Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kaliskiej uczelni, jako jednej z nielicznych, przybyło studentów!

Mariusz Kurzajczyk
Andrzej Kurzyński
Rośnie liczba studentów PWSZ w Kaliszu. W tym roku akademickim jest ich o 200 więcej niż w poprzednim. Rektor prof. Jan Chajda zapowiada otwarcie nowych kierunków, w tym także magisterskich.

W czasach, kiedy w Polsce w mówi się o niżu demograficznym i uczelnie borykają się z naborem, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W tym roku akademickim na I rok studiów zostało przyjętych 1 455 osób, czyli o około 200 studentów więcej niż w poprzednim. Obecnie w PWSZ studiuje 4000 osób.

- Cieszy ten fakt, tym bardziej że jest to przecież pierwsza samodzielna uczelnia, budowana przez nas w Kaliszu od podstaw - powiedział nam rektor prof. Jan Chajda.

Tak wysoki wynik rekrutacji jest - jak twierdzi rektor - rezultatem ugruntowanej już pozycji uczelni na rynku edukacyjnym, prestiżu i sukcesów. Przypomnijmy, że kaliska PWSZ po raz dziewiąty z rzędu była najlepsza w rankingu magazynu edukacyjnego ,,Perspektywy”. Do tego dochodzą nominacje do trzech nagród roku 2015: EuroSymbol Nowoczesnego Kształcenia, Lider Polskiej Gospodarki i Polska Nagroda Innowacyjności.

- Uczelnia ma już ugruntowaną pozycję, wspaniałą kadrę, dobrze przygotowaną bazę, wysoki poziom kształcenia - podkreśla rektor.

PWSZ ze wsparciem 15 zakładów przetwórstwa spożywczego z całego regionu, m.in. Nestle, Coliana, Pauli, czy Fructonu składa wniosek do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polskiej Komisji Akredytacyjnej o powołanie studiów inżynierskich technologia żywności. Uczelnia ma plan uruchomienia studiów magisterskich wychowanie fizyczne w zdrowiu publicznym oraz fizjoterapii, a także obronność państwa. PWSZ chce też zmienić nazwę i zakres kształcenia na kierunku „elektrotechnika” na „odnawialne źródła energii”.

Walory wzbogacające nie tylko wiedzę mają wykłady profesorów wizytujących, m.in. prof. dra med. Gienna-dija A. Bojarinowa z Rosji, prof. dra hab. inż. Thomasa G. Mathii z Francji, prof. dra inż. Daniela Sudoła z USA, prof. dra med. Hilmara Prange z Niemiec, czy najnowsze profesor Alciny Marii de Almeida Rodrigues Nunes z Portugalii. Na Wydziale Zarządzania realizuje ona przedmiot „Doing Business in EU”, a w przyszłym semestrze „Doing Business in Portugal”.

- Dzięki porozumieniu między naszymi uczelniami nasi studenci, jeśli wybiorą specjalność „International Business Management, odbędą roczne studia w Polytechnic Institute of Braganca. Otrzymają dwa dyplomy: portugalski i polski - podkreśla rektor PWSZ.

Kaliska uczelnia ma w planach poszerzenie oferty kształcenia na studiach podyplomowych w zakresie: kontroli finansowej i audytu; gerontologii i opieki nad ludźmi starszymi; kosmetologii medycznej z elementami kosmetologii estetycznej; osobisty trener odnowy biologicznej; osobisty trener zdrowia.

W 2016 r. w PWSZ realizowany będzie innowacyjny projekt e-Lab, budowy uczelnianego wirtualnego laboratorium komputerowego, które pozwoli na dostęp do komputerów i oprogramowania specjalistycznego z dowolnego miejsca o każdej porze. Szczególny nacisk uczelnia położy na technologie mobilne, kontynuacje i dalszy rozwój projektu m-PWSZ (mobile learning). Coraz więcej wiedzy specjalistycznej studenci będą pozyskiwać korzystając z tabletu i smartfonu.

W 2016 roku zostanie też rozbudowana baza wiedzy w postaci Uczelnianego Repozytorium Cyfrowego (URC), w którym znajdą się przede wszystkim materiały edukacyjne w formie nagrań wideo.

- W dalszym ciągu będą wspierane nowoczesne technologie i metody edukacyjne, takie jak choćby wideo-konferencyjne, które wrosły w codzienność uczelni i są coraz bardziej przydatne oraz popularne - zapowiada prof Chajda, nagrodzony przez ministra za osiągnięcia organizacyjne w roku akademickim 2014/2015.

Na święta w Ziemi Kaliskiej+ mamy dla Was świąteczną promocję. Cały rok czytania za pół ceny. Kliknij i sprawdź. Zapraszamy!


W3Schools

ZiemiaKaliska.com.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski