Kaliska firma jest winna klientom ponad 50 milonów złotych

  Kaliska firma jest winna klientom ponad 50 milonów złotych

  Marek Weiss

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Kaliska firma jest winna klientom ponad 50 milonów złotych

  ©Marek Weiss

  Prokuratura przesłucha kilkuset inwestorów w sprawie piramidy finansowej z Kalisza. Do śledczych od osób z całego kraju napływa wiele zapytań i sporo krytycznych uwag.
  Kaliska firma jest winna klientom ponad 50 milonów złotych

  ©Marek Weiss

  Duet kaliskich przedsiębiorców winny jest inwestorom z całego kraju co najmniej 50 milionów złotych. Poszkodowanych jest ponad 600 osób. Ludzie ci zasypują prowadzącą śledztwo prokuraturę pismami, mailami i telefonami. Jedni martwią się o swoje pieniądze, inni mają zastrzeżenia do działań śledczych.

  Na początku maja Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wielkopolskim poinformowała o zatrzymaniu dwóch mieszkańców powiatu kaliskiego w wieku 40 i 46 lat.
  Zarzucono im stworzenie „programu partnerskiego”, który w istocie stanowił typową piramidę finansową. Ich ofiarą padło ponad 600 osób z całego kraju. Sprawa odbiła się tak szerokim echem, że śledczy postanowili zwołać specjalną konferencję prasową.

  - Wszystkie nasze czynności są ukierunkowane na przerwanie działalności przestępczej. Głosy, że ktoś poniósł straty z powodu naszego śledztwa są nieprawdziwe. W naszej ocenie uchroniliśmy dalszych potencjalnych inwestorów. Czy nasze działania były spóźnione? Nie, ponieważ musieliśmy postępować zgodnie z prawem i zdobyć dowody w śledztwie - zapewnia prokurator Agata Kobiela-Kurczaba.

  Poinformowano, że na poczet kar zabezpieczono mienie warte 1 mln zł. To wszystko, co w maju było na koncie firmy i na kontach oskarżonych. Co ciekawe, jeszcze w lutym znajdowały się tam 4 miliony. Śledczy nie zdołali zająć żadnych nieruchomości, gdyż zatrzymani ich nie mają.

  - Pojawiło się wiele pytań, co z wpłatami, które wpłynęły na konto firmy już po jego zajęciu przez prokuraturę? Wiele osób wpłaca bowiem nadal, nie mając świadomości toczącego się śledztwa. Pragniemy uspokoić, że te środki będą oddane. Podkreślam jednak, że chodzi o kwoty wpłacone po 12 maja - podkreśliła prokurator Kobiela-Kurczaba.

  Na przełomie maja i czerwca Sąd Okręgowy w Kaliszu odrzucił wniosek o zwolnienie podejrzanych z aresztu. Wziął pod uwagę obawę matactwa i surową karę grzywny grożącą mężczyznom.

  Prowadzący bezpośrednio śledztwo prokurator Artur Cajdler przypomniał, że postępowanie rozpoczęło się w marcu 2014 roku, a już dwa miesiące później na stronie Komisji Nadzoru Finansowego pojawiło się ostrzeżenie dotyczące firmy.

  - Sprawa była szeroko dyskutowana na forum inwestorów, a pomimo to kolejne osoby nadal udzielały pożyczek firmie. Cel, który był im przedstawiany, czyli działalność reklamowa, nie był realizowany, bo pieniądze szły na potrzeby osób prowadzących firmę. Wpłaty wynosiły od drobnych kwot do nawet kilkuset tysięcy złotych - informuje prokurator Cajdler.

  Według śledczych ponad 100 osób było beneficjentami systemu, bo więcej wypłaciły niż wpłaciły. Pieniądze dla nich pochodziły jednak z bieżących wpłat nowych osób, werbowanych głównie przez internet. Kluczowe było zatem napędzanie machiny i dopływ „świeżej krwi”. Nie wszyscy swoje zyski odbierali. Wielu je reinwestowało, bo perspektywa oprocentowania wynoszącego w skali roku średnio 60 procent była bardzo kusząca.

  W dniu wydania opinii przez biegłych sam kapitał, czyli realne wpłaty inwestorów wyniosły 20 mln zł. Do tego doliczono 30 mln zł odsetek. Razem firma zobowiązywała się do wypłaty 50 mln zł. W toku śledztwa kwota ta może się zwiększyć, podobnie jak i liczba pokrzywdzonych.

  Śledczy zapowiadają przesłuchania i poszukiwania majątku, który można byłoby jeszcze zabezpieczyć. Obaj mężczyźni skorzystali z przysługującego prawa i odmówili składania wyjaśnień.


  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Zdjęcia

  Kryminalna Wielkopolska

  Polecamy

  Kulinarne podróże po Wielkopolsce

  Kulinarne podróże po Wielkopolsce

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange