Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kamienny Krąg w Parku Rataje zatrzyma wodę i będzie atrakcją dla dzieci

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Kamienny Krąg ma uporządkować nadmiar wody w parku i służyć jego gościom jako miejsce zabawy i spotkań
Kamienny Krąg ma uporządkować nadmiar wody w parku i służyć jego gościom jako miejsce zabawy i spotkań Zarząd Zieleni Miejskiej
Woda utrzymująca się po opadach deszczu w Parku Rataje nie musi być dłużej problemem: Zarząd Zieleni Miejskiej proponuje, by z kłopotu uczynić atut i wykorzystać w koncepcji Kamiennego Kręgu.

W parku zbiera się woda opadowa, roztopowa i spływająca z terenów sąsiednich osiedli. Próbowano uregulować jej ilość za pomocą pięciu zbiorników retencyjno – infiltracyjnych, ale ich powierzchnia okazała się za mała dla ilości wody będącej efektem zmian klimatycznych i obfitych deszczy. Trzeba wybudować kompleks niecek infiltracyjnych, które stworzą wodny plac zabaw w formie kamiennego kręgu: gdy będzie sucho, na kamieniach będą siadać goście parku, a po deszczach, dzieci będą mogły pokonywać mini-stawek po wystających nad wodę kamieniach.

od 16 lat

Zarząd Zieleni Miejskiej chce zatem przenieść hamaki i trzy młode drzewa do wyższej części parku, a tam, gdzie zbiera się woda, utworzyć Kamienny Krąg w formie tarczy zegara.

Głązy w Kamiennym Kręgu

- To kompozycja złożona z większych 12 głazów ułożonych w okrąg, w regularnych odstępach – informuje ZZM. - Wnętrze zgłębienia proponuje się wypełnić żwirem i drobnymi otoczakami ze względu na możliwość dłuższego zalegania wody. Kompozycję dopełnią linie głazów - łączniki oraz betonowe ławki wokół drzew, które w umożliwią przejście na wyżej położony, suchy grunt. Przy braku wody kamienie i betonowe ławki mogą służyć jako siedziska i stoły, a w sytuacji zalania terenu – jako trasy eksploracji dla „poszukiwaczy przygód”, którzy przeskakując z kamienia na kamień, będą mogli przejść suchą stopą przez zalane wodą niecki.

Zobacz też: Odliczamy do startu Nowej Naramowickiej. Budowa tramwaju na Naramowice wchodzi w nowy etap wraz z przebudową Łużyckiej

Kamienie będą miały określoną wysokość, a niecki wokół kręgu mają kontrolować przepływ wody, gwarantując, że przez park będzie można przejść suchą nogą. Sprzyjać temu będą przepusty pod ścieżkami, będące też drogami dla płazów.

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski