Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Karty PEKA coraz bardziej przyjazne pasażerom. Nie trzeba będzie ich nosić

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Karty PEKA rozwijają się - właśnie otrzymały kolejne nowe możliwości
Karty PEKA rozwijają się - właśnie otrzymały kolejne nowe możliwości Maciej Urbanowski
Zmieniają się możliwości kart PEKA: od 3 października doszły nowe funkcje, a Zarząd Transportu Miejskiego obiecuje, że to nie koniec. Wkrótce nie trzeba będzie nawet mieć przy sobie karty PEKA, podobnie jak niedługo powinna zostać uruchomiona sprzedaż biletów, opłacanych kartą płatniczą w autobusach i tramwajach.

Jan Gosiewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu, zapewnia, że intensywne prace nad unowocześnieniem systemu Poznańskiej Elektronicznej Karty Aglomeracyjnej sprawiają, że staje się ona z perspektywy pasażera prostsza i bardziej intuicyjna. Już niebawem kartę PEKA będzie można pobrać na smartfona.

– Obecnie trwają testy, po których aplikacja zostanie udostępniona w Google Play i App Store – informuje Jan Gosiewski. – Dzięki niej pasażer będzie mógł sprawdzić swoje konto w systemie PEKA, kupić bilet okresowy lub sprawdzić, jakie przysługujące mu ulgi w transporcie publicznym ma zapisane w systemie.

ZTM zastrzega, że karta PEKA (którą niezależnie od korzystania z aplikacji będzie można w każdej chwili zamówić) będzie jednak nadal konieczna aby korzystać z biletu przystankowego opłacanego z tPortmonetki.

Czytaj też:

System obsługi pasażerów na www.peka.poznan.pl też się zmienia. Jest dopasowywany do przeglądarek internetowych w urządzeniach mobilnych z platformą Android i iOS, jego usługi w nowej szacie graficznej powinny być dostępne w listopadzie 2022 r.

Już od poniedziałku 3 października nie trzeba wykonywać transferu biletu okresowego kupionego poprzez portal PEKA. Kupiony bilet okresowy automatycznie zapisze się na koncie użytkownika w systemie PEKA, a podczas kontroli biletu w pojeździe sprawdzany będzie w trybie online zapisany na nim bilet. Ale trzeba pamiętać, że przy doładowywaniu tPortmonetki przez internet, przeniesienie doładowania będzie nadal konieczne.

– Chcemy, żeby w przyszłości również była możliwość korzystania z tPortmonetki poprzez powiązanie płatności z kartami zbliżeniowymi. Wówczas klient mógłby przykładać do czytników PEKA kartę bankową lub powiązane z nią urządzenie mobilne. Wymaga to jednak bardzo daleko idącej przebudowy architektury systemu oraz wymiany czytników PEKA we wszystkich pojazdach, co bez pozyskania zewnętrznych środków na tę inwestycję będzie trudne lub wręcz niemożliwe – dodaje Jan Gosiewski.

Czytaj też:

Także od 3 października studenci mogą zapisywać swoje ulgi studenckie automatycznie na koncie PEKA bez wizyty w Punkcie Obsługi Klienta. Muszą jednak mieć Elektroniczne Legitymacje Studenckie (ELS) lub Doktoranckie (ELD) aktywowane w systemie PEKA. Uprawnienie do ulgi studenckiej jest już zapisywane na koncie PEKA automatycznie przy przedłużeniu ważności legitymacji (od kolejnego dnia po przedłużeniu przez uczelnię). Studenci będą mogli kupić np. atrakcyjny cenowo Bilet Semestralny na 120 dni, na strefę A w cenie 172 zł lub Bilet Semestralny na 150 dni na strefę A za 202 zł.

– Studenci zyskają podwójnie, ponieważ ulga do biletu okresowego automatycznie zapisze się na ich koncie w systemie PEKA, a kupując bilet przez internet, nie będzie trzeba wykonywać transferu e-biletu – przypomina ZTM.

Zarząd Transportu Miejskiego zapowiada, że niedługo nie trzeba będzie mieć przy sobie karty PEKA, by okazać przy kontroli bilet okresowy: przebudowywany system PEKA oprze się na koncie on-line w „chmurze”, a nie wyłącznie na karcie.

– Dzięki temu pojawią się nowe możliwości m.in. w zakresie integracji usług – zapowiada ZTM. – Będzie można z nich korzystać dzięki aplikacji mobilnej, która będzie stanowić identyfikator użytkownika, potwierdzający, że jest on posiadaczem danego konta PEKA, do którego przypisany jest zakupiony bilet okresowy. Uproszczone będzie także zapisywanie uprawnień do ulg (już od października studenckiej, a wkrótce także metropolitalnej) oraz korzystanie z biletów okresowych kupowanych przez Internet. Ponadto klient będzie mógł korzystać zarówno z Aplikacji PEKA z biletem okresowym, jak również równolegle wyrobić kartę. Na obecnym etapie zmiany nie obejmą sposobu korzystania z tPortmonetki.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Jakiś czas temu głośno było o mieszkańcu Jeleniej Góry, którego policja siłą wyrzuciła z autobusu miejskiego, bo nie chciał wysiąść z hulajnogą elektryczną. Okazuje się, że obowiązujący w pojazdach MPK Poznań regulamin przewozów ZTM także wylicza szereg zakazów. Za ich łamanie motorniczy i kierowca mogą nakazać Ci opuszczenie pojazdu. Zobacz, co jest zabronione w pojazdach MPK Poznań ---->

MPK Poznań: Czego nie wolno robić w tramwaju i autobusie? Za...

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski