Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Karta Dużej Rodziny KDR: ulgi, zniżki, wniosek. Karta Dużej Rodziny - lista partnerów programu. KDR dla seniorów - jak wyrobić kartę?

RED
Wydawaniem Kart Dużej Rodziny w Poznaniu zajmuje się Poznańskie Centrum Świadczeń. To właśnie tam można odebrać Kartę Dużej Rodziny, która uprawnia do wielu zniżek.
Wydawaniem Kart Dużej Rodziny w Poznaniu zajmuje się Poznańskie Centrum Świadczeń. To właśnie tam można odebrać Kartę Dużej Rodziny, która uprawnia do wielu zniżek. Waldemar Wylegalski
Karta Dużej Rodziny jest programem w ramach którego osoby, które wychowały minimum trójkę dzieci mogą korzystać ze zniżek u partnerów. Karta Dużej Rodziny występuje zarówno w wariancie ogólnopolskim, jak i regionalnym, czy miejskim, na przykład mieszkańcy Poznania, którzy posiadają KDR mogą liczyć na dodatkowe zniżki. Od stycznia 2019 roku mogą z niej także korzystać seniorzy, którzy urodzili, bądź wychowali minimum troje dzieci. Jak ją wyrobić i komu przysługuje Karta Dużej Rodziny? Sprawdź, z jakich zniżek można korzystać u partnerów Karty Dużej Rodziny.

Karta Dużej Rodziny 2019: Czym jest, komu przysługuje i jak ją wyrobić? Zniżki i partnerzy

Z miesiąca na miesiąc Karta Dużej Rodziny zyskuje na popularności wśród Polaków. Po zmianach w prawie, które weszły w życie 1 stycznia 2019 roku, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej szacuje, że Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny, będzie miała około 3 mln użytkowników. Od 2015 roku w Poznaniu funkcjonuje też Poznańska Karta Dużej rodziny.

Sprawdź jakie są zasady korzystania i wyrabiania Karty Dużej Rodziny, a także kto i u jakich partnerów może skorzystać ze zniżek oferowanych w tym programie.

Karta Dużej Rodziny KDR: ulgi, zniżki, wniosek. Karta Dużej Rodziny - lista partnerów programu. KDR dla seniorów - jak wyrobić kartę?
źródło: obywatel.gov.pl

Karta Dużej Rodziny – czym jest?

Karta Dużej Rodziny, to program dla rodzin, w których jest przynajmniej trójka dzieci. Dzięki niej można korzystać ze zniżek przyznawanych przez państwowe i prywatne firmy – partnerów Karty Dużej Rodziny. Zniżki obowiązują na towary i usługi – np. komunikacyjne, spożywcze, paliwowe czy bankowe.

Po otrzymaniu karty można jej używać w miejscach, które są oznaczone napisem „Tu Honorujemy Kartę Dużej Rodziny”. Karta jest dostępna zarówno w fizycznej – plastikowej wersji, jak i poprzez aplikację mobilną.

W miejscach z takim znaczkiem w widocznym miejscu, honorowana jest Karta Dużej Rodziny.
W miejscach z takim znaczkiem w widocznym miejscu, honorowana jest Karta Dużej Rodziny. źródło: obywatel.gov.pl

Oprócz Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny, bardzo często funkcjonują też lokalne programy dla rodzin z minimum trójką dzieci. Tak jest np. w Poznaniu, w którym od 2015 roku działa Poznańska Karta Dużej Rodziny (więcej o niej poniżej). Takie lokalne karty najczęściej są połączone z kartą ogólnopolską i można korzystać ze zniżek u partnerów, używający tylko jednej karty z napisem: Karta Dużej Rodziny.

Karta dużej rodziny – komu przysługuje?

Pierwotnie Karta Dużej rodziny przysługiwała jedynie rodzicom i dzieciom, którzy w momencie wprowadzenia programu wychowywali trójkę dzieci. Jednak dzięki zmianom w prawie – obecnie zakres użytkowników jest zdecydowanie większy i obejmuje także seniorów.

