Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Każdy może mieć swoje własne drzewko. Rozpoczyna się sadzenie w „Lesie Nowożeńców i Drzew Okolicznościowych”

RED
Do drzew dostarczających największe ilości tlenu należy m.in. dąb oraz buk pospolity, klon, robinia akacjowa, lipa i jesion
Do drzew dostarczających największe ilości tlenu należy m.in. dąb oraz buk pospolity, klon, robinia akacjowa, lipa i jesion Pixabay
Na terenie Nadleśnictwa Babki powstaje nowy „Las Nowożeńców i Drzew Okolicznościowych”. Leśnicy przygotowali prawie 1,5 ha przestrzeni do posadzenia prawie 300 dębów szypułkowych i bezszypułkowych. Do akcji może dołączyć każdy, kto chce upamiętnić w niecodzienny sposób ważną dla niego osobę, wydarzenie albo datę. W nowym lesie swoje miejsce znajdzie też drzewko Głosu Wielkopolskiego.

Posadzone przez nas drzewo może upamiętnić ważne momenty naszego życia. Własne drzewko to także dobry pomysł na prezent. Najbliższa okazja do jego zasadzenia to nadchodzący weekend 8-9 maja.

- Sadzenie drzew, dla upamiętnienia ważnych momentów w naszym życiu to wielowiekowa tradycja. Drzewa były świadkami historii, do dzisiaj towarzyszy im określona symbolika. Dla przykładu dąb oznacza odwagę, siłę i mądrość, buk pewność siebie, siłę i pogodę ducha, grab odporność, wytrwałość i silną osobowość, brzoza piękno, harmonię, młodość i kobiecą wrażliwość, sosna mistycyzm, natchnienie i duchową wrażliwość, z kolei wierzba melancholię, smutek i żal

- tłumaczy dr inż. Małgorzata Krokowska-Paluszak, rzecznik prasowa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.

od 16 lat

Certyfikat z Lasu Nowożeńców i Drzew Okolicznościowych

Do każdego posadzonego dęba nadleśniczy Nadleśnictwa Babki wystawia certyfikat zawierający podstawowe informacje o posadzonym drzewie wraz z jego współrzędnymi geograficznymi. Sadzonki przekazuje nieodpłatnie nadleśnictwo. Przy każdym drzewku umieszczana jest też pamiątkowa tabliczka. Koszt jej wyprodukowania 86,10 zł ponosi osoba sadząca.

- Rocznica ślubu, narodziny dziecka, dowód miłości, przyjaźni czy też ważny jubileusz to niektóre z chwil, które upamiętnisz sadząc drzewko w Nadleśnictwie Babki. Pod sadzonką można zakopać przesłanie dla przyszłych pokoleń w postaci: listu, zdjęć, dokumentów upamiętniających wydarzenie, itp., umieszczonych w zalakowanej butelce, przygotowanej we własnym zakresie - dodaje Robert Okińczyc, nadleśniczy Nadleśnictwa Babki.

Jak posadzić drzewko w Nadleśnictwie Babki?

Aby posadzić swoje drzewo w „Lesie Nowożeńców i Drzew Okolicznościowych" w najbliższy weekend należało wysłać zgłoszenie na adres Nadleśnictwa Babki. Akcja będzie jednak kontynuowana. Szczegóły dostępne są na stronie Lasu Nowożeńców LINK.

Dlaczego warto sadzić drzewa?

Jak podaje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu, drzewa warto sadzić ponieważ:

  • Z 1 mkw powierzchni liściowej drzew dostaje się do powietrza atmosferycznego w ciągu okresu wegetacyjnego od 0,5 do ponad 1 kg czystego tlenu.
  • Jedna dorosła, 60-letnia sosna produkuje tlen niezbędny do życia 3 osób.
  • Do drzew dostarczających największe ilości tlenu należą: buk pospolity (1,1 kg), klon (1,1 kg), robinia akacjowa (1,1 kg), dąb (0,8 kg), lipa i jesion (0,7 kg). Podobne ilości tlenu wydzielają drzewa iglaste, np. sosna.
  • Jedno dorosłe drzewo może wytranspirować latem do 450 l wody dziennie. Taki efekt daje 5 dużych klimatyzatorów działających 20 godzin na dobę i obniżających temperaturę otoczenia o 3-7 stopni C.
  • Drzewa są swoistym filtrem, doskonale pochłaniają i neutralizują substancje toksyczne, takie jak: dwutlenek węgla, dwutlenek siarki oraz metale ciężkie (ołów, kadm, miedź, cynk).

ZOBACZ TEŻ:

Do pierwszego dnia wiosny coraz bliżej, dni stają się dłuższe, a słońce nieśmiało wygląda zza chmur. Warto zatem ruszyć się z domu i zacząć sezon turystyczny. Pierwsze wyjazdy wcale nie muszą być dalekie. Wielkopolska Organizacja Turystyczna przygotowała 10 pomysłów na krótkie, jednodniowe wycieczki w promieniu około 30 kilometrów od miasta. Zobacz atrakcje w okolicach Poznania >>

10 pomysłów na jednodniową wycieczkę blisko Poznania. Atrakc...

W ubiegłym roku Zarząd Zieleni Miejskiej wymieniał kosze na śmieci w Rosarium na Cytadeli. Śmietniki nie wylądowały jednak na śmietniku. Jesienią wyjechały z parku, by mogli się nimi zająć pracownicy Ogrodu Botanicznego UAM w Poznaniu. Kosze będą służyły poznaniakom przez kolejne lata, pełniąc nową funkcję - pojemników na kwiaty. To pomysł zdecydowanie w duchu zero waste, czyli niemarnowania przedmiotów i nadawania im drugiego życia. Zobaczcie, jak wyglądały kosze i jak prezentują się jako nowe kwietniki --->

Zamiast śmietników będą kwietniki. Pracownicy Ogrodu Botanic...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski