KGW 2016: Gospodynie z Golęczewa dbają o wieś i wychodzą...

  KGW 2016: Gospodynie z Golęczewa dbają o wieś i wychodzą naprzeciw miastu

  Joanna Labuda

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  KGW 2016: Gospodynie z Golęczewa dbają o wieś i wychodzą naprzeciw miastu
  1/3
  przejdź do galerii
  Trwa nasz plebiscyt na najlepsze Wielkopolskie Koło Gospodyń Wiejskich 2016. O tytuł walczą m.in. gospodynie z Golęczewa (pow. poznański).
  Koło Gospodyń Wiejskich w Golęczewie (SMS o treści NAJ.63 na numer 72355) powstało wiosną 1958 roku. Jak przyznają gospodynie, działają nieprzerwanie – choć z różną intensywnością – już od prawie 60 lat. Panie stoją nie tylko na straży tradycji wsi, ale też swoich własnych.

  Jak mówi Ilona Ciok, wśród członkiń wielkim szacunkiem darzy się jedną z poprzednich przewodniczących – panią Janinę Srokę.

  – Kobieta z wielką charyzmą i jeszcze większym sercem, która skupiała wokół siebie panie w czasach, kiedy na pralkę trzeba było mieć talon, a spotkania odbywały się w domach członkiń lub w remizie OSP. Ówczesne dzieci, dzisiaj już dorosłe osoby, opowiadają o niej jak o swojej babci – mówi obecna przewodnicząca KGW.

  KGW 2016: ZAGŁOSUJ I ZOBACZ KTO WYGRYWA


  Reaktywacja koła nastąpiła w 2013 roku, kiedy gospodynie zostały współorganizatorkami dwudniowych obchodów 700-lecia Golęczewa. Teraz spotykają się co dwa tygodnie w świetlicy wiejskiej. – Czasem jednak, przy szczególnych okazjach, przenosimy zebranie w teren: spotkania świąteczne do naszych domów, kulinarne do ogrodów, a rekreacyjne na kręgielnie czy do kina – opowiada przewodnicząca koła.

  Golęczewianki organizują m.in. warsztaty karczochowe, dequpage, szkolenie z samoobrony we współpracy z policją czy też Dzień Seniora z wykorzystaniem prac zrobionych na warsztatach.Ponad to, od lat ściśle współpracują ze strażakami z OSP oraz dziećmi i nauczycielami ze szkoły w Golęczewie.

  – Jest to tak długa współpraca, jak długo istnieje koło, o czym można poczytać w naszych kronikach. Współpraca ta owocuje również podczas organizacji Święta Niepodległości, 95-lecia OSP Golęczewo czy innych lokalnych uroczystości– chwali Ilona Ciok.

  W swoich działaniach gospodynie z Golęczewa nie ograniczają się tylko do obszarów wiejskich, ale próbują również wyjść na przeciw miastu. Jest to m.in. barterowa współpraca z poznańskim Kolektywem Kąpielisko, gdzie w zamian za sadzonki i materiały ogrodnicze panie z Golęczewa pozyskują zespół kreatywnych dziewcząt do pomocy przy swoich projektach.

  – Traktujemy nasze koło jak miejsce, gdzie odpoczywamy od codziennych obowiązków, jednocześnie czyniąc coś pożytecznego. Spotkania to czas, kiedy pracujemy dla innych ale jednocześnie świetnie się bawimy – zapewnia przewodnicząca.

  Gospodynie z Golęczewa walczą już o zwycięstwo w plebiscycie. Nadal czekamy jednak na kolejne zgłoszenia. Kandydatury należy nadsyłać na adres: j.labuda@glos.com.  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo