Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kaliski Park Miejski odzyska dawny blask [ZDJĘCIA]

Daria Kubiak
Wkrótce zabytkowy 200-letni Park Miejski w Kaliszu, niegdyś zaliczany do najpiękniejszych ogrodów miejskich w Polsce a dzisiaj nieco zaniedbany, odzyska swój dawny blask.

Zmiany zainicjowali kaliszanie, którzy zgłaszali swe pomysły w ramach podziału funduszu obywatelskiego. Stowarzyszenie Promocji Sztuki "Łyżka mleka" zgłosiło projekt zrekonstruowania palmiarni. Z kolei rada osiedla Śródmieście I opowiedziała się za utwardzeniem alejek parkowych. Za projektami opowiedziały się prawie 3 tys. kaliszan.

Nie od razu jednak zapanowała zgoda w sprawie wizji przyszłego parku marzeń. Podczas zażartych dyskusji jedni chcieli przywrócić walory historyczne parku a drudzy upierali się przy tym, że park ma być nie tylko piękny, ale także powinien odpowiadać potrzebom współczesnych kaliszan. Ostatecznie pomysły połączono w jeden projekt "Park Miejski - reaktywacja".
Najlepsza koncepcja zostanie wyłoniona w konkursie przeprowadzonym przez SARP na wniosek miasta. Z funduszu obywatelskiego wydzielono na realizację projektu 0,5 mln zł.

- Zadaniem miasta będzie opracowanie materiałów przygotowawczych do konkursu - mówi Krzysztof Ziental, specjalista ds. rewitalizacji w Urzędzie Miejskim w Kaliszu. - Jednym z nich jest gotowa już inwentaryzacja zieleni parkowej.

W kaliskim parku wśród kilku tysięcy drzew znajduje się 36 pomników przyrody. Zwolennicy przywrócenia parkowi historycznego charakteru chcą, aby obok Flory w parku na powrót stanęły inne rzeźby. Inni oczekują, że w parku powstaną miejsca do piknikowania oraz przejażdżek rowerowych.

- Serce parku powinno pozostać historyczne, z odtworzonym domkiem szwajcarskim (lokum dawnych ogrodników) i palmiarnią - mówi Jerzy Szukalski ze stowarzyszenia "Łyżka mleka". - Natomiast obrzeża parku niech będą miejscem z placami zabaw itp.
Projekt architektoniczny pozwoli miastu ubiegać się o pieniądze pozabudżetowe na rewaloryzację parku.

- Przygotowując wytyczne dla SARP musimy pamiętać o tym, że park ma być miejscem bliskiego współżycia z naturą - mówi Krzysztof Ziental.

Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Wirtualnego Muzeum Fotografii Kalisza. Udostępnili je: Piotr Kozłowski, Teresa Smoliga, Henryk Kuźniar, Zbigniew Domagalski, Joseph Korenfeld, Lechosław Głowinkowski, Grażyna Pawlic, Justyna Chojnacka.

ZiemiaKaliska.com.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski