Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kaponiera Kolejowa gotowa! Zobacz, jak wyglądają podziemia ronda Kaponiera [ZDJĘCIA]

BLD
Ze względu na nietoperze osoby chcące zwiedzić Kaponierę Kolejową będą mogły to zrobić dopiero na wiosnę.
Ze względu na nietoperze osoby chcące zwiedzić Kaponierę Kolejową będą mogły to zrobić dopiero na wiosnę. Grzegorz Dembiński
Już na wiosnę poznaniacy będą mogli zwiedzać historyczną Kaponierę Kolejową, która znajduje się na poziomie -2 ronda Kaponiera.

W przyszłym roku pierwsi poznaniacy oraz turyści będą mogli zwiedzić historyczną Kaponierę Kolejową, która wchodziła w skład Twierdzy Poznań. Na poziomie -2 ronda Kaponiera zakończyły się już prace związane z zabezpieczeniem oraz wyeksponowaniem historycznego obiektu pochodzącego z XIX w.

– Jeszcze do 2013 r. istniało zagrożenie zabetonowania tej przestrzeni. To, że udało się zakończyć jej renowację, jest zasługą starań środowiska fortecznego oraz komisji rewitalizacji – tłumaczy Mariusz Wiśniewski, wiceprezydent Poznania.

Zakres prac wykonanych na obiekcie był spory - począwszy od renowacji ceglanych murów, odsłonięcia oryginalnych łuków od wschodniej strony, przez zamontowanie szklanej ściany, aż po wykonanie oświetlenia Kaponiery Kolejowej.

– Prace wymagały od wykonawcy dużej pieczołowitości. Zatrzymanie wód, które napływały do obiektu nie było łatwym zadaniem – podkreśla Paweł Śledziejowski, prezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Bardzo ważnym elementem renowacji było również stworzenie odpowiednich warunków dla zimujących w tym miejscu nietoperzy (może być ich ponad 200). Zamontowano więc specjalne ścianki z cegły, w których ssaki mogą znaleźć schronienie w okresie hibernacji, a także specjalistyczne urządzenia do pomiaru temperatury i układ zbiorników wodnych.

Właśnie ze względu na nietoperze osoby chcące zwiedzić Kaponierę Kolejową będą mogły to zrobić dopiero na wiosnę, ponieważ okres ochronny tych zwierząt trwa od października do połowy kwietnia. W tej chwili, by poznać historię tego zabytkowego wnętrza można skorzystać z ustawionego infokiosku.

– To jeden z nielicznych w Europie obiektów fortecznych tego typu, który został poddany renowacji – podsumowuje Mariusz Wiśniewski.

Mariusz Wiśniewski o przyszłości placu Kolegiackiego - zobacz wideo:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski