Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Karta PEKA Junior, czyli wersja dla dzieci. Sprawdź!

Bogna Kisiel
Karta PEKA Junior będzie się nieco różniła od wersji "klasycznej"
Karta PEKA Junior będzie się nieco różniła od wersji "klasycznej"
Sześć firm rywalizuje o dostawę 50 tysięcy kart PEKA Junior. Powinny one pojawić się pod koniec tego roku. Czym karta PEKA Junior będzie się różniła od normalnej? Sprawdź!

Karta PEKA Junior adresowana będzie do dzieci do 13 roku życia. Od klasycznej Juniora różni to, że nie będzie na niej aplikacji e-portmonetki czyli nie można dokonywać nią drobnych płatności. Natomiast umożliwia ona doładowanie biletu okresowego - trasowanego czy na sieć, a także płacenie za przejazdy jednorazowe. Dostępna bowiem będzie na niej funkcja t-portmonetki, którą rzecz jasna trzeba "zasilić" jakąś kwotą.

Polecamy:

Karta PEKA w kieszeni, a GPS w pojeździe...

T-portmonetka nie tylko umożliwi opłatę za jazdę komunikacją miejską, ale także zasponsorowanie rodziców w strefie płatnego parkowania, gdy ich karta PEKA świeci pustkami.

Karta PEKA Junior będzie się nieco różnić od "klasycznej". Zaprojektuje ją firma, która wygra przetarg

- 10-miesięczne bilety szkolne na komkarcie, kupione na okres od 1 września 2013 r. do 30 czerwca 2014 r., nadal będą ważne - tłumaczy Bartosz Trzebiatowski, rzecznik ZTM. - Dopiero po tym czasie poprosimy posiadaczy biletów 10-miesięcznych o wymianę komkart na kartę PEKA Junior.

Sprawdź również:
Karta PEKA: Służ wniosek, a kartę otrzymasz bezpłatnie!

Posiadacz karty PEKA Junior nie musi mieć przy sobie ważnej legitymacji szkolnej, ponieważ informacja o uldze zostanie zapisana na karcie. Po skończeniu 13 lat można nadal jej używać. Jedyny mankament to wspomniany brak e-portmonetki.

Nieco inaczej wygląda sytuacja studentami, którzy posiadają Elektroniczną Legitymację Studencką wydaną przez Międzyuczelniane Centrum Personalizacji Legitymacji Studenckich.

Zobacz koniecznie:
Karta PEKA: Wszystko, co chcecie (i powinniście) o niej wiedzieć...

- Wszyscy studenci, którzy rozpoczną w październiku studia już będą mieli wgraną kartę PEKA na ELS - mówi B. Trzebiatowski. - Jednak trzeba ją aktywować. Można to zrobić w punktach ZTM. Należy tylko wypełnić wniosek. Zamierzamy przeprowadzić kampanię informacyjną na uczelniach, by wszyscy zainteresowani dowiedzieli się, że nie muszą starać się o kartę PEKA.

A co z pozostałymi posiadaczami ELS? To zależy, w którym roku legitymacja została wydana. Na części nie będzie możliwości wgrania tej aplikacji i te osoby powinny wystąpić o kartę PEKA.

Zobacz koniecznie:
Karta PEKA: Wszystko, co chcecie (i powinniście) o niej wiedzieć...

Ale przy tej okazji pojawia się inny problem. Bo dotychczas ZTM wydał ok. 100 tys. kart PEKA. Tymczasem do mieszkańców musi trafić 400 tys., bo inaczej miasto straci 29 mln zł unijnej dotacji.

- Istotna jest tu liczba użytkowników systemu, a nie wydanych kart plastikowych - twierdzi B. Trzebiatowski.
W przyszłym roku będą równolegle funkcjonować dwa systemy - stary z komkartami i biletami papierowymi oraz nowy z kartami PEKĄ. Jednak warto zaopatrzyć się w nową kartę. Opłaca się to także osobom, które ustawowo mają zagwarantowane darmowe przejazdy.

Polecamy:

Karta PEKA w kieszeni, a GPS w pojeździe...

Dlaczego? Poza tym, że zapisana zostanie na niej przysługująca ulga, to jest jeszcze t-portmonetka. Gdy będziemy gościć znajomych czy rodzinę, ich przejazdy możemy opłacać t-portmonetką. To tańsze rozwiązanie niż zakup PKJ czyli Papierowej Karty Jednorazowej, która będzie droższa. Wynika to stąd, że wytworzenie takiej karty papierowej z czipem kosztuje po prostu więcej.

Pod uwagę bierze się różne rodzaje Papierowej Karty Jednorazowej. Proponuje się, by funkcjonował bilet jednoprzejazdowy lub 30-minutowy, a także bilet 24-godzinny. Jeden i drugi rodzaj obowiązywałby we wszystkich trzech strefach: A+B+C. Ostateczną decyzję w sprawie rodzajów i cen biletów PKJ, podobnie, jak taryf biletów na PECE oraz wysokości opłat przez t-portmonetkę podejmą radni.

Polecamy:

Karta PEKA w kieszeni, a GPS w pojeździe...

Karta PEKA dobra dla każdego
Otrzymanie karty PEKA i posługiwanie się nią nie jest takie trudne. Wystarczy złożyć wniosek o wydanie karty. Można to zrobić w punkcie sprzedaży lub przez internet (wtedy wskazujemy miejsce odbioru PEKI, gdzie mamy najbliżej). Po odbiorze karty możemy logować się na stronie PEKI. Tam dostępna będzie historia biletów (kiedy, na jaki okres i jakie kupiliśmy), sprawdzimy stan t-portmonetki, doładujemy ją (zakładka "zasil t-portmonetkę"), kupimy bilet (wybieramy ten, który nas interesuje i przelewamy pieniądze z konta). Osoby, które nie posiadają konta internetowego mogą kupić bilet na PEKĘ w punkcie sprzedaży czy biletomacie. Także w punktach sprzedaży, biletomatach, a ponadto w czytnikach zamontowanych w pojazdach każdy będzie mógł sprawdzić stan karty.

Zobacz koniecznie:
Karta PEKA: Wszystko, co chcecie (i powinniście) o niej wiedzieć...

NAJNOWSZE INFORMACJE Z POZNANIA I WIELKOPOLSKI: GLOSWIELKOPOLSKI.PL

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski