Kapitalny mecz Enei AZS Politechniki przy komplecie widzów i drugie zwycięstwo w sezonie nad wicemistrzem kraju. Wygrane Enei Basketu i MUKS

Trójki Serbki Jovany Popović też były dla Enei AZS Politechniki bezcenne
Trójki Serbki Jovany Popović też były dla Enei AZS Politechniki bezcenne Konrad Czapracki/Enea AZS Politechnika
Sobotnie opady śniegu nie zachęcały do wyjścia z domu. Ci, którzy przyszli na mecz Enei AZS z wicemistrzem kraju na pewno jednak nie żałowali. Poznanianki rozgrzały komplet fanów do czerwoności.

Dobre wyniki robią swoje. Akademiczki wygrały czwarte spotkanie z rzędu, drugi raz w sezonie pokonały jednego z gigantów ligi, czyli zespół z Lublina i awansowały na czwarte miejsce w tabeli EBLK. Tego już dawno w poznańskiej koszykówce nie było. Tak samo zresztą jak pełnych trybun we dwóch halach, bo mecz koszykarzy Enei Basket rozgrywany był w sobotę o tej samej porze.
Po raz drugi w sezonie, a pierwszy w Poznaniu fani Enei AZS Politechniki mogli zobaczyć na parkiecie Estonkę – Mailis Pokk. 30-letnia skrzydłowa zanotowała bardzo dobre spotkanie, notując już w pierwszej kwarcie 11 z 25 punktów zdobytych przez drużynę, przy 100 procentach skuteczności z gry. To właśnie Pokk otworzyła mecz celną trójką, a wtórowała jej w pierwszej kwarcie, i jak się okazało w całym meczu, Maya Dodson. Zdecydowanie słabsze otwarcie miała rozgrywająca Alesia Sutton, która nie mogła się wstrzelić na początku spotkania, notując 0/5 z gry. Jednak to ona ustaliła wynik po pierwszych 10 minutach, a w końcówce nie straciła głowy, gdy przewaga miejscowych zaczęła topnieć.

– Dobrze przygotowaliśmy się do tego spotkania. Nadaliśmy agresywny ton grze od początku meczu i zaskoczyliśmy tym przeciwnika. Nie odpuściliśmy nawet na milimetr i to był klucz do sukcesu w dzisiejszym pojedynku. Stał on na wysokim poziomie, podobnie zresztą jak wyjazdowe starcie ze Ślęzą przed tygodniem. Cieszy również to, że mimo kilku strat w końcówce, nie roztrwoniliśmy przewagi i nie straciliśmy kontroli nad meczem. Alesia Sutton w decydujących momentach znów pokazała, że jest naszą liderką. Mam jedynie wyrzuty sumienia, że ją bardziej eksploatuje niż obiecywałem przed sezonem – przyznał Wojciech Szawarski, trener Enei AZS Politechniki.

Nie tylko w hali PP na Piotrowie były w sobotę pełne trybuny. Przy komplecie widzów drugie zwycięstwo z rzędu odnieśli w Hali Gier Zespołowych koszykarze Enei Basket Poznań. Podopieczni Przemysława Szurka już do przerwy prowadzili z Żakiem Koszalin różnicą 19 punktów. Ostatecznie poznański beniaminek w I lidze wygrał 90:77 i powiększył swoją przewagę nad strefą spadkową.
Natomiast wicelider grupy B w I lidze koszykarek, czyli MUKS Poznań bardzo wysoko zwyciężył we własnej hali Basket Aleksandrów Łódzki.

EBLK: Enea AZS Politechnika Poznań – Polski Cukier AZS Lublin 75:69 (25:11, 18:24, 16:17, 16:17)
Enea AZS: Dodson 19, Pokk 19, Popović 14, Sutton 13, Skobel 8, Żukowska 2.
Najwięcej dla AZS: Mack 17, Taylor 14, Stanacev 12.
Inne wyniki: Ślęza Wrocław – MKS Pruszków 87:85, Enea Gorzów – Basket Bydgoszcz 85:55.
I liga mężczyzn: Enea Basket Poznań – Żak Koszalin 90:77 (20:14, 29:16, 18:26, 23:21)
Enea Basket: Dymała 19, Fiszer 15, Fraś 13, Andrzejewski 11, Tomaszewski 9, Simon 6, Ciechociński 5, Nowicki 4, Wielechowski 4.
Najwięcej dla Żaka: Sanders II 13, Dłoniak 13, Kaszowski 13.
Inne wyniki: Miasto Szkła Krosno – Polonia Warszawa 76:64, SKS Starogard Gdański – GKS Tychy 85:84, Polonia Bytom – WKK Wrocław 76:74.
I liga koszykarek: MUKS Poznań – Basket Aleksandrów Łódzki 89:49 (32:10, 24:13, 18:13, 15:13)
Najwięcej dla MUKS: Burzyńska 16, Błaszczak 11, Nilsson 10.
Wyniki EBL: MKS Dąbrowa Górnicza – Trefl Sopot82:91, Śląsk Wrocław – Legia Warszawa 83:77, Astoria Bydgoszcz – Spójnia Stargard 89:98, Start Lublin – GTK Gliwice 79:68, Anwil Włocławek – Sokół Łańcut 78:89, Zastal Zielona Góra – King Szczecin 78:79.

Konferencja prasowa po meczu Korona Kielce - Radomiak Radom 4:0