Od 1 stycznia 2019 roku o Kartę Dużej Rodziny mogą się ubiegać także rodzice, którzy kiedykolwiek wychowali i mieli na utrzymaniu minimum trójkę dzieci. Nie ma znaczenia w jakim wieku są one obecnie oraz to czy żyją. Po tym rozszerzeniu szacuje się, że z Karty Dużej Rodziny może korzystać nawet do 3 milionów Polaków.

Dzieci również mogą korzystać ze zniżek przysługujących z tytułu Karty Dużej Rodziny. Mają do tego prawo:

  • do ukończenia 18 lat,
  • lub do ukończenia 25 lat w przypadku kontynuowania nauki.

Rodzice natomiast mają prawo do zniżek dożywotnio. Karta przysługuje też osobom, które pozostawały w konkubinacie. W przypadku, gdy któryś z partnerów nie jest rodzicem trojga dzieci, wówczas nie może korzystać z ulg. I tak np. w związku nieformalnym kobieta, która ma dwoje dzieci z obecnym partnerem, a mężczyzna posiada też dziecko z poprzedniego związku, to jemu przysługuje karta, a jej nie.

– Musi on jednak udowodnić, że ponosi czy ponosił koszty utrzymania dziecka z pierwszego związku, na przykład miał zasądzone alimenty

– wyjaśnia Damian Napierała, zastępca dyrektora Poznańskiego Centrum Świadczeń.

Czytaj więcej: Wychowałeś przynajmniej troje dzieci? Nieważne kiedy to było. Masz prawo do Karty Dużej Rodziny i zniżek

Uprawnienia do karty przysługują natomiast małżonkowi rodzica, który ma co najmniej troje dzieci, nawet jeżeli małżonek ten nie ma żadnego własnego dziecka.

Kartę mogą też uzyskać rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka. Nie ma znaczenia poziom dochodów osoby korzystającej z karty.

Wydawaniem Kart Dużej Rodziny w Poznaniu zajmuje się Poznańskie Centrum Świadczeń.
Wydawaniem Kart Dużej Rodziny w Poznaniu zajmuje się Poznańskie Centrum Świadczeń. Waldemar Wylegalski

Jak wyrobić ogólnopolską kartę dużej rodziny?

Wydawaniem kart zajmuje się właściwa jednostka na terenie każdej gminy. W przypadku Poznania będzie to Poznańskie Centrum Świadczeń przy ul. Wszystkich Świętych 1 lub Małachowskiego 10. Komplet dokumentów można także składać w Centrum Inicjatyw Rodzinnych przy ul. Ratajczaka 44. Można je także przesłać pocztą lub złożyć wniosek przez internet na stronie: Emp@tia.

Co jest potrzebne by wyrobić Ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny? Przede wszystkim należy wypełnić odpowiedni wniosek. Można go znaleźć tutaj: [pobierz wniosek] wraz z objaśnieniem, jak należy go wypełnić.

Poza tym potrzebne będzie przygotowanie niezbędnych dokumentów. Strona Ministerstwa Cyfryzacji precyzuje, że są to:

1. W przypadku ojca i matki:

  • oświadczenie, że nie są pozbawieni władzy rodzicielskiej ani ograniczeni we władzy rodzicielskiej przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej w stosunku do co najmniej trojga dzieci — można je napisać samodzielnie lub wypełnij odpowiedni formularz,
  • dowód osobisty lub paszport — jeśli nie mają numeru PESEL.

2. W przypadku macochy i ojczyma (małżonek jednego z rodziców) — jeśli nie mają numeru PESEL:

  • dowód osobisty lub paszport,
  • akt małżeństwa.

3. W przypadku dzieci poniżej 18 lat (jeśli nie mają numeru PESEL):

  • akt urodzenia,
  • albo dowód osobisty,
  • lub paszport.

4. W przypadku dzieci powyżej 18 lat:

  • dowód osobisty lub paszport (jeśli nie mają numeru PESEL),
  • oświadczenie o planowanym terminie ukończenia nauki w szkole lub na studiach — napisz je samodzielnie lub wypełnij odpowiedni formularz.

5. W przypadku dzieci niepełnosprawnych powyżej 18 lat:

  • dowód osobisty lub paszport (jeśli nie mają numeru PESEL).

6. W przypadku dzieci z rodzin zastępczych albo z rodzinnego domu dziecka:

  • postanowienie o umieszczeniu w rodzinie zastępczej albo rodzinnym domu dziecka,

7. Osoby, które przebywają w dotychczasowej rodzinie zastępczej albo w rodzinnym domu dziecka:

  • oświadczenie o pozostawaniu w dotychczasowej rodzinie zastępczej albo rodzinnym domu dziecka.

8. W przypadku cudzoziemców — dodatkowo, oprócz wyżej wymienionych dokumentów:

  • dokument, który potwierdzi prawo do mieszkania w Polsce,
  • zezwolenie na pobyt w kraju.

Po złożeniu dokumentów należy oczekiwać na informację o wydaniu Karty Dużej Rodziny. Zwykle jest ona wydawana w ciągu miesiąca od złożenia wniosków i kompletu potrzebnych dokumentów.

Tak wygląda awers i rewers Karty Dużej Rodziny.
Tak wygląda awers i rewers Karty Dużej Rodziny. źródło: obywatel.gov.pl

W Poznaniu karty można odebrać w Poznańskim Centrum Świadczeń lub po wcześniejszym umówieniu w Centrum Inicjatyw Rodzinnych.

Poznańskie Centrum Świadczeń otwarte jest:

  • w poniedziałek od godziny 7.30 do 16
  • we wtorek od godziny 7.30 do 15.30
  • w środę od godziny 7.30 do 15
  • w czwartek od godziny 7.30 do 15.30
  • w piątek od godziny 7.30 do 15

Centrum Inicjatyw Rodzinnych przy ul. Ratajczaka 44 funkcjonuje od poniedziałku do piątku w godzinach od 10 do 18.

Wydawaniem Kart Dużej Rodziny w Poznaniu zajmuje się Poznańskie Centrum Świadczeń.
Wydawaniem Kart Dużej Rodziny w Poznaniu zajmuje się Poznańskie Centrum Świadczeń. Waldemar Wylegalski

Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny – zniżki i partnerzy

Z Karty Dużej Rodziny można korzystać w formie plastikowego dokumentu, a także w postaci aplikacji mobilnej mKDR, która jest do pobrania w sklepie Google Play (dla systemu operacyjnego Android) oraz AppStore (system iOS).

Tak wygląda Karta Dużej Rodziny w aplikacji mKDR.
Tak wygląda Karta Dużej Rodziny w aplikacji mKDR. źródło: obywatel.gov.pl

U partnera, u którego chcemy skorzystać ze zniżek przysługujących z tytułu Karty Dużej Rodziny wystarczy ją okazać (w formie plastikowej lub elektronicznej – na ekranie smartfona) i zostaną one przyznane.

Kto jest partnerem Karty Dużej Rodziny, u którego można skorzystać ze zniżek? To m. in. firmy takie jak:

  • Orlen,
  • Shell,
  • Lotos,
  • Bank Pekao S.A.,
  • PZU,
  • LOT,
  • PKP,
  • PGNiG,
  • Carrefour,
  • Lidl,
  • Piotr i Paweł,
  • Przewozy Regionalne,
  • Kina Helios,
  • Deichmann,
  • Laboratoria Alab,
  • Lux Med.

To oczywiście ledwie niewielki procent ze wszystkich firm, które są partnerami Karty Dużej Rodziny. Łącznie punktów, w których można korzystać ze zniżek jest w Polsce kilkanaście tysięcy.

Aby sprawdzić, gdzie można je uzyskać w pobliżu swojego miejsca pobytu, wystarczy wejść na stronę internetową: Wyszukiwanie partnerów Karty Dużej Rodziny lub sprawdzić to w aplikacji mKDR.

Zobacz też:Masz KDR - dosztaniesz zniżkę na paszport

Wydawaniem Kart Dużej Rodziny w Poznaniu zajmuje się Poznańskie Centrum Świadczeń.
Wydawaniem Kart Dużej Rodziny w Poznaniu zajmuje się Poznańskie Centrum Świadczeń. Waldemar Wylegalski

Poznańska Karta Dużej Rodziny – czym jest, jak wyrobić?

Poznańska Karta Dużej Rodziny funkcjonuje w stolicy Wielkopolski od 2015 roku. Od początku 2018 roku posiadając ogólnopolską i poznańską kartę nie trzeba już korzystać z dwóch dokumentów. Zniżki przyznane w ramach Poznańskiej Rodziny Dużej obowiązują po okazaniu Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny.
Poznańska wersja programu oferuje zniżki u lokalnych partnerów i w spółkach należących do miasta. Zasady jej przyznawania są takie same, jak w przypadku ogólnopolskiego odpowiednika. Jedyna różnica jest oczywiście taka, że żeby korzystać ze zniżek należy być mieszkać na terenie Poznania.

Wnioskowanie o poznańskie uprawnienia odbywa się na takiej samej zasadzie, jak przy wnioskowaniu o Ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny. Niezbędne dokumenty można więc złożyć osobiście w CIR - Centrum Inicjatyw Rodzinnych, przy ul. Ratajczaka 44 lub Poznańskim Centrum Świadczeń przy ul. Wszystkich Świętych 1 lub ul. Małachowskiego 10 w Poznaniu.

Wnioskować można też zdalnie za pośrednictwem systemu Empatia, poczty czy platformy elektronicznej e-PUAP.

Poznańska Karta Dużej Rodziny – zniżki i partnerzy

Poznańska Rodzina Duża to program w ramach którego, można skorzystać ze zniżek u lokalnych firm. W połączeniu z Ogólnopolską Kartą Dużej Rodziny daje to użytkownikowi kolejne możliwości skorzystania z ofert specjalnej partnerów programu, tym razem na poziomie np. Poznania.

Kto jest partnerem Poznańskiej Rodziny Dużej, u którego można skorzystać ze zniżek? To m. in. firmy takie jak:

  • Akademia Piłkarska Reissa,
  • Cityzen Klub,
  • KKS Lech Poznań,
  • Pływalnia Atlantis,
  • Obiekty Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji,
  • Termy Maltańskie,
  • Diagnostyka Wielkopolska,
  • Prywatna Lecznica Certus,
  • Auchan Komorniki,
  • Chata Polska,
  • Poznańskie Stowarzyszenie Taksówkarzy,
  • Pozmot Poznań,
  • Leader School Poznań,
  • OSK Lider,
  • Blubry Poznańskie,
  • Brama Poznania ICHOT,
  • CK Zamek,
  • Kino Muza,
  • Kino Rialto,
  • Teatr Nowy w Poznaniu,
  • Teatr Polski w Poznaniu.

I wiele więcej partnerów programu Poznańska Rodzina Duża, których można znaleźć na stronie: Karty dla Rodzin 3+: katalog zniżek.

Wydawaniem Kart Dużej Rodziny w Poznaniu zajmuje się Poznańskie Centrum Świadczeń. To właśnie tam można odebrać Kartę Dużej Rodziny, która uprawnia do
Wydawaniem Kart Dużej Rodziny w Poznaniu zajmuje się Poznańskie Centrum Świadczeń. To właśnie tam można odebrać Kartę Dużej Rodziny, która uprawnia do wielu zniżek. Waldemar Wylegalski
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski