Jak przystroić grób bliskiej osoby? Oferta jest bardzo bogata. Wśród kwiatów dominują chryzantemy. Jednak ostatnio pojawiła się nowa moda. Zamiast chryzantem coraz częściej na grobach można spotkać… kapustę ozdobną.

Kapusta ozdobna – kolorowa i odporna na niskie temperatury

Dziwne? Nie do końca. Jak się okazuje kapusta ozdobna to bardzo dobra alternatywa dla popularnych od dziesiątek lat chryzantem. Coraz częściej jest wykorzystywana do tworzenia wiązanek nagrobnych. Sprawdza się także jako kwiat cięty.
Zobacz galerię
Ta roślina jest bardzo kolorowa i co niezwykle ważne, odporna na niskie temperatury, które dodatkowo powodują, że liście kapusty ozdobnej nabierają bardziej intensywną barwę.

Najpiękniej wyglądają w temperaturze poniżej 10 st. C. Jednak roślina ta dobrze radzi sobie w temperaturach do -5 st. C. A potrafi też wytrzymać nawet chwilowe spadki temperatury poniżej -10 st. C. Tak więc jeśli zima będzie łagodna, istnieje szansa, że kapusta ozdobna nawet do wiosny.

Kapusta ozdobna – doskonała do doniczki, bukietu czy wiązanki

Kapusta ozdobna pięknie wygląda w doniczce. Idealnie nadaje się nie tylko jako dekoracja grobu, ale również przydomowego ogródka, balkonu, tarasu, czy miejskich ulic.
Zobacz galerię
W tym roku kapusta ozdobna pojawiła się m.in. na klombach, które stanęły na Placu Bohaterów w Zielonej Górze. I ten pomysł mieszkańcom bardzo przypadł do gustu.

Ponadto doskonale sprawdza się jako kwiat cięty w wazonie, czy w bukiecie z innymi kwiatami. W takiej formie również zachowuje długo świeżość.

Kapusta ozdobna – gdzie ją kupić

Kapustę ozdobną w formie ciętej można kupić w wielu kwiaciarniach. Natomiast w doniczkach przed Wszystkich Świętych można ją dostać w ogrodnictwach czy na targowiskach.
Zobacz galerię
Rozety i wiązanki z użyciem kapusty ozdobnej można dostać w niemal każdej kwiaciarni (koszt pojedynczej rozety to ok. 5 zł). Przed 1 listopada można kupić ją również w doniczce.

Czy kapusta ozdobna jest jadalna?

Odpowiedź brzmi tak. Jednak ze względu na stosowane nawozy podczas jej uprawy, walory smakowe nie każdemu mogą przypaść do gustu. Natomiast kapusta ozdobna świetnie sprawdzi się jako ozdoba potraw.

Kapusta ozdobna - uprawa

Kapusta ozdobna dorasta do 30 cm wysokości i zakwita w okresie jesienno-zimowym. Najlepiej rośnie i wybarwia się na stanowisku słonecznym, na glebie średnio żyznej i umiarkowanie wilgotnej.
Zobacz galerię
Kapusta ozdobna jest bardzo łatwa w uprawie. Nasiona wysiewa się na rozsadnik od marca do czerwca. Podrośnięte siewki przesadza się na docelowe miejsce w 30–50 cm odstępach.

Zobacz też: Wiązanki i stroiki na Wszystkich Świętych 2018. Jak estetycznie udekorować grób? Jakie wiązanki przygotować? [24.10. 2018]

Chryzantemy najpopularniejszym kwiatem na Wszystkich Świętych

Źródło:TVN24