Jak wynika ze statystyk Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji „Poltransplant", w tym roku - od stycznia do maja - przeprowadzono 419 przeszczepów różnych organów, podczas gdy w 2019, w tym samym okresie, wykonano 574 transplantacje. W samym kwietniu 2020 roku odbyły się 54 transplantacje, a rok wcześniej było ich 130. W maju statystyki nieznacznie się poprawiły - w 2020 odnotowano 64 przeszczepy, rok wcześniej - 123.
To jednak wciąż zbyt mało, dlatego w tym roku po raz 12. zorganizowano kampanię Drugie Życie. To ogólnopolska akcja prowadzona w szkołach średnich, zwracająca uwagę na to, jak bardzo transplantacja może ratować życie.
Czytaj też: Kampania "Drugie Życie": Dlaczego warto oddać swoje organy po śmierci?
Tegoroczna edycja, ze względu na panującą pandemię koronawirusa, wyjątkowo odbywała się w Internecie.
- Nie mogliśmy spotkać się osobiście i rozmawiać o medycznych aspektach przeszczepiania narządów z powodu pandemii koronawirusa. Ale to nie znaczy, że w ogóle przestaliśmy edukować. Przeciwnie, nasze działania przeniosły się do internetu. Jest więc szansa, że z wykładów edukacyjnych na temat transplantacji skorzystało więcej osób, niż w rzeczywistości mogły pomieścić aule poszczególnych szkół
– mówi dr Maciej Głyda, główny ekspert medyczny kampanii.
Przeniesienie akcji do internetu wymagało od organizatorów, ale też przede wszystkim samych uczestników, dużej kreatywności. To z kolei zaowocowało powstaniem filmów, etiud aktorskich, piosenek czy plakatów, wykreślanek, quizów online i grafik, które przedstawiały temat transplantacji.
- 12. edycja kampanii Drugie Życie była wyjątkowa, bo poza tradycyjnymi działaniami, zmusiła nas do skupienia się na możliwościach promowania transplantacji w świecie wirtualnym. Jesteśmy pod wrażeniem szkół, które stanęły na wysokości zadania i chcemy je docenić. Za wrażliwość, kreatywność i zaangażowanie - mówi dr Tomasz Prystacki, prezes Zarządu FreseniusMedicalCare Polska, organizator akcji.
W tegorocznej edycji udział wzięły 32 szkoły z Wielkopolski. Spośród nich wybrane zostały trzy placówki, które nagrodzono czekami charytatywnymi w wysokości 2000 zł. Są to: I Liceum Ogólnokształcące w Lesznie, XXV Liceum Ogólnokształcące w Poznaniu oraz Zespół Szkół prowadzonych przez Edukację Lubasz w Lubaszu.
- Musieliśmy nauczyć się funkcjonować w nowej rzeczywistości w wymiarze szkolnym i edukacyjnym, ale też przyjąć nową strategię w promowaniu transplantacji – nie gorszą niż poprzednia, ale inną, wyjątkową. I udało się!
- mówi Kamila Andrzejewska-Majchrzak, koordynatorka działań młodzieży w I LO w Lesznie.
Dodatkowo trzy szkoły otrzymały wyróżnienia: Zespół Szkół nr 1 w Wągrowcu, Zespół Szkół Mechanicznych w Poznaniu oraz II Liceum Ogólnokształcące w Ostrowie Wielkopolskim.
Sprawdź też:
- 21 miejsc w Wielkopolsce idealnych na wycieczkę
- Przestępcy z Wielkopolski poszukiwani przez policję. Widziałeś któregoś z nich?
- Zaskakujące zdjęcia z poznańskiej komunikacji. To dziwi i śmieszy pasażerów MPK!
- Budują zamek w Puszczy Noteckiej - zobacz nowe zdjęcia
- Oto 12 najmniej seksownych imion żeńskich w Polsce. Sprawdź czy jesteś na liście
- Oto, czego nie wolno robić na balkonie. Możesz dostać mandat
Czy Polacy boją się Legionelli?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?