Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kampania „Drugie życie" uczy skutecznie o transplantacjach. Dzięki dawcom narządów mogą żyć inni ludzie!

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Zakończyła się kolejna odsłona akcji "Drugie życie", przygotowana przez firmę  Fresenius Medical Care Polska. Jej efektem jest wzrost świadomości społeczeństwa na temat transplantologii
Zakończyła się kolejna odsłona akcji "Drugie życie", przygotowana przez firmę Fresenius Medical Care Polska. Jej efektem jest wzrost świadomości społeczeństwa na temat transplantologii Waldemar Wylegalski
Dar przekazania narządów drugiej osobie, przedłużenia komuś życia, to coś wspaniałego, a jednocześnie trudnego – mówi doktor Tomasz Prystacki, organizator kampanii „Drugie życie” Fresenius Medical Care. W Poznaniu odbył się finał 15. jej edycji.

Sala Sesyjna Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu była wypełniona po brzegi: przybyły tu delegacje szkół, które wzięły w niej udział, których uczniowie wykazali się naprawdę wielką pomysłowością, by propagować idee transplantologii, i które odebrały nagrody i wyróżnienia ufundowane przez wojewodę, marszałka powiatu i organizatora kampanii, firmę Fresenius Medical Care Polska. Ta edycja rozpoczęła się 26 października ubr. i zakończyła się we wtorek 6 czerwca. Na pewno będzie kontynuowana, przynosi bowiem wyraźny wzrost świadomości społeczeństwa, co z kolei może ratować życie większemu gronu osób, które bez transplantacji musiałyby umrzeć. Młodzież szkolna w ramach kampanii przygotowywała filmy, nagrania na Tik Toku, pikniki, akcje zbiórki krwi, przygotowała piosenkę, grę planszową, formę taneczną – wszystko po to, by zwrócić uwagę na ideę świadomego dawstwa narządów.

od 16 lat

Najbardziej wymownym świadectwem było krótkie wystąpienie Edyty Kmiecik, matki, której syn uległ w lipcu 2022 roku wypadkowi w Szwajcarii. Młody mężczyzna mimo wysiłków lekarzy umierał w klinice na oczach zrozpaczonej matki.

Zobacz też: Mamy nowych mistrzów Polski w strzelaniu historycznym! W Poznaniu rozegrano wyjątkowe zawody

- Widząc jego stan, siedząc przy nim, widząc bardzo młodych ludzi przychodzących w nocy na chemioterapię, walczących o życie, uświadomiłam sobie, że mój syn nie może odejść tak nagle bez żadnego sensu – mówiła Edyta Kmiecik. - Przypomniałam sobie, jak kiedyś, zupełnym przypadkiem, poruszyłam z nim temat przekazywania organów do transplantacji, a on wyraził jednoznacznie swoją opinię – był na tak. Myślałam o innych mamach, których dzieci chorują, czekają na narządy, chciałam znaleźć sens w tej tragedii. Zapytałam lekarzy, czy syn może zostać dawcą – byli mocno zaskoczeni.

Jeszcze w 1999 roku dojeżdżały tu pociągi, teraz w sezonie zaglądają tu tylko drezyny. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Opuszczona stacja pod Poznaniem zadziwia. Tu w studni woda z...

Dzięki tej decyzji uratowano życie i zdrowie czterech osób, przekazując do transplantacji wątrobę, obie nerki i rogówki oczu.

- Nie ma w Polsce mechanizmów w opiece zdrowotnej, które są w stanie wpływać na ludzi, by zrozumieli wagę idei dawstwa narządów – podkreśla prof. Maciej Głyda, konsultant wojewódzki w dziedzinie transplantologii klinicznej, który od pierwszej edycji kampanii kieruje zespołem lekarzy transplantologów wspierających ją. - Dzięki kampanii ruszyliśmy do przodu, co będzie skutkowało większą liczbą transplantacji, uratuje więcej ludzi i zwiększy dostępność narządów dla chorych.

Profesor Rajmund Michalski, pracownik Instytutu Podstaw Inżynierii Środowiska PAN z Zabrza, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Moje Nerki, sam dziesięć lat temu otrzymał drugie życie – gdy jego nerki przestały pracować, został poddany transplantacji. Dziś mówi, że rocznie w Polsce umiera 80 tys. -100 tys. osób z powodu chorób nerek. Chorych niezdiagnozowanych może być około 4,5 miliona.

od 16 lat

W 15. edycji kampanii „Drugie życie” równorzędne trzy nagrody – czeki charytatywne o wartości 2000 złotych na wybrany cel dobroczynny – otrzymały Zespoły Szkół: Technicznych w Kole, Gastronomicznych w Poznaniu i Budowlanych w Pile. Wyróżnienia otrzymały: Zespół Szkół Politechnicznych we Wrześni, Zespół Szkół Zawodowych nr 2 we Wrześni, I Liceum Ogólnokształcące w Złotowie i I Liceum Ogólnokształcące w Środzie Wielkopolskiej. Nagrody specjalne otrzymało czterech nauczycieli koordynujących działania młodzieży i Akademickie Liceum Ogólnokształcące Milenium w Gnieźnie.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski