Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kaszlesz? Nie lekceważ objawów! Zmierz pojemność płuc - bezpłatne badania!

Anastazja Bezduszna
Od 19 listopada badania spirometryczne można wykonać w wielkopolskich przychodniach.
Od 19 listopada badania spirometryczne można wykonać w wielkopolskich przychodniach. archiwum polskapresse
Choroby układu oddechowego, do których należą między innymi astma oskrzelowa i przewlekła obturacyjna choroba płuc (w skrócie POChP), są najczęstszą przyczyną wizyt u lekarza. Od 19 listopada badania spirometryczne można wykonać w wielkopolskich przychodniach.

Bezpłatne badania spirometryczne i konsultacje odbywają się w ramach programu edukacyjnego „Chwytaj każdy oddech”. Celem programu jest edukacja polskiego społeczeństwa: pacjentów, ich rodzin w zakresie chorób płuc – ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki, roli wczesnej diagnostyki i zasad współpracy pacjenta i lekarza w trakcie leczenia astmy i POChP. Pacjenci w całej Polsce do końca roku będą mogli wykonać bezpłatnie badanie spirometryczne, a w razie potrzeby także skorzystać z porady lekarza specjalisty, który dokona analizy wyniku badania. Program swoim autorytetem wsparli wybitni eksperci w dziedzinie chorób płuc.

– Nieleczona lub niewłaściwie leczona alergia, zwłaszcza, jeśli dotyczy dróg oddechowych może stać się przyczyną wystąpienia astmy. Dlatego bardzo ważne jest informowanie lekarza o wszystkich występujących objawach, regularne wykonywanie badań kontrolnych. Dobra współpraca pacjenta z lekarzem w procesie leczenia, wzajemne zaufanie umożliwiają utrzymanie choroby w ryzach. – mówi prof. Marek L. Kowalski, alergolog, ekspert programu „Chwytaj każdy oddech”.

Terminy i miejsca najbliższych badań spirometrycznych i konsultacji lekarskich w Wielkopolsce:

19 listopada: Wągrowiec – w godzinach 15 – 18
NZOZ Zespół Poradni Specjalistycznych, ul. Wachowiaka 9
zapisy osobiście lub pod numerem telefonu: 67 268 52 40

20 listopada: Kalisz – w godzinach 14.30 – 20.30
PULS ZPOZ Przychodnia Medycyny Rodzinnej, ul. Polna 29,
zapisy pod numerem telefonu: 627 644 088

22 listopada: Pleszew – w godzinach 11 – 17 (badania), 10.30 – 16.30 (konsultacje)
Indywidualna Praktyka Lekarza Rodzinnego MAR-MED, ul. K. Wielkiego 17
zapisy osobiście lub pod numerem telefonu: 62 742 73 60

28 listopada: Łobżenica – w godzinach 15 – 18
Pro Vita NZOZ Przychodnia Lekarza Rodzinnego, ul. Złotowska 24
zapisy osobiście lub pod numerem telefonu: 67 286 15 05

29 listopada: Krotoszyn – w godzinach 15 – 21
NZOZ S. C. Alfa Zespół Lekarzy POZ, ul. dr. Bolewskiego 8
zapisy osobiście

Spirometria jest prostym i nieinwazyjnym badaniem, pozwalającym zmierzyć objętość i pojemność płuc oraz przepływy powietrza w płucach i oskrzelach. Polega ono na jak najszybszym wydmuchaniu całego zapasu powietrza zgromadzonego w płucach do ustnika połączonego specjalną rurką z aparatem spirometrycznym. Można dzięki temu określić rezerwy wentylacyjne układu oddechowego. Na podstawie wyniku badania spirometrycznego lekarz zdecyduje, czy skierować pacjenta na dalszą diagnostykę, np. RTG płuc, czy od razu zacząć go leczyć.

U podłoża astmy leży nadreaktywność oskrzeli na różne czynniki drażniące, na przykład alergeny, zimne powietrze, dym z papierosa, intensywny zapach, środki chemiczne. U osoby chorej na astmę komórki układu oddechowego wydzielają związki chemiczne, tzw. mediatory odczynu astmatycznego, które wywołując proces zapalny, ograniczają przepływ powietrza w drogach oddechowych, co prowadzi do napadów kaszlu i duszności, zwłaszcza w nocy i nad ranem.

POChP to choroba, która rozwija się przez wiele lat. Bardzo często jej pierwszym objawem jest zadyszka przy wchodzeniu po schodach, ale z czasem pojemność płuc chorego tak bardzo się zmniejsza, że zaczyna mu brakować tchu nawet przy najprostszych czynnościach. Głównym czynnikiem ryzyka jej wystąpienia jest palenie tytoniu – 90 procent chorych to obecni lub byli palacze, pozostałe 10 procent to osoby, które były w przeszłości narażone na toksyczne pyły, gazy i dymy uszkadzające układ oddechowy oraz tzw. bierni palacze.

Za około 80 procent przypadków tej choroby odpowiada wieloletnie palenie papierosów. Dlatego na spirometrię powinny zwłaszcza zgłosić się osoby po 40 roku życia, które regularnie palą lub paliły tytoń.

Lekarze szacują, że w Polsce ponad połowa z około 2,5 mln chorych na POChP nie ma postawionej diagnozy i nie leczy się. Tymczasem, nieleczone schorzenie stopniowo prowadzi do niewydolności oddechowej i skraca życie o 10-15 lat. Osoby, które na nie cierpią, są też bardziej narażone na inne choroby, jak nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa i zawał serca, udar mózgu, osteoporoza, cukrzyca oraz nowotwory złośliwe, w tym rak płuca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski