Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kaliszanin broni Państwowego Instytutu Wydawniczego

Elżbieta Bielewicz
Jędrek Biegański (archiwum P. Pawlaka)
Przemysław Pawlak, rodem z Kalisza założył Społeczny Komitet Ratowania Państwowego Instytutu Wydawniczego. Likwidacji tego wydawnictwa sprzeciwia się wielu wybitnych ludzi kultury.

Trzy lata temu Państwowy Instytut Wydawniczy został postawiony w stan likwidacji. To zasłużone dla polskiej kultury wydawnictwo, które funkcjonuje nieprzerwanie od 1946 roku, ma w swym dorobku blisko 8500 tytułów literatury polskiej i światowej. Nic więc dziwnego, że w środowisku zawrzało. Ruszyła akcja zbierania podpisów przeciwników tej decyzji. Poparli ją czytelnicy, pisarze, politycy, ludzie kultury i sztuki. Decyzji o likwidacji nie cofnięto, a ostatnio protesty znów przybrały na sile za sprawą kaliszanina, inicjatora powstania Społecznego Komitetu Ratowania PIW.

- Nie jestem pracownikiem PIW i to co robię wynika z przekonania - wyjaśnia Przemysław Pawlak, kaliszanin z pochodzenia, absolwent III LO, od 17 lat mieszkający w Warszawie.- Z pasji i z zamiłowania jestem witkacologiem, a PIW od 25 lata wydaje między innymi dzieła zebrane Witkacego. Gdy dowiedziałem się o sytuacji PIW, postanowiłem działać i tak powstał społeczny komitet ratowania tej oficyny.

Ogólnopolska akcja sprzeciwu wobec planu zlikwidowania PIW trwa od kilku miesięcy, Pod apelem w tej sprawie zebrano już ponad 4 tysiące podpisów, wśród nich wielu cenionych przedstawicieli środowiska literackiego i naukowego. Podpisali się m.in.: Julia Hartwig, Maria Iwaszkiewicz, Maja Komorowska, Józef Hen, prof. Jan Miodek, prof. Jerzy Bralczyk, prezesi Związku Literatów Polskich, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Stowarzyszenia Dziennikarzy RP. Jest także podpis zmarłego niedawno prof. Władysława Bartoszewskiego. Powstał także profil na Facebooku. W internecie ruszyła akcja "Ratuj PIW, ratuj książkę".
Przemysław Pawlak złożył również do ministra Skarbu Państwa oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wniosek o udostępnienie informacji publicznej. Dokładniej mówiąc chodzi o wgląd w korespondencję obu ministerstw, prowadzoną z różnymi instytucjami w sprawie PIW. Przeczytał także sprawozdanie z działalności PIW za ubiegły rok.

- Z powodu zadłużenia sięgającego 8,5 mln złotych w 2012 roku PIW został postawiony w stan likwidacji - dodaje Przemysław Pawlak. - Jednak, jak się okazuje, przez ostatnie lata zadłużenie zmniejszyło się pięciokrotnie, a liczba wydawanych tytułów wzrosła prawie o połowę. Mało tego, PIW zanotował nawet zyski, jest rentownym przedsiębiorstwem z ogromnym majątkiem i z ekonomicznego punktu widzenia nie ma powodu, aby go likwidować. Nie wiadomo też, co wtedy stałoby się z kulturowym dorobkiem PIW, jego prawami autorskimi i wydawniczymi. Niepokojący jest fakt, iż być może wszystko zostanie przejęte przez zarządzany wspólnie przez resorty kultury i skarbu Instytut Książki. Mam prawo twierdzić, że być może chodzi o budynki PIW przy Foksal. W programie emitowanym, na antenie TVP Kultura dyrektor Instytutu Książki powiedział wprost "marzymy o tym również, by przejąć budynek PIW". Gdyby kierować się dorobkiem lub ekonomiczną rentownością statutowej działalności, to PIW powinien przejmować inne instytucje, a nie być przejmowany, a tym bardziej likwidowany.

Za kilka dni, 7 maja, o godz. 18.00 Społeczny Komitet Ratowania PIW pod wodzą kaliszanina organizuje debatę dotycząca przyszłości tej oficyny. Odbędzie się ona w Domu Towarowym Bracia Jabłkowscy przy ul. Brackiej 25. Zaproszenie wystosowano także do prof. Małgorzaty Omilanowskiej, minister kultury.

Warto przypomnieć, że toczy się walka o najbardziej zasłużone dla kultury polskiej wydawnictwo. W jego dorobku są m.in. pomnikowe wydania: Aleksandra Fredry, Cypriana Norwida, Henryka Sienkiewicza, Tadeusza Boya-Żeleńskiego, Bolesława Leśmiana, Mirona Białoszewskiego, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Lwa Tołstoja, Fiodora Dostojewskiego, Josepha Conrada, Marcelego Prousta oraz opracowania krytyczne, dzieła literaturoznawcze, słowniki i leksykony.

ZiemiaKaliska.com.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski