Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kaliszanki na prestiżowych studiach [ZDJĘCIA]

Daria Kubiak
Jeśli wytrwale podąża się za marzeniem, to zdobywa się dyplom prestiżowych uczelni. Studia za granicą nie tylko dla wybrańców. Wystarczy dobrze zdać maturę i opanować język. Można też zdobyć na to pieniądze. Sprawdź.

Kilka lat temu kilkunastoletnia Michalina Szymańska, uczennica Gimnazjum nr 3 w Kaliszu, pasjonująca się historią starożytną, podjęła pierwszą poważną decyzję w życiu. Postanowiła, że w przyszłości zajmie się archeologią. W poszukiwaniu w ziemi dowodów dawnych cywilizacji najbardziej podobało jej się to,że można bezpośrednio dotknąć przeszłości.

- Gdzieś w tyle mojej głowy kiełkowała wówczas myśl, aby spróbować dostać się na Oksford - mówi Michalina.

Z niespotykaną u 15-letniej absolwentki gimnazjum odwagą i detrerminacją, postanowiła kontynuować dalszą naukę w Poznaniu, w II Liceum Ogólnokształcącym im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej z klasą z wykładowym językiem angielskim, przygotowującą do matury międzynarodowej - IB.


Michalina Szymańska ukończyła słynny Oksford

Jej droga na uniwersytet oksfordzki zaczęła się od złożenia aplikacji na tę uczelnie na pół roku przed egzaminem maturalnym. Były to dwa eseje oraz list motywacyjny. Michalina była chyba jedną z najbardziej zmotywowanych kandydatek. Uczestniczenie w charakterze wolontariuszki w wykopaliskach archeologicznych w kraju i w Anglii oraz w pracy poznańskiego Klubu Miłośników Archeologii jeszcze bardziej utwierdziło ją w przekonaniu, że archeologia jest tym, czemu chce się w życiu poświęcić. Młodzieńcza pasja i wiedza Michaliny spodobały się przedstawicielom uczelni podczas rozmowy kwalifikacyjnej, na którą zaproszono ją wkrótce po złożeniu aplikacji. A potem otrzymała e-maila z informacją, że gdy tylko zda maturę na zadowalającym poziomie to... Oksford na nią czeka.

- Odbierając wyniki egzaminów maturalnych już wiedziałam, że jestem studentką Oksfordu - mówi Michalina. - Byłam szczęśliwa, bo oto właśnie spełniło się moje marzenie.

Duma i radość z uzyskania statusu studentki tak prestiżowej uczelni, to jedna strona medalu. Jest jednak i druga, bardziej prozaiczna, związana z finansowaniem zagranicznych studiów. Jeden z mitów głosi, że na studiowanie za granicą może pozwolić sobie tylko ktoś z dobrze sytuowanej, wręcz zamożnej rodziny. Tymczasem koszt studiów zagranicznych jest porównywalny z kosztem studiowania w Warszawie, Poznaniu, czy innym ośrodku akademickim. Czesne jakie musi płacić student Oksfordu pokrywa bowiem rząd brytyjski, traktując to jako rodzaj pożyczki, którą absolwent jest zobowiązany spłacić, gdy osiągnie samodzielność finansową a jego zarobki osiągną określony pułap. Rodzice Michaliny ponieśli więc tylko koszty jej utrzymania w Oksfordzie.

Trzy lata studiów licencjackich, zakończone uzyskaniem dyplomu, okazały się warte wszelkich kosztów. W ocenie Michaliny były wspaniałą przygodą intelektualną.

- Tam studenci niewiele czasu spędzają w salach wykładowych - mówi Michalina. - Więcej na samodzielnej pracy w bibliotekach oraz na pisaniu esejów. Naszą wiedzę oceniali profesorowie prowadzący, którzy poświęcali nam jedną godzinę w tygodniu. Przy dobrej organizacji pracy, był jeszcze czas na uczestnictwo w stowarzyszeniach oraz na rozrywkę.

Michalina rozpoczęła właśnie kolejny etap edukacji w Oksfordzie - roczne studia magisterskie. Wie,że czeka ją jeszcze więcej pracy, ale... Ma nadzieję,że z dyplomem Oksfordu, będzie miała szansę na pozostanie w Wielkiej Brytanii i zajęcie się archeologią akademicką.


Anita Janiak za granicą szlifuje języki obce

Bliska spełnienia swych marzeń o zostaniu tłumaczem przysięgłym jest także Anita Janiak, pochodząca z miejscowości Strzegowa w gm. Nowe Skalmierzyce. Wzorem starszej siostry absolwentki college w USA oraz brytyjskich studiów pielęgniarskich w Uniwersity Kings College London, Anita postanowiła także na edukację za granicą. Dzięki ojcu, rolnikowi Andrzejowi Janiakowi, uważającemu kształcenie dzieci za najlepszą inwestycję życia Anita, tuż po ukończeniu Gimnazjum w Nowych Skalmierzycach, wyjechała na 7 miesięcy do Seatlle w USA. W tamtejszej prywatnej szkole językowej szlifowała język angielski. Na tyle skutecznie, że dostała się do Impington Sixth Form College W Cambridge, gdzie zdała międzynarodową maturę -IB. Z językiem obcowała przez całą dobę, mieszkając u goszczącej ją rodziny. Droga na wyższe uczelnie europejskie stała przed nią otworem. Anita zamierzała studiować języki obce. Po angielskim przyszła kolej na niemiecki, którego tajniki zgłębiała w prywatnej szkole językowej w Heidelbergu. Z takim ,,kapitałem językowym'' z łatwością dostała się do SDI Muenchen - wyższej szkoły językowej w Monachium. Obecnie jest studentką II roku. Studiuje aż trzy języki (wbrew obawom niedowiarków,że da radę): angielski, niemiecki i hiszpański. Po ukończeniu edukacji uzyska dyplomy licencjackie a po zdaniu dodatkowych egzaminów - uprawnienia tłumacza przysięgłego.

- Jestem wdzięczna rodzicom,że wskazali mi właściwy kierunek i wspierali w dążeniu do celu - mówi Anita. - Uważam,że języka można nauczyć się dobrze tylko w praktyce, chodząc do szkół obcojęzycznych. Dzięki temu,że było mi to dane, obecne studia są prawdziwą przyjemnością. Mam nadzieję, że po uzyskaniu dyplomu znajdę pracę, w którejś z instytucji europejskich.
Anita zamierza złożyć aplikację do Parlamentu Europejskiego w Brukseli, gdzie chciałaby pracować w charakterze tłumacza.

Dobra znajomość języka angielskiego, wyniesiona nie tylko ze szkoły językowej, ale utrwalona dzięki wakacyjnym wyjazdom do Anglii zaprocentowała także w przypadku Agaty Skwirut, tegorocznej absolwentki II LO im. T. Kościuszki w Kaliszu. Agata entuzjastka przedmiotów biologiczno-chemicznych a także wojaży zagranicznych rozważała studiowanie za granicą. Złożyła dokumenty aplikacyjne na Politechniki we Wrocławiu i Łodzi, a także na Glyndwr University Wrexham w Walii. Przyjęto ją do wszystkich trzech uczelni. Wybrała jednak studia na kierunku chemia i nanotechnologia na uniwersytecie walijskim.


Agata Skwirut studiuje w Walii

- Miasto Wrexham zdążyłam już poznać, mam tam przyjaciół i wielu znajomych - mówi Agata. - W podjęciu decyzji pomogli mi także rodzice, zachęcając do tego, abym robiła w życiu to, co da mi zadowolenie i szczęście.

Studia Agaty zostaną sfinansowane z budżetu rządu Wielkiej Brytanii, w formie pożyczki. Koszty utrzymania poniosą rodzice, ale... Ma nadzieję,że znajdzie czas na dorywczą pracę i zdoła zarobić na własne potrzeby. Perspektywa ukończenia tej uczelni, która da Agacie wymarzony zawód oraz, tak ważną dla niej, znajomość angielskiej terminologii chemicznej warta jest każdego wyrzeczenia. Jej szanse na rynku pracy wzrosną niepomiernie.

Stypendium dla studenta

Informacje o dostępnej pomocy stypendialnej dla osób studiujących na uczelniach zagranicznych można znaleźć w internecie.

Należy ich szukać na stronach uczelni, witrynach ambasad i na specjalnych portalach, np. www.mojestypendium.pl .
Kandydaci na studia znający język niemiecki powinni odwiedzić witrynę Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej: www.daad.pl

Z kolei na www.eurodesk.pl, czyli stronie europejskiej informacji dla młodzieży, można korzystać z wyszukiwarki projektów.
Więcej informacji o programie międzynarodowej wymiany studentów Erasmus można znaleźć na stronie www.erasmus.org.pl. Natomiast informacje o intensywnych kursach językowych dla osób, które chcą skorzystać z wymiany w ramach programu Erasmus dostępne są na witrynie Komisji Europejskiej: ec.europa.eu/education/erasmus.

ZiemiaKaliska.com.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski