Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Karta Dużej Rodziny: 4 tys. zgłoszeń z Wielkopolski. Co w ramach karty?

Paulina Jęczmionka
W połowie czerwca rozpoczął się rządowy program dla rodzin wielodzietnych (z trójką i więcej dzieci). W ciągu niespełna trzech tygodni ponad 38,8 tysięcy rodzin zamówiło karty ze zniżkami. Z Wielkopolski są blisko cztery tysiące zgłoszeń.
W połowie czerwca rozpoczął się rządowy program dla rodzin wielodzietnych (z trójką i więcej dzieci). W ciągu niespełna trzech tygodni ponad 38,8 tysięcy rodzin zamówiło karty ze zniżkami. Z Wielkopolski są blisko cztery tysiące zgłoszeń. 123rf
W połowie czerwca rozpoczął się rządowy program dla rodzin wielodzietnych (z trójką i więcej dzieci). W ciągu niespełna trzech tygodni ponad 38,8 tysięcy rodzin zamówiło karty ze zniżkami. Z Wielkopolski są blisko cztery tysiące zgłoszeń.

Najwięcej ulg w muzeach

Z jakich zniżek rodziny mogą skorzystać? Na razie w programie jest 73 partnerów - instytucji kulturalnych, ośrodków sportowych, wypoczynkowych czy operatorów kolejowych.

Oferta tych ostatnich od dawna uchodziła wśród rodzin wielodzietnych za jedną z bardziej istotnych. Dziś jednak budzi pewne zastrzeżenia. Bo choć PKP Intercity dało 25 proc. ulgi, to obowiązuje ona tylko wtedy, gdy w podróż wybiorą się minimum trzy osoby. Z kolei zniżka Przewozów Regionalnych dotyczy rocznej karty. Normalnie kosztuje 175 zł, a duża rodzina może ją kupić za 140 zł. I dopiero wtedy dostanie 30 proc. ulgi na jednorazowy bilet.

- Roczna karta opłaca się raczej tylko takim osobom, które jeżdżą pociągami codziennie - mówi Szymon Wytykowski, szef wielkopolskiego Związku Dużych Rodzin Trzy Plus. - Takie komplikowanie oferty działa trochę na niekorzyść Karty Dużej Rodziny. Liczymy jednak, że będą się zmieniać, a partnerów przybywać.

Teraz najwięcej (40) ofert dotyczy instytucji kulturalnych. I tak np. Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie czy Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni dają 40 proc. zniżki, Kopalnię Soli w Wieliczce można zwiedzić o 30 proc. taniej, a wiele muzeów narodowych (nie ma tu poznańskiego) wpuści rodziny za symboliczną złotówkę.

Ofertę sportowo-rekreacyjną przygotował z kolei Centralny Ośrodek Sportu. Jego siedziba w Warszawie, ale także Ośrodki Przygotowań Olimpijskich w różnych miastach (np. Giżycku czy Zakopanem) dają 20 proc. zniżki na zakwaterowanie, wyżywienie i obiekty sportowe.

Do programu włączyły się także Ochotnicze Hufce Pracy z całej Polski, w tym i Ośrodek Hotelowo-Szkoleniowy w Pleszewie. - Rodziny posiadające kartę zapłacą u nas o 10 proc. mniej za nocleg i wyżywienie - mówi Wiesława Wawroska, wicedyrektor CKiW OHP w Pleszewie. - W pobliżu są np. dwa baseny, w tym odkryty, stąd blisko jest np. do wigwamów w Brzeziu.

Poza wypoczynkiem, Karta Dużej Rodziny zapewnia też zniżki związane z codziennym życiem. Ale i tu pojawiają się wątpliwości. 5 proc. daje bowiem market Alma, a 10 proc. - odzieżowa sieć Vistula.

- Oczywiście, że bardziej zależy nam na tańszych sieciach handlowych, ale nie chcemy też, by karta była pakietem socjalnym - mówi Joanna Krupska, prezes Związku Dużych Rodzin. - Rodziny wielodzietne różnią się pod względem zamożności i część na pewno chętnie skorzysta z dostępnych już ofert. Poza tym, karta to mechanizm rozwijający się, wciąż mogą do niej dochodzić nowe pomysły.

Krupska wskazuje, że część z nich wymagała zmian ustawowych, które są właśnie procedowane. Chodzi np. o zniżki PKP, obniżkę opłat za paszport czy darmowe parki narodowe.

Wielkopolska też z kartą

Poza ogólnopolską Kartą Dużej Rodziny, własne zniżki wprowadzają też samorządy. W maju taki program przyjął zarząd naszego województwa. Ulgi w podległych mu instytucjach być może zaczną obowiązywać we wrześniu.

- W najbliższym czasie będziemy zapraszali do wdrażania Wielkopolskiej Karty Rodziny gminy i powiaty, które nie mają swoich kart oraz takie, które je wprowadziły, ale będą mogły dołożyć wojewódzkie zniżki - mówi Aleksandra Kowalska, dyrektor Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej. - Równolegle będziemy rozmawiać z firmami czy organizacjami pozarządowymi, by stworzyć katalog ulgowych usług. Gdy będzie gotowy, ruszy nabór wniosków o kartę.

Pierwsze chętne instytucje już są. To 11 muzeów, teatrów czy centrów kultury w Wielkopolsce. Wśród nich jest np. Teatr Nowy w Poznaniu czy Filharmonia Poznańska. Rodziny bardzo liczą też na regionalne zniżki w podległych marszałkowi Przewozach Regionalnych i Kolejach Wielkopolskich, a także na oferty lokalnych przedsiębiorców.

Kto może dostać kartę?

  • Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny przysługuje rodzinom z przynajmniej trójką dzieci, niezależnie od dochodu. Karta jest wydawana bezpłatnie. Rodzice mogą korzystać z niej dożywotnio, a dzieci - do 18. roku życia lub do ukończenia nauki, maksymalnie do 25, roku życia. Osoby niepełnosprawne otrzymają kartę na czas trwania orzeczenia o niepełnosprawności.
  • Wniosek o kartę należy złożyć w gminie, w której mieszka rodzina. Urzędnicy podadzą informację o instytucjach, w których można odbierać karty.
  • Katalog zniżek jest cały czas poszerzany. Można go znaleźć na stronie internetowej ministerstwa: www.rodzina.gov.pl Prywatne firmy biorące udział w programie są oznaczone logo "Tu honorujemy Ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny".

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski