Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kandydaci do Parlamentu Europejskiego - Wielkopolska i Poznań [Koalicja Europejska, PiS, Wiosna, Kukiz, Konfederacja, Lewica Razem]

ZEN
Wybory do Parlamentu Europejskiego coraz bliżej. Zobacz nazwiska kandydatów z okręgu nr 7 obejmującego nie tylko Poznań, ale całe województwa wielkopolskie. Na kolejnych stronach prezentujemy listy kandydatów ze wszystkich komitetów ---->
Wybory do Parlamentu Europejskiego coraz bliżej. Zobacz nazwiska kandydatów z okręgu nr 7 obejmującego nie tylko Poznań, ale całe województwa wielkopolskie. Na kolejnych stronach prezentujemy listy kandydatów ze wszystkich komitetów ---->Krzysztof Kapica
Wybory do Parlamentu Europejskiego coraz bliżej. Zobacz nazwiska kandydatów z okręgu nr 7 obejmującego nie tylko Poznań, ale całe województwa wielkopolskie. Prezentujemy listy kandydatów z komitetów: Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy, Wiosna Roberta Biedronia, Koalicja Europejska (PO, PSL, SLD, .N, Zieloni), Prawo i Sprawiedliwość, Lewica Razem i Kukiz'15.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce w niedzielę, 26 maja. Głosowanie rozpocznie się o godz. 7 i zakończy o godz. 21. Wziąć w nich udział może każdy obywatel, który w dniu wyborów ma ukończone 18 lat.

W kończącej się kadencji 2014-2019 w Parlamencie Europejskim zasiadało 751 posłów, ale wraz z wystąpieniem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej liczba ta zostanie zmniejszona do 705 europosłów.

Polskę w Parlamencie Europejskim będzie reprezentować 52 posłów.

Wybory w Polsce odbędą się w 13 okręgach wyborczych:

Okręg nr 1 - województwo pomorskie
Okręg nr 2 -województwo kujawsko-pomorskie
Okręg nr 3 - województwo podlaskie i warmińsko-mazurskie
Okręg nr 4 - Warszawa z 8 powiatami województwa mazowieckiego
Okręg nr 5 - 4 miasta na prawach powiatu i 29 powiatów województwa mazowieckiego
Okręg nr 6 - województwo łódzkie
Okręg nr 7 - województwo wielkopolskie
Okręg nr 8 - województwo lubelskie
Okręg nr 9 - województwo podkarpackie
Okręg nr 10 - województwo małopolskie i świętokrzyskie
Okręg nr 11 - województwo śląskie
Okręg nr 12 - województwo dolnośląskie i opolskie
Okręg nr 13 - województwo lubuskie i zachodniopomorskie

W przypadku wyborów do Parlamentu Europejskiego w podziale mandatów będą brały udział komitety wyborcze, które w skali kraju przekroczyły 5 proc. głosów. Zgodnie z prawem UE, we wszystkich państwach członkowskich musi być stosowany proporcjonalny system wyborczy polegający na podziale mandatów odpowiednio do liczby głosów zebranych przez poszczególne partie.

W Polsce obowiązuje system proporcjonalny z głosem preferencyjnym. Oznacz to, że wyborca oddaje głos na konkretnego kandydata z danej listy wyborczej. Kandydat, który z danej listy wyborczej otrzyma największą liczbę głosów, ma pierwszeństwo w ostatecznym podziale mandatów.

Specyfiką wyborów do Parlamentu Europejskiego jest, że poszczególnym okręgom nie jest przydzielona z góry liczba mandatów do obsadzenia. Wpływ na to ma frekwencja wyborcza. Może się zdarzyć, że przy niskiej frekwencji w danym okręgu żaden z kandydatów nie uzyska mandatu.

Zobacz w galerii nazwiska wszystkich kandydatów ze wszystkich komitetów wyborczych:

Sprawdź też:

„Będę głosował i zachęcam wszystkich!” Biegacze zachęcali do wzięcia udziału w wyborach do europarlamentu - zobacz wideo:

źródło: TVN24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski