Kalisz: Marsz Równości przeszedł ulicami miasta. Zatrzymano wójta gminy Żelazków [ZDJĘCIA, WIDEO]

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Zaktualizowano 
Przygotowania do kaliskiego marszu równości trwały od kilku miesięcy. Mimo prób zablokowania tego zgromadzenia, organizatorom udało się jednak uzyskać zgodę Urzędu Miasta Kalisza. Oprócz osób związanych ze środowiskiem LGBT, w marszu udział wzięły osoby niepełnosprawne oraz osoby, które przyszyły upomnieć się o prawa kobiet. Nie zabrakło też kaliskich seniorów i rodzin z dziećmi.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->Andrzej Kurzyński
Pierwszy kaliski Marsz Równości przeszedł w niedzielę ulicami miasta. W ocenie policji udział w nim wzięło około 400 osób. Nad ich bezpieczeństwem czuwało kilkuset policjantów. Zatrzymana została jedna osoba. To 60-letni mężczyzna, na co dzień wójt podkaliskiej gminy Żelazków.

Przygotowania do kaliskiego marszu równości trwały od kilku miesięcy. Mimo prób zablokowania tego zgromadzenia, organizatorom udało się jednak uzyskać zgodę Urzędu Miasta Kalisza. Oprócz osób związanych ze środowiskiem LGBT, w marszu udział wzięły osoby niepełnosprawne oraz osoby, które przyszyły upomnieć się o prawa kobiet. Nie zabrakło też kaliskich seniorów i rodzin z dziećmi.

- Witam wszystkich tych, którzy wierzą, że różnorodność jest naszą siłą - mówiła Monika Mierzejewska, przewodnicząca I Kaliskiego Marszu Równości.

Czytaj też: Wypadek na DK12 pod Kaliszem. Siedem osób zostało rannych [ZDJĘCIA]

- To piękne święto solidarności z osobami, które borykają się na co dzień z dyskryminacją i ma być dla nich sygnałem, że nie są sami - mówiła Kalina Michocka, współorganizatorka marszu w Kaliszu.

Sprawdź też:

Na kaliskim marszu obecna była Sylwia Spurek, posłanka do Parlamentu Europejskiego. - Jestem bardzo dumna, że tutaj jestem, ponieważ jest to prawdziwe święto demokracji, praw człowieka, wolności i solidarności - mówiła europosłanka. - I nie dajmy sobie wmówić, ze to jest coś innego. Nie dajcie sobie opowiadać rzeczy strasznych i niedopuszczalnych. Ci wszyscy ludzie opowiadają brednie, bo z nami walczą, a potem wiecie co się stanie. Wygramy!Wśród uczestników marszu była też specjalistka do spraw polityki równości i różnorodności w gabinecie marszałka województwa wielkopolskiego Marta Mazurek.

- Jako feministka zaangażowana we wsparcie osób i grup zagrożonych wykluczeniem i dyskryminacją jestem szczęśliwa, że mogę uczestniczyć w I Kaliskim Marszu Równości. Przywożę Wam słowa od Marka Woźniaka, marszałka województwa wielkopolskiego: "Serdecznie pozdrawiam wszystkich, którzy bronią konstytucyjnych praw obywateli do równości" - mówiła Moniak Mazurek, gratulując organizatorom inicjatywy.

Sma marsz przebiegał w radosnej atmosferze. Nie zabrakło tańca i muzyki. Na trasie przemarszu doszło do kilku drobnych incydentów. Wszelkie próby jego zakłócenia wiązały się ze zdecydowaną reakcją policji. Najgoręcej było na Złotym Rogu, gdzie grupa osób zaczęła wykrzykiwać hasła pod adresem uczestników marszu. Policja użyła żelu pieprzowego.

Sprawdź też:

- W naszej ocenie w marszu wzięło udział około 400 osób. Było też bardzo dużo osób obserwujących. Bezpośrednio w zabezpieczeniu tego marszu, taj jak to czyniliśmy w przypadku innych miast, brało udział kilkuset policjantów. Byli to funkcjonariusze z Kalisza, Poznania z oddziału prewencji oraz z innych jednostek. Jest to standardowe zabezpieczenie. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że tego typu zgromadzenia budzą różne emocje, a nigdy nie chcemy, aby doszło do jakiejkolwiek konfrontacji, a przede wszystkim do jakieś sytuacji, w której ktoś mógłby ucierpieć - tłumaczy mł. insp. Andrzej Borowiak, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

W związku z kaliskim marszem równości zatrzymana została jedna osoba. To 60-letni mężczyzna, na co dzień wójt podkaliskiej gminy Żelazków. Miał on naruszyć nietykalność cielesną jednego z funkcjonariuszy zabezpieczających marsz.

- Został on formalnie zatrzymany do wyjaśnienia. Badanie stanu trzeźwości wykazało u niego blisko dwa promile alkoholu w wydychanym powietrzu. Poza tym nie odnotowaliśmy żadnych poważniejszych incydentów, które wymagałyby zdecydowanych działań, wiążących się z zatrzymywaniem osób - dodaje mł. insp. Andrzej Borowiak.

Źródło - Kalisz Nasze Miasto: I Kaliski Marsz Równości przeszedł ulicami miasta [ZDJĘCIA, WIDEO]

ZOBACZ TEŻ:

Marsz Równości 2019 w Poznaniu. Przemarsz środowisk LGBT+ pr...

Sprawdź też:

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 26

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kokos

Feminizm kończy się tam, gdzie trzeba ciężko pracować.

G
Gość
23 września, 12:58, Kolok:

Te same osoby co na marszach w innych miastach. W Szczecinie żeby wspomóc marsz przyjechały osoby homo z Berlina. Ich na prawdę jest garstka tylko jeżdżą wszędzie i udają, że są z danego miasta.

23 września, 14:24, Gość:

A jak myślisz, że twoja sąsiadka z kalisza lesbijka nagle wyjdzie po 40 latach z ukrycia? Ci ludzie czują się zaszczuci, wiekszosc z nich nabrała odwagi jak wyjechala stad do dużego miasta. Ale wierzę, że to się zmieni, osoby nieheteronormatywne mają takie samo prawo do szczęścia i miłości jak reszta spoleczenstwa

Jakiej miłości? Moi sąsiedzi to normalni ludzie- hetero

G
Gość
23 września, 12:58, Kolok:

Te same osoby co na marszach w innych miastach. W Szczecinie żeby wspomóc marsz przyjechały osoby homo z Berlina. Ich na prawdę jest garstka tylko jeżdżą wszędzie i udają, że są z danego miasta.

A jak myślisz, że twoja sąsiadka z kalisza lesbijka nagle wyjdzie po 40 latach z ukrycia? Ci ludzie czują się zaszczuci, wiekszosc z nich nabrała odwagi jak wyjechala stad do dużego miasta. Ale wierzę, że to się zmieni, osoby nieheteronormatywne mają takie samo prawo do szczęścia i miłości jak reszta spoleczenstwa

K
Kolok

Te same osoby co na marszach w innych miastach. W Szczecinie żeby wspomóc marsz przyjechały osoby homo z Berlina. Ich na prawdę jest garstka tylko jeżdżą wszędzie i udają, że są z danego miasta.

J
Jarpako

Milicjanty (lub władze miasta)powinny rozwiązać marsz i oskarżyć uczestników o deprawację małoletnich. Ponadto ciekawe w jaki sposób została zatrudniona ta mazurek przez marszałka wielkopolskiego. Czy był konkurs na stanowisko i czy jednym z warunków zatrudnienia był czynny homoseksualizm? Bierze pieniądze podatników, w 90% katolików aby ich szkalować. Gdzie bodnar? niech wyjdzie z nory i zaskarży bezzasadne wydawanie społecznych pieniędzy na zboków.

G
Gość
23 września, 10:38, Mobbhing muppet:

To w końcu wójt jest pro homo czy pro hetero? Nic nie rozumiem a może szarpanie policjanta to było molestowanie ? Ależ się narobiło tych odmian

Odmian jest dużo ale rynsztok tylko jeden...lgbt

M
Mobbhing muppet

To w końcu wójt jest pro homo czy pro hetero? Nic nie rozumiem a może szarpanie policjanta to było molestowanie ? Ależ się narobiło tych odmian

G
Gość
23 września, 07:49, Gość:

Marsz Równości to min protest przeciwko wykluczeniu w wielu regionach ludzi ; NIESPRAWNYCH INTELEKTUALNIE, INWALIDÓW , STARSZYCH a nie tylko "kochających inaczej " Każdy bez względu na swój stan duchowy czy fizyczny ma równe prawa do równego traktowania wobec prawa !

Obecnie politycy jednej partii wykluczają prawa do bycia 100 Polakiem ludziom mającym innej jak oni poglądy nazywając ich II sortem i jeszcze gorzej ,wykluczając ze społeczeństwa !! Rząd i członkowie PIS nie podlegają osądom własnych sądów , sa chronieni przez ziobro parasolem ochronnym !! Tak być nie morze , ludzie nalezy się opamiętać i ratować Polskę !! nie dajmy się kupować jak judasz brudnymi srebrnikami !!!

23 września, 10:10, Gość:

To nie jest Marsz Równości, to intencjonalnie przekręcona nazwa Pride Parade w dosłownym tłumaczeniu Marszu Dumy (pride = duma, pycha, chluba, ambicja, godność,ozdoba, hardość, chwała,stado lwów, buta, honorowość, chełpić się - w słowniku "równości" brak, to takie słownikowe "wykluczenie" , następny marsz przeciw słownikom?). Urokliwe jest to pragnienie równości u "wykluczacieli", którym wykluczanie "żółtymi firankami" przez 50 lat PRLu nie przeszkadzało, a miało swoją kontynuację za "liberalnych" rządów PO-PSL. "Wykluczaciele" podczepiają się pod NIESPRAWNYCH INTELEKTUALNIE, INWALIDÓW , STARSZYCH a nie tylko "kochających inaczej " Każdy bez względu na swój stan duchowy czy fizyczny ma równe prawa do równego traktowania wobec prawa !". Z wyjątkiem tych którzy mają coś na "sumieniu z immunitetem". Ciekawym zjawiskiem jest ta chęć bycia "prawdziwym Polakiem", a jednocześnie nie utożsamianie się z "ten kraj" i nielojalne mu szkodzenie . Gościu "tak być nie moŻe" - to, że zaistniałeś publicznym wpisem i spawiowałeś się stekiem fanatycznych propagandowych bzdur bez pokrycia w rzeczywistości jest najlepszym dowodem na Twoje "wykluczenie". Wracaj do rzeczywistości "czerwony krasnoludku" i nie wywołuj wilka z lasu, bo Cię zje.

Typowa próba zakłamania prawdy o zbrodniczej ideologii lgbt. Luzna interpretacja- nieprawdziwa zresztą samej nazwy. Jaka duma? Powodem do dumy nie może być degeneracja i zaburzenia psychiczne, pedofilia i aberracja. Ciekawy wywód, ale niestety (tylko dla lgbt) nieprawdziwy.Twoje- na pozór barwne bajanie jest mówiąc krótko i kolokwialnie kłamstwem, tylko opakowanym w barwne słownictwo. Ludzie homoseksualni mają prawa jak każdy inny obywatel, krzywda im się nie dzieje.Domagają się przywilejów przysługujących małżeństwom. Więc jak mają je dostać??? Skora konstytucja ściśle określa taki stan... To niepoważne i nieuzasadnione żądania. Bo na tej samej zasadzie mogę żądać 500 zł co miesiąc nie mając dzieci. Jaką mam wtedy wiarygodność? Jakie argumenty? Żadnych.Twoja niezgodna ze stanem faktycznym wizja nieprawidłowo określa patriotyzm i przywiązanie do Ojczyzny. Nie można się z tym wszystkim zgodzić.Próbujesz tą swoja antypolska retoryką obrzucic wszystkich dookoła.Ale to tylko obstrukcja jakiegoś wilka z lasu,bez kłów zresztą

G
Gość
23 września, 07:49, Gość:

Marsz Równości to min protest przeciwko wykluczeniu w wielu regionach ludzi ; NIESPRAWNYCH INTELEKTUALNIE, INWALIDÓW , STARSZYCH a nie tylko "kochających inaczej " Każdy bez względu na swój stan duchowy czy fizyczny ma równe prawa do równego traktowania wobec prawa !

Obecnie politycy jednej partii wykluczają prawa do bycia 100 Polakiem ludziom mającym innej jak oni poglądy nazywając ich II sortem i jeszcze gorzej ,wykluczając ze społeczeństwa !! Rząd i członkowie PIS nie podlegają osądom własnych sądów , sa chronieni przez ziobro parasolem ochronnym !! Tak być nie morze , ludzie nalezy się opamiętać i ratować Polskę !! nie dajmy się kupować jak judasz brudnymi srebrnikami !!!

To nie jest Marsz Równości, to intencjonalnie przekręcona nazwa Pride Parade w dosłownym tłumaczeniu Marszu Dumy (pride = duma, pycha, chluba, ambicja, godność,ozdoba, hardość, chwała,stado lwów, buta, honorowość, chełpić się - w słowniku "równości" brak, to takie słownikowe "wykluczenie" , następny marsz przeciw słownikom?). Urokliwe jest to pragnienie równości u "wykluczacieli", którym wykluczanie "żółtymi firankami" przez 50 lat PRLu nie przeszkadzało, a miało swoją kontynuację za "liberalnych" rządów PO-PSL. "Wykluczaciele" podczepiają się pod NIESPRAWNYCH INTELEKTUALNIE, INWALIDÓW , STARSZYCH a nie tylko "kochających inaczej " Każdy bez względu na swój stan duchowy czy fizyczny ma równe prawa do równego traktowania wobec prawa !". Z wyjątkiem tych którzy mają coś na "sumieniu z immunitetem". Ciekawym zjawiskiem jest ta chęć bycia "prawdziwym Polakiem", a jednocześnie nie utożsamianie się z "ten kraj" i nielojalne mu szkodzenie . Gościu "tak być nie moŻe" - to, że zaistniałeś publicznym wpisem i spawiowałeś się stekiem fanatycznych propagandowych bzdur bez pokrycia w rzeczywistości jest najlepszym dowodem na Twoje "wykluczenie". Wracaj do rzeczywistości "czerwony krasnoludku" i nie wywołuj wilka z lasu, bo Cię zje.

P
Pelagia

Jakim trzeba być nikczemnikiem, aby w propagandzie LGBTQ wykorzystywać osoby niepełnosprawne. Ale, jednostki upośledzone to kupują. John Edgar Hoover miał rację.

G
Gość
23 września, 7:49, Gość:

Marsz Równości to min protest przeciwko wykluczeniu w wielu regionach ludzi ; NIESPRAWNYCH INTELEKTUALNIE, INWALIDÓW , STARSZYCH a nie tylko "kochających inaczej " Każdy bez względu na swój stan duchowy czy fizyczny ma równe prawa do równego traktowania wobec prawa !

Obecnie politycy jednej partii wykluczają prawa do bycia 100 Polakiem ludziom mającym innej jak oni poglądy nazywając ich II sortem i jeszcze gorzej ,wykluczając ze społeczeństwa !! Rząd i członkowie PIS nie podlegają osądom własnych sądów , sa chronieni przez ziobro parasolem ochronnym !! Tak być nie morze , ludzie nalezy się opamiętać i ratować Polskę !! nie dajmy się kupować jak judasz brudnymi srebrnikami !!!

Biedny, pokrzywdzony prosiaczek (lateksowe wdzianko)...Jaki ten PIS zły, jaki niesprawiedliwy. Do dzieci nie chce lgbt dopuścić. "Ślubów" nie pozwala brać. A lgbt tak się "kochają" ( co noc z kim innym, albo i na paradzie w dzień). Dyskryminuje, poniża, obraża, łamie konstytucje. A ci wstrętni katole to już wogóle, jacy oni nietolerancyjni, jak lgbt nie lubią... No przecież, że to "nic takiego" na siłę wpychać się do przedszkoli i szkół na siłę demoralizować, zatruwać młode umysły dzieci, uczyć masturbacji- najlepiej sam na sam. Te wstretne katole nie chcą na to pozwolić afe... Mało tego PIS łamie konstytucje...Który artykuł? Ten gdzie jest napisane, że małżeństwo to związek kobiety i meżczyzny? Jak łamie?...Żaden w lateksowym stroju nie wie. Nieprawdą też jest, że lgbt obraża świętych- to manipulacje i konfabulacje...No wiadomo wszem i wobec jedynie, iż cytują tylko Pismo Święte i nauczają Słowem Bożym (nadinterpretują), pewnie mają twarz "Apostołów"...Jak tzw uchodzcy??? Co z treścią transparentu " Nie jesteśmy tu dla ozdoby, zniszczymy wasze społeczeństwo" parada lgbt Paryż.Eee to tylko pewnie takie żarty. Po owocach ich poznacie. Jakie są te owoce? Widać na każdej paradzie lgbt. Jak nawać człowieka, który nie wierzy w nic i mówi o pakcie z diabłem (Śmieszek)?Pewnie się przesłyszałem, kiedy lgbt mówiło o zamknięciu katolików w obozach koncentracyjnych...Taki sarkazm, wyrwane z kontekstu. Miłość i tolerancja lgbt jest aż do bólu prawdziwa...Najlepiej widoczna w gejowskim klubie- pokaz podcinania gardła na kukle abp Jędraszewskiego.Gwałty na dzieciach działaczy lgbti Szkocja Rennie,skazany prawomocnym wyrokiem sądu.Eee dawno było. Australia tzw rodzice lgbt Truong, Newton skazani prawomocnym wyrokiem na długoletnie wiezienie za gwałty na adoptowanym synu... Za daleko by o tym mówić według lgbt. W jednym się zgodzę... Trzeba ratować przyszłość Polskimi...I powstrzymać zbrodniczą ideologię lgbt

G
Gość

Informacja o wójcie ciekawa, zaś same info o lgbt zbędne. Żal pisać o takich "marszach".

G
Gość

Marsz Równości to min protest przeciwko wykluczeniu w wielu regionach ludzi ; NIESPRAWNYCH INTELEKTUALNIE, INWALIDÓW , STARSZYCH a nie tylko "kochających inaczej " Każdy bez względu na swój stan duchowy czy fizyczny ma równe prawa do równego traktowania wobec prawa !

Obecnie politycy jednej partii wykluczają prawa do bycia 100 Polakiem ludziom mającym innej jak oni poglądy nazywając ich II sortem i jeszcze gorzej ,wykluczając ze społeczeństwa !! Rząd i członkowie PIS nie podlegają osądom własnych sądów , sa chronieni przez ziobro parasolem ochronnym !! Tak być nie morze , ludzie nalezy się opamiętać i ratować Polskę !! nie dajmy się kupować jak judasz brudnymi srebrnikami !!!

q
qwert

Jak można zabierać dzieci na takie widowisko? Widać na zdjęciu, że chłopiec z lewej strony jest przerażony.

G
Gość
22 września, 21:36, 31wB:

Gejzeta i Gejgłos...31

Nie pierdziel, ślinka ci leci zboczku

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3