Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kapitał początkowy zmiany w obliczaniu

Milena Kochanowska
Kapitał początkowy zmiany w obliczaniu - na pytania odpowiada Bernard Kimel z I Oddziału ZUS-u w Poznaniu
Kapitał początkowy zmiany w obliczaniu - na pytania odpowiada Bernard Kimel z I Oddziału ZUS-u w Poznaniu Archiwum
Kapitał początkowy zmiany w obliczaniu - na pytania odpowiada Bernard Kimel z I Oddziału ZUS-u w Poznaniu. To trzeba wiedzieć!

Słyszałem, że zmieniły się zasady wyliczania kapitału początkowego. Na czym one polegają?
Bernard Kimel z I Oddziału ZUS-u w Poznaniu: Jeżeli do ustalenia wysokości kapitału przyjęty został rok kalendarzowy, w którym osoba zainteresowana podlegała ubezpieczeniom społecznym jedynie przez część tego roku, kwoty jej wynagrodzenia będą porównane z kwotami przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za ten rok kalendarzowy, odpowiednio do liczby miesięcy pozostawania w ubezpieczeniu, a nie – jak to było przed zmianą przepisów – do przeciętnego wynagrodzenia za cały rok kalendarzowy.

**

Osoby, które zbyt długo będą zwlekały ze skompletowaniem dokumentacji, mogą mieć potem trudności z uzyskaniem dokumentów z byłych lub nieistniejących firm

**


ZUS wyliczył mi kapitał początkowy przyjmując do obliczenia jego wysokości zarobki z roku, w którym przepracowałem tylko 10 miesięcy. Czy w sprawie przeliczenia kapitału powinienem złożyć wniosek?

Bernard Kimel z I Oddziału ZUS-u w Poznaniu: Ponowne obliczenie kapitału początkowego następuje na wniosek osoby zainteresowanej. Jeżeli jednak nie wystąpi pan z takim wnioskiem, ZUS ponownie ustali wysokość kapitału początkowego przy obliczaniu emerytury.

Mam emeryturę obliczoną na nowych zasadach. Kapitał mam wyliczony z zarobków z dwóch lat, gdzie nie przepracowałam pełnego roku. Czy ZUS przeliczy mi emeryturę z urzędu?
Bernard Kimel z I Oddziału ZUS-u w Poznaniu: Osoby, które mają już obliczoną emeryturę według nowych zasad i do jej obliczenia przyjęty był kapitał początkowy, powinny zgłosić wniosek o ponowne ustalenie wysokości emerytury z uwzględnieniem przeliczonego kapitału początkowego. Wypłaty emerytury w nowej wysokości nastąpi nie wcześniej niż od miesiąca zgłoszenia wniosku.

Gdzie należy złożyć wniosek o przeliczenie kapitału i czy są jakieś specjalne druki?
Bernard Kimel z I Oddziału ZUS-u w Poznaniu: Podpisany wniosek o ponowne obliczenie kapitału początkowego można przesłać pocztą lub dostarczyć osobiście do ZUS-u, który wydał decyzję o ustaleniu kapitału. Trzeba podać znak sprawy zaczynający się od symbolu KPU 1 00... Można także wykorzystać opracowany wzór wniosku – ZUS Kp- 3, dostępny w placówkach ZUS-u oraz na stronie internetowej www.zus.pl.

Nie złożyłem jeszcze wniosku o naliczenie kapitału początkowego. Czy mogę jeszcze to zrobić?
Bernard Kimel z I Oddziału ZUS-u w Poznaniu: ZUS musi wyliczyć kapitał na wniosek ubezpieczonego w każdym czasie, ponieważ jest to podstawa do ustalenia przyszłej emerytury. Pracodawca natomiast jest w dalszym ciągu zobowiązany do wydania niezbędnych do naliczenia tego kapitału zaświadczeń. Nie należy jednak czekać ze złożeniem wniosku o ustalenie kapitału do osiągnięcia wieku emerytalnego, bo wiele zakładów pracy jest likwidowanych lub przekształcanych. Osoby, które zbyt długo będą zwlekały ze skompletowaniem dokumentacji, mogą mieć potem trudności z uzyskaniem dokumentów z byłych lub nieistniejących firm, szczególnie zaświadczeń o wysokości zarobków.

Jestem w trakcie kompletowania wniosku o naliczenie kapitału początkowego. Przez trzy lata pracowałam w małym zakładzie fryzjerskim. Właściciel nie chce wystawić mi zaświadczenia o zarobkach – mówi, że nie ma obowiązku wystawiać druków Rp-7. Czy ma rację?
Bernard Kimel z I Oddziału ZUS-u w Poznaniu: Osoby, które przed 1 stycznia 1998 r. były zatrudnione w małych firmach a pracodawca rozliczał składki na ubezpieczenie społeczne imiennie za każdego pracownika, nie muszą dołączyć do wniosku zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu na druku Rp-7. ZUS na podstawie posiadanej dokumentacji potwierdzi zarówno okres zatrudnienia, jak i wysokość osiąganego dochodu, od którego zostały opłacone składki na ubezpieczenie społeczne. Pracodawca powinien jednak wystawić zaświadczenie stwierdzające w jakich okresach i w jakiej wysokości wypłacał pracownikowi wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy – do 35 dni w roku.

Podobno do wniosku o kapitał początkowy muszę złożyć oryginały dokumentów potwierdzających okresy zatrudnienia. Czy mogę dołączyć kserokopie tych dokumentów?
Bernard Kimel z I Oddziału ZUS-u w Poznaniu: Do wniosku o ustalenie kapitału początkowego dowody potwierdzające okresy składkowe i nieskładkowe, a także wysokość osiąganego wynagrodzenia należy dołączyć w oryginale. Tak jak oryginał traktuje się odpis notarialny dokumentu lub jego kserokopię poświadczoną przez notariusza. ZUS dopuszcza kserokopię książeczki wojskowej, odpisu aktu urodzenia dziecka lub dyplomu ukończenia szkoły wyższej – po poświadczeniu przez pracodawcę zgodności tych dokumentów z oryginałem. Oryginały dokumentów ZUS zwróci nam, z wyjątkiem zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu (druku ZUS Rp. 7).

Czy dyplom jest dla ZUS wystarczającym dokumentem na potwierdzenie odbytych przeze mnie studiów?
Bernard Kimel z I Oddziału ZUS-u w Poznaniu: Jeżeli w dyplomie jest podany okres trwania studiów oraz określony jest programowy czas ich trwania, jest to dokument wystarczający do uwzględniania studiów jako okresów nieskładkowych. Jeżeli jednak dyplom nie zawiera takiej informacji, niezbędne jest dodatkowe zaświadczenie z uczelni.


W legitymacji ubezpieczeniowej mam wpisy o wysokości wynagrodzenia. Czy muszę prosić pracodawcę o wystawienie zaświadczenia na druku ZUS Rp-7, czy też mogę w ZUS przedłożyć tę legitymację?

Bernard Kimel z I Oddziału ZUS-u w Poznaniu: Legitymacja ubezpieczeniowa zawierająca stosowne wpisy o wynagrodzeniu opatrzone stosownymi pieczątkami i podpisem osoby dokonującej wpisu, stanowi wystarczający dokument na potwierdzenie wysokości osiąganych zarobków do ustalenia kapitału początkowego.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski