Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Każda trasa wiodła do Antonina [ZDJĘCIA]

Marek Weiss
Ponad tysiąc turystów z różnych stron Polski wzięło udział w 54 Ogólnopolskim Rajdzie „Jesień Chopinowska”. Jak co roku meta znajdowała się przy Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie.

To największa i najstarsza impreza tego typu w regionie. Odbywa się nieprzerwanie od początku lat 60. ubiegłego stulecia. Jej celem jest upamiętnienie pobytu Fryderyka Chopina w Antoninie, a także popularyzacja walorów turystyczno-krajoznawczych południowej Wielkopolski, a szczególnie Parku Krajobrazowego „Dolina Baryczy”.

- W tym roku goście zawitali do nas z takich miast, jak Wolsztyn, Łódź, Gorzów Wielkopolski, Piotrków Trybunalski, Poznań czy Oleśnica, ale większość przybyła z naszego regionu. Do dyspozycji uczestników były trasy piesze, rowerowe i konne. Duża grupa rajdowiczów wybrała trasy dowolne. Cieszy duży udział młodzieży pod opieką wychowawców i nauczycieli - powiedział Jarosław Maj z ostrowskiego oddziału PTTK.

Na trasę wielodniową wybrało się ponad 80 rowerzystów i piechurów, a nocleg dla nich znajdował się w ośrodku „Lido” w Antoninie. Rowerzyści pokonali trasę Antonin - Ostrzeszów - Bałczyna - Siedlików - Antonin, przejeżdżając ponad 55 km. W Ostrzeszowie zwiedzali muzeum i klasztor pobernadyński oraz ratusz, gdzie znajdują się pamiątki po jeńcach z okresu II wojny światowej. Wjechali również na jedno z najwyższych wzniesień w Wielkopolsce - Bałczynę (278 m npm), z którego rozpościera się wspaniała panorama okolicy. Druga grupa rowerzystów pokonała trasę z Ostrowa przez Grabów nad Prosną i Przedborów do Antonina. Natomiast harcerze ze 131 LDH pieszo dotarli z Ostrowa do Antonina, pokonując 23 km.

Na noclegu rozegrano gry i zabawy. Zwycięzcy otrzymali nagrody i upominki. Nad ogniskiem uczestnicy upiekli kiełbaski i dzielili się wrażeniami z tras. Na mecie na wszystkich czekała pyszna grochówka i wiele konkursów. Swój namiot edukacyjny przygotowało także Nadleśnictwo Antonin.

Dla uczestników przygotowano konkurs krajoznawczy. W kategorii szkół podstawowych zwyciężył Franciszek Telega, wśród gimnazjalistów najlepszy okazał się Maciej Machnik, a w grupie szkół ponadgimnazjalnych i dorosłych pierwsze miejsce zajął Rafał Mazurek. Jak co roku rozegrano również konkurs strzelecki, w którym zwycięstwo odnieśli przedstawiciele firmy Votum.

Organizatorzy rajdu, nawiązując do lansowanego przez Zarząd Główny PTTK hasła „Turystyka łączy pokolenia”, wręczyli upominki rodzinom wielopokoleniowym biorącym udział w imprezie. Nowinką była możliwość zaprezentowania się przez startujące drużyny przed mikrofonem. Skorzystało z tego kilkanaście drużyn, które recytując, śpiewając i skacząc pokazały swoisty folklor turystyczny. Jury rajdowe najciekawsze występy nagrodziło upominkami.

Do zwiedzania turystom udostępniono sam pałac myśliwski, zabytkową kaplicę grobową Radziwiłów, jak również teren Nadleśnictwa Antonin, gdzie można było obejrzeć wystawę przyrodniczą i nowoczesną „dostrzegalnię” przeciwpożarową terenów leśnych.

Na zakończenie rajdu uczestnicy, razem z gośćmi, wykonali taniec belgijski, który stał się przebojem całej imprezy. Zgodnie z tradycją w pałacowych wnętrzach odbył się także rajdowy koncert muzyki poważnej.

ZiemiaKaliska.com.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski