Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katarzynki 2021: Wróżby w poszukiwaniu ukochanej i miłości na całe życie. "Mężczyzna wkładał pod poduszkę ubranie kobiety"

M.S.
Święto ludowe obchodzone z nocy 24 na 25 listopada to odpowiednik zwyczajów andrzejkowych.
Święto ludowe obchodzone z nocy 24 na 25 listopada to odpowiednik zwyczajów andrzejkowych. pixabay.com.pl/zdj. ilustracyjne
Już niedługo katarzynki. Święto ludowe obchodzone z nocy 24 na 25 listopada to odpowiednik zwyczajów andrzejkowych. Tyle że katarzynki obchodzone były przez kawalerów. Młodzi mężczyźni wróżyli ożenek lub szybkie znalezienie drugiej połówki. Dzisiaj ten zwyczaj nie jest już tak popularny, gdyż został wyparty przez andrzejki, które stały się dniem zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.

Katarzynki 2021

Katarzynki to polski zwyczaj świąteczny, obchodzony w nocy z 24 na 25 listopada, czyli w wigilię św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Była patronką cnotliwych kawalerów, którzy pragnęli zapoznać pannę, a w przyszłości wejść z nią w szczęśliwy związek małżeński. Największe nasilenie jej kultu przypada na okres średniowiecza. Przysłowie głosi, że „w noc świętej Katarzyny pod poduszką są dziewczyny", a przyśniona kobieta, to przyszła żona.

Młodzi mężczyźni wróżyli ożenek lub poszukiwali partnerki. Na zachodzie popularyzowane było święto panien, czyli andrzejki – spełniające wróżby kobiet, w poszukiwaniu partnera. To właśnie andrzejki wyparły z naszych zwyczajów katarzynki.

W chrześcijańskich kościołach, obrzędy katarzynek odbywają się w niedzielę poprzedzającą 29 listopada (w tym roku to niedziela, 28 listopada).

Wierzenia związane z katarzynkami

Wierzy się, że mężczyzna musi umieścić ptasie pióro pod swoją poduszkę, wówczas w jego śnie pojawi się ptak, który wyjawi prawdę o przyszłej żonie. Kluczowe jest jednak, jaki to będzie ptak bowiem, jeśli biała kura, wówczas kawaler poślubi młodą dziewczynę, a jeśli czarna kura, to wdowę. Najgorsze, co można ujrzeć w śnie, to siwy koń, co oznaczało wieczne kawalerstwo.

Poza piórami i karteczkami, mężczyźni pod poduszkę wkładali część kobiecego ubrania – pod warunkiem, że takowy udało im się zdobyć. Natomiast losowanie z kubków polegało na wylosowaniu, któregoś z następujących przedmiotów:

  • obrączka (symbolizowała ożenek)
  • monety (przypływ majątku)
  • zboże (dobrą pracę)
  • pusty kubek (tymczasowy zastój)

Przy losowaniu wypowiadało się czasami słowa: Kasiu daj znać, co się będzie ze mną dziać.

Gdzie w Wielkopolsce wieje grozą?Zobaczcie miejsca w Wielkopolsce, którymi mogliby zająć się bohaterowie serialu „Z Archiwum X”-->

Duchy, legendy i kosmici. W Wielkopolsce nie brakuje miejsc ...

Pod placem im. Adama Mickiewicza, znajduje się schron przeciwlotniczy z czasów II Wojny Światowej. Do tej pory zwiedzanie schronu było jednorazowym wydarzeniem, ale organizatorzy z Poznańskiej Grupy Eksploracyjnej nie wykluczają możliwości ponownego zwiedzania bunkra.Szczelina przeciwlotnicza ma blisko 200 metrów długości korytarzy. Na co dzień wejście jest niedostępne, ponieważ wchodzi się do niego poprzez pomieszczenie techniczne, odpowiadające m.in. za oświetlenie placu Trzech Krzyży.Zobacz zdjęcia z wnętrza schronu --->

Zobacz, jak wygląda tajemniczy schron z drugiej wojny świato...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski