Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kaliskie dworce PKP i PKS w jednym centrum

Daria Kubiak
Daria Kubiak
Samorząd Kalisza przygotowuje się do budowy centrum przesiadkowego. Podróżni w jednym miejscu kupią bilety oraz zrobią zakupy.

Wkrótce podróżnych korzystających z sąsiadujących ze sobą dworców PKP oraz PKS w Kaliszu czekają wielkie zmiany. Miasto zaczyna realizować projekt polegający na powstaniu Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego. Rada Miejska Kalisza podjęła właśnie uchwałę w sprawie przystąpienia do opracowania nowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tej części miasta, uwzględniającego planowane inwestycje. A wszystko z myślą o ułatwieniach dla podróżnych.

Powstanie centrum wymaga uporządkowania terenu w rejonie ulic Wrocławskiej, Podmiejskiej i Dworcowej o powierzchni 5,37 ha.

- Centrum przesiadkowe obejmie dwa istniejące obecnie dworce: PKP i PKS. Na placu pomiędzy Galerią Amber a dworcem kolejowym oraz na obecnym placu manewrowym przy dworcu PKS powstaną wiaty i stanowiska dla autobusów miejskich, dalekobieżnych należących do PKS oraz firm prywatnych, a więc dla 3 przewoźników.

W obrębie centrum znajdzie się także miejsce na parking dla samochodów prywatnych oraz postój taksówek. Przewidziane są również stanowiska dla rowerów - wyjaśnia Krzysztof Gałka, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Kaliszu. Wraz z powstaniem centrum kasy biletowe zarówno PKP, jak i PKS znajdą się w jednym miejscu - w budynku wyremontowanego dworca kolejowego, tak aby pasażerowie nie musieli biegać pomiędzy dwoma budynkami dworcowymi.

Plan budowy centrum zakłada także przebudowę dróg wokół Galerii Amber. Powstanie nowa droga za budynkiem dworca PKS, która połączy centrum przesiadkowe z ulicą Wrocławską.

Nowy plan zagospodarowania przestrzennego zakłada również nowe przeznacznie nieruchomości sąsiadujących z PKS-em przy ul. Wrocławskiej w kierunku I Urzędu Skarbowego. Ten teren ma być przeznaczony pod budynki biurowe i usługi.

Powstanie centrum komunikacyjnego sprawi, że osoby podróżujące w jednym miejscu kupią bilety na kolej lub PKS, wsiądą do autobusu miejskiego lub taksówki. Ponadto będą mogły zrobić zakupy w galerii .

Jak wyjaśnia Piotr Kościelny, wiceprezydent Kalisza, budowa centrum przesiadkowego ma być sfinansowana z funduszy unijnych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Miasto będzie składać stosowny wniosek.

Podobny projekt w ramach ZIT - polegający na zintegrowaniu w jednym miejscu transportu autobusowego, kolejowego, samochodowego i rowerowego- będzie realizował także Ostrów Wielkopolski. Tamtejsze centrum przesiadkowe ma być usytuowane na terenach powojskowych położonych między ulicami Wojska Polskiego a Dworcową.

Władzom Ostrowa chodzi o to, aby mieszkańcy częściej rezygnowali z samochodów prywatnych, które ledwo mieszczą się na ulicach, i korzystali z transportu publicznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski