Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Karta Dużej Rodziny KDR: ulgi, zniżki, wniosek. Karta Dużej Rodziny - lista partnerów programu. KDR dla seniorów - jak wyrobić kartę?

RED
Wydawaniem Kart Dużej Rodziny w Poznaniu zajmuje się Poznańskie Centrum Świadczeń. To właśnie tam można odebrać Kartę Dużej Rodziny, która uprawnia do wielu zniżek.
Wydawaniem Kart Dużej Rodziny w Poznaniu zajmuje się Poznańskie Centrum Świadczeń. To właśnie tam można odebrać Kartę Dużej Rodziny, która uprawnia do wielu zniżek. Waldemar Wylegalski
Karta Dużej Rodziny jest programem w ramach którego osoby, które wychowały minimum trójkę dzieci mogą korzystać ze zniżek u partnerów. Karta Dużej Rodziny występuje zarówno w wariancie ogólnopolskim, jak i regionalnym, czy miejskim, na przykład mieszkańcy Poznania, którzy posiadają KDR mogą liczyć na dodatkowe zniżki. Od stycznia 2019 roku mogą z niej także korzystać seniorzy, którzy urodzili, bądź wychowali minimum troje dzieci. Jak ją wyrobić i komu przysługuje Karta Dużej Rodziny? Sprawdź, z jakich zniżek można korzystać u partnerów Karty Dużej Rodziny.

Karta Dużej Rodziny 2019: Czym jest, komu przysługuje i jak ją wyrobić? Zniżki i partnerzy

Z miesiąca na miesiąc Karta Dużej Rodziny zyskuje na popularności wśród Polaków. Po zmianach w prawie, które weszły w życie 1 stycznia 2019 roku, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej szacuje, że Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny, będzie miała około 3 mln użytkowników. Od 2015 roku w Poznaniu funkcjonuje też Poznańska Karta Dużej rodziny.

Sprawdź jakie są zasady korzystania i wyrabiania Karty Dużej Rodziny, a także kto i u jakich partnerów może skorzystać ze zniżek oferowanych w tym programie.

Karta Dużej Rodziny KDR: ulgi, zniżki, wniosek. Karta Dużej Rodziny - lista partnerów programu. KDR dla seniorów - jak wyrobić kartę?
źródło: obywatel.gov.pl

Karta Dużej Rodziny – czym jest?

Karta Dużej Rodziny, to program dla rodzin, w których jest przynajmniej trójka dzieci. Dzięki niej można korzystać ze zniżek przyznawanych przez państwowe i prywatne firmy – partnerów Karty Dużej Rodziny. Zniżki obowiązują na towary i usługi – np. komunikacyjne, spożywcze, paliwowe czy bankowe.

Po otrzymaniu karty można jej używać w miejscach, które są oznaczone napisem „Tu Honorujemy Kartę Dużej Rodziny”. Karta jest dostępna zarówno w fizycznej – plastikowej wersji, jak i poprzez aplikację mobilną.

W miejscach z takim znaczkiem w widocznym miejscu, honorowana jest Karta Dużej Rodziny.
W miejscach z takim znaczkiem w widocznym miejscu, honorowana jest Karta Dużej Rodziny. źródło: obywatel.gov.pl

Oprócz Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny, bardzo często funkcjonują też lokalne programy dla rodzin z minimum trójką dzieci. Tak jest np. w Poznaniu, w którym od 2015 roku działa Poznańska Karta Dużej Rodziny (więcej o niej poniżej). Takie lokalne karty najczęściej są połączone z kartą ogólnopolską i można korzystać ze zniżek u partnerów, używający tylko jednej karty z napisem: Karta Dużej Rodziny.

Karta dużej rodziny – komu przysługuje?

Pierwotnie Karta Dużej rodziny przysługiwała jedynie rodzicom i dzieciom, którzy w momencie wprowadzenia programu wychowywali trójkę dzieci. Jednak dzięki zmianom w prawie – obecnie zakres użytkowników jest zdecydowanie większy i obejmuje także seniorów.

Od 1 stycznia 2019 roku o Kartę Dużej Rodziny mogą się ubiegać także rodzice, którzy kiedykolwiek wychowali i mieli na utrzymaniu minimum trójkę dzieci. Nie ma znaczenia w jakim wieku są one obecnie oraz to czy żyją. Po tym rozszerzeniu szacuje się, że z Karty Dużej Rodziny może korzystać nawet do 3 milionów Polaków.

Dzieci również mogą korzystać ze zniżek przysługujących z tytułu Karty Dużej Rodziny. Mają do tego prawo:

  • do ukończenia 18 lat,
  • lub do ukończenia 25 lat w przypadku kontynuowania nauki.

Rodzice natomiast mają prawo do zniżek dożywotnio. Karta przysługuje też osobom, które pozostawały w konkubinacie. W przypadku, gdy któryś z partnerów nie jest rodzicem trojga dzieci, wówczas nie może korzystać z ulg. I tak np. w związku nieformalnym kobieta, która ma dwoje dzieci z obecnym partnerem, a mężczyzna posiada też dziecko z poprzedniego związku, to jemu przysługuje karta, a jej nie.

– Musi on jednak udowodnić, że ponosi czy ponosił koszty utrzymania dziecka z pierwszego związku, na przykład miał zasądzone alimenty

– wyjaśnia Damian Napierała, zastępca dyrektora Poznańskiego Centrum Świadczeń.

Czytaj więcej: Wychowałeś przynajmniej troje dzieci? Nieważne kiedy to było. Masz prawo do Karty Dużej Rodziny i zniżek

Uprawnienia do karty przysługują natomiast małżonkowi rodzica, który ma co najmniej troje dzieci, nawet jeżeli małżonek ten nie ma żadnego własnego dziecka.

Kartę mogą też uzyskać rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka. Nie ma znaczenia poziom dochodów osoby korzystającej z karty.

Wydawaniem Kart Dużej Rodziny w Poznaniu zajmuje się Poznańskie Centrum Świadczeń.
Wydawaniem Kart Dużej Rodziny w Poznaniu zajmuje się Poznańskie Centrum Świadczeń. Waldemar Wylegalski

Jak wyrobić ogólnopolską kartę dużej rodziny?

Wydawaniem kart zajmuje się właściwa jednostka na terenie każdej gminy. W przypadku Poznania będzie to Poznańskie Centrum Świadczeń przy ul. Wszystkich Świętych 1 lub Małachowskiego 10. Komplet dokumentów można także składać w Centrum Inicjatyw Rodzinnych przy ul. Ratajczaka 44. Można je także przesłać pocztą lub złożyć wniosek przez internet na stronie: Emp@tia.

Co jest potrzebne by wyrobić Ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny? Przede wszystkim należy wypełnić odpowiedni wniosek. Można go znaleźć tutaj: [pobierz wniosek] wraz z objaśnieniem, jak należy go wypełnić.

Poza tym potrzebne będzie przygotowanie niezbędnych dokumentów. Strona Ministerstwa Cyfryzacji precyzuje, że są to:

1. W przypadku ojca i matki:

  • oświadczenie, że nie są pozbawieni władzy rodzicielskiej ani ograniczeni we władzy rodzicielskiej przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej w stosunku do co najmniej trojga dzieci — można je napisać samodzielnie lub wypełnij odpowiedni formularz,
  • dowód osobisty lub paszport — jeśli nie mają numeru PESEL.

2. W przypadku macochy i ojczyma (małżonek jednego z rodziców) — jeśli nie mają numeru PESEL:

  • dowód osobisty lub paszport,
  • akt małżeństwa.

3. W przypadku dzieci poniżej 18 lat (jeśli nie mają numeru PESEL):

  • akt urodzenia,
  • albo dowód osobisty,
  • lub paszport.

4. W przypadku dzieci powyżej 18 lat:

  • dowód osobisty lub paszport (jeśli nie mają numeru PESEL),
  • oświadczenie o planowanym terminie ukończenia nauki w szkole lub na studiach — napisz je samodzielnie lub wypełnij odpowiedni formularz.

5. W przypadku dzieci niepełnosprawnych powyżej 18 lat:

  • dowód osobisty lub paszport (jeśli nie mają numeru PESEL).

6. W przypadku dzieci z rodzin zastępczych albo z rodzinnego domu dziecka:

  • postanowienie o umieszczeniu w rodzinie zastępczej albo rodzinnym domu dziecka,

7. Osoby, które przebywają w dotychczasowej rodzinie zastępczej albo w rodzinnym domu dziecka:

  • oświadczenie o pozostawaniu w dotychczasowej rodzinie zastępczej albo rodzinnym domu dziecka.

8. W przypadku cudzoziemców — dodatkowo, oprócz wyżej wymienionych dokumentów:

  • dokument, który potwierdzi prawo do mieszkania w Polsce,
  • zezwolenie na pobyt w kraju.

Po złożeniu dokumentów należy oczekiwać na informację o wydaniu Karty Dużej Rodziny. Zwykle jest ona wydawana w ciągu miesiąca od złożenia wniosków i kompletu potrzebnych dokumentów.

Tak wygląda awers i rewers Karty Dużej Rodziny.
Tak wygląda awers i rewers Karty Dużej Rodziny. źródło: obywatel.gov.pl

W Poznaniu karty można odebrać w Poznańskim Centrum Świadczeń lub po wcześniejszym umówieniu w Centrum Inicjatyw Rodzinnych.

Poznańskie Centrum Świadczeń otwarte jest:

  • w poniedziałek od godziny 7.30 do 16
  • we wtorek od godziny 7.30 do 15.30
  • w środę od godziny 7.30 do 15
  • w czwartek od godziny 7.30 do 15.30
  • w piątek od godziny 7.30 do 15

Centrum Inicjatyw Rodzinnych przy ul. Ratajczaka 44 funkcjonuje od poniedziałku do piątku w godzinach od 10 do 18.

Wydawaniem Kart Dużej Rodziny w Poznaniu zajmuje się Poznańskie Centrum Świadczeń.
Wydawaniem Kart Dużej Rodziny w Poznaniu zajmuje się Poznańskie Centrum Świadczeń. Waldemar Wylegalski

Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny – zniżki i partnerzy

Z Karty Dużej Rodziny można korzystać w formie plastikowego dokumentu, a także w postaci aplikacji mobilnej mKDR, która jest do pobrania w sklepie Google Play (dla systemu operacyjnego Android) oraz AppStore (system iOS).

Tak wygląda Karta Dużej Rodziny w aplikacji mKDR.
Tak wygląda Karta Dużej Rodziny w aplikacji mKDR. źródło: obywatel.gov.pl

U partnera, u którego chcemy skorzystać ze zniżek przysługujących z tytułu Karty Dużej Rodziny wystarczy ją okazać (w formie plastikowej lub elektronicznej – na ekranie smartfona) i zostaną one przyznane.

Kto jest partnerem Karty Dużej Rodziny, u którego można skorzystać ze zniżek? To m. in. firmy takie jak:

  • Orlen,
  • Shell,
  • Lotos,
  • Bank Pekao S.A.,
  • PZU,
  • LOT,
  • PKP,
  • PGNiG,
  • Carrefour,
  • Lidl,
  • Piotr i Paweł,
  • Przewozy Regionalne,
  • Kina Helios,
  • Deichmann,
  • Laboratoria Alab,
  • Lux Med.

To oczywiście ledwie niewielki procent ze wszystkich firm, które są partnerami Karty Dużej Rodziny. Łącznie punktów, w których można korzystać ze zniżek jest w Polsce kilkanaście tysięcy.

Aby sprawdzić, gdzie można je uzyskać w pobliżu swojego miejsca pobytu, wystarczy wejść na stronę internetową: Wyszukiwanie partnerów Karty Dużej Rodziny lub sprawdzić to w aplikacji mKDR.

Zobacz też:Masz KDR - dosztaniesz zniżkę na paszport

Wydawaniem Kart Dużej Rodziny w Poznaniu zajmuje się Poznańskie Centrum Świadczeń.
Wydawaniem Kart Dużej Rodziny w Poznaniu zajmuje się Poznańskie Centrum Świadczeń. Waldemar Wylegalski

Poznańska Karta Dużej Rodziny – czym jest, jak wyrobić?

Poznańska Karta Dużej Rodziny funkcjonuje w stolicy Wielkopolski od 2015 roku. Od początku 2018 roku posiadając ogólnopolską i poznańską kartę nie trzeba już korzystać z dwóch dokumentów. Zniżki przyznane w ramach Poznańskiej Rodziny Dużej obowiązują po okazaniu Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny.
Poznańska wersja programu oferuje zniżki u lokalnych partnerów i w spółkach należących do miasta. Zasady jej przyznawania są takie same, jak w przypadku ogólnopolskiego odpowiednika. Jedyna różnica jest oczywiście taka, że żeby korzystać ze zniżek należy być mieszkać na terenie Poznania.

Wnioskowanie o poznańskie uprawnienia odbywa się na takiej samej zasadzie, jak przy wnioskowaniu o Ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny. Niezbędne dokumenty można więc złożyć osobiście w CIR - Centrum Inicjatyw Rodzinnych, przy ul. Ratajczaka 44 lub Poznańskim Centrum Świadczeń przy ul. Wszystkich Świętych 1 lub ul. Małachowskiego 10 w Poznaniu.

Wnioskować można też zdalnie za pośrednictwem systemu Empatia, poczty czy platformy elektronicznej e-PUAP.

Poznańska Karta Dużej Rodziny – zniżki i partnerzy

Poznańska Rodzina Duża to program w ramach którego, można skorzystać ze zniżek u lokalnych firm. W połączeniu z Ogólnopolską Kartą Dużej Rodziny daje to użytkownikowi kolejne możliwości skorzystania z ofert specjalnej partnerów programu, tym razem na poziomie np. Poznania.

Kto jest partnerem Poznańskiej Rodziny Dużej, u którego można skorzystać ze zniżek? To m. in. firmy takie jak:

  • Akademia Piłkarska Reissa,
  • Cityzen Klub,
  • KKS Lech Poznań,
  • Pływalnia Atlantis,
  • Obiekty Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji,
  • Termy Maltańskie,
  • Diagnostyka Wielkopolska,
  • Prywatna Lecznica Certus,
  • Auchan Komorniki,
  • Chata Polska,
  • Poznańskie Stowarzyszenie Taksówkarzy,
  • Pozmot Poznań,
  • Leader School Poznań,
  • OSK Lider,
  • Blubry Poznańskie,
  • Brama Poznania ICHOT,
  • CK Zamek,
  • Kino Muza,
  • Kino Rialto,
  • Teatr Nowy w Poznaniu,
  • Teatr Polski w Poznaniu.

I wiele więcej partnerów programu Poznańska Rodzina Duża, których można znaleźć na stronie: Karty dla Rodzin 3+: katalog zniżek.

Wydawaniem Kart Dużej Rodziny w Poznaniu zajmuje się Poznańskie Centrum Świadczeń. To właśnie tam można odebrać Kartę Dużej Rodziny, która uprawnia do
Wydawaniem Kart Dużej Rodziny w Poznaniu zajmuje się Poznańskie Centrum Świadczeń. To właśnie tam można odebrać Kartę Dużej Rodziny, która uprawnia do wielu zniżek. Waldemar Wylegalski
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski