Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kampania Drugie Życie po raz ósmy w Wielkopolsce

Marta Żbikowska
Kampania Drugie Życie po raz ósmy w Wielkopolsce
Kampania Drugie Życie po raz ósmy w Wielkopolsce Adrian Wykrota
31 szkół z Wielkopolski weźmie udział w ósmej edycji kampanii Drugie Życie, która w poniedziałek, w Światowym Dniu Donacji i Transplantacji, została zainaugurowana w naszym regionie. Spotkanie zorganizowano w Szpitalu Wojewódzkim w Poznaniu. Miejsce to wybrano nieprzypadkowo. To tu, od 20 lat przeprowadza się transplantacje nerek. Do tej pory wykonano około 2200 takich operacji.

- Pewnie mówienie o tym po raz ósmy niektórych może nudzić, ale nie jest sztuką przeprowadzić jednorazową akcję - mówił podczas inauguracji kampanii doktor Maciej Głyda, ordynator oddziału transplantologii Szpitala Wojewódzkiego i główny ekspert medyczny kampanii. - Sztuką jest po raz kolejny, z takim samym zaangażowaniem, promować ideę transplantacji i przybliżać ją społeczeństwu.

Kampania Drugie Życie to nie tylko namawianie do podpisania Oświadczenia Woli, czyli dokumentu, w którym świadomie zgadzamy się na pobranie naszych narządów do przeszczepów w przypadku śmierci. To przede wszystkim uświadamianie społeczeństwa, nakłanianie do rozmów na ten temat, do rozmawiania o tym z bliskimi, rodziną, przyjaciółmi.

- Wokół tematu przeszczepów krąży wiele uprzedzeń wynikających przede wszystkim z niewiedzy - mówił ksiądz Adam Sikora. - A przecież samo podpisanie deklaracji oznacza gotowość do niesienia pomocy dla drugiego człowieka. To już jest dobry uczynek.

Przed młodzieżą ze szkół, które wezmą udział w ósmej edycji kampanii, kolejny etap: spotkania z ekspertami. Podczas nich, uczniowie będą mogli poznać medyczne, prawne i etyczne aspekty transplantacji. Zaopatrzeni w wiedzę będą do czerwca pracować w swoich środowiskach nad promocją transplantacji w Wielkopolsce.

Organizatorem akcji jest firma Fresenius Medical Care Polska, która zajmuje się opieką nad pacjentami z chorobami nerek.
- Zajmujemy się dializowanymi pacjentami i widzimy tę wielką potrzebę promowania przeszczepów - mówi Marta Andrzejewska, rzeczniczka firmy Fresenius.

O tym, jak zmienia się życie po przeszczepie mówiły osoby, którym ktoś podarował drugie życie. Ania Ogrodowicz pierwszy przeszczep przeszła w wieku 9 lat. Nerka, którą dostała od ojca po kilku latach przestała pracować. - Gdy miałam 16 lat otrzymałam kolejną szansę - mówi Ania. - Dzięki temu wróciłam do szkoły, bo wcześniej wchodziło w grę tylko nauczanie indywidualne, skończyłam studia, mogę normalnie żyć.

Na swoja szansę liczy także Bartek Banaszewski, który również otrzymał nerkę od swojego ojca. - Narząd przestaje działać, co dwa dni jeżdżę na dializy, kiedy wracam po kilku godzinach, jestem wykończony, mogę tylko spać - przyznaje Bartek. - Czuję, jakbym żył co drugi dzień, wtedy, kiedy nie mam dializ.

Karol Prętnicki, który od 14 lat żyje z przeszczepionym sercem mówił o tym, jak delikatnym tematem są transplantacje. - Jednym z celów kampanii jest uwrażliwienie społeczeństwa, zwrócenie uwagi na potrzebę rozmów - mówi Karol Prętnicki. - A my jesteśmy żywym dowodem na to, że warto ten wysiłek podjąć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski