2014: Zobacz, ile dni pozostało do wakacji!
Niecałe 2 miesiące - tyle pozostało uczniom do zakończenia roku szkolnego. Na lekcjach pojawią się jednak tylko 36 razy, a niektórzy jeszcze mniej.

Na uczniów, którzy wrócą na lekcje po majówce czeka dobra wiadomość. Do końca roku szkolnego pozostało im zaledwie 36 dni. Jeśli młody człowiek jest w szkole ponadgimnazjalnej lub uczy się w zespole, której częścią jest liceum lub technikum, lekcji będzie miał jeszcze mniej. W czasie, gdy jego starsi koledzy zdawać będą egzamin maturalny, on zostanie w domu. W ten sposób zyska 2 lub 3 dni wolne.

- Wszystko zależy od ilości maturzystów - mówi Karol Lehmann, dyrektor XI LO w Poznaniu. - W mojej szkole młodsi uczniowie nie pójdą do szkoły przez trzy dni. W tych dniach wszystkie sale będą zajęte przez osoby, piszące egzamin maturalny.

Do tego dochodzą jeszcze inne święta - jak Boże Ciało (patrz infografika) oraz szkolne wycieczki, które zwykle są organizowane w czerwcu - już po wystawieniu ocen.

Ostatni dzień szkoły przypadnie w tym roku 27 czerwca. Wynika to z rozporządzenia ministra edukacji narodowej i sportu z 2002 roku. Czytamy w nim, że zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych wyznaczono na ostatni piątek czerwca.
Wcześniej, decyzją MEN, lekcje kończyły się w "najbliższy piątek po dniu 18 czerwca". Wydłużanie roku szkolnego wynika z tego, że dyrektorzy szkół otrzymali możliwość ustalania dodatkowych dni wolnych od zajęć, np. w czasie egzaminów czy po ważnych świętach państwowych (ich liczba zależy od typu szkoły: 6 w podstawówkach, 8 w gimnazjach i 10 w szkołach ponadgimnazjalnych).

Nowe przepisy miały być krokiem w kierunku zwiększenia kompetencji szkół. Dyrektorzy korzystają ze swoich praw. Dzięki temu, dniem wolnym od szkoły mógł stać się dzień 2 maja czy piątek 20 czerwca (po Święcie Bożego Ciała).

- To bardzo dobre rozwiązanie. Wcześniej dni wolne trzeba było odrabiać. Frekwencja pozostawiała jednak wiele do życzenia. W szkole pojawiało się wtedy 20-30 proc. wszystkich uczniów - mówi K. Lehmann.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski