KGW 2016: W Janikowie od 50 lat piszą wspaniałą historię

  KGW 2016: W Janikowie od 50 lat piszą wspaniałą historię

  Joanna Labuda

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  KGW z Janikowa będzie świętować w tym roku swoje 50-lecie
  1/4
  przejdź do galerii

  KGW z Janikowa będzie świętować w tym roku swoje 50-lecie ©KGW w Janikowie

  To już półmetek naszego plebiscytu, w którym wybieramy najlepsze Wielkopolskie Koło Gospodyń Wiejskich 2016. O tytuł walczy już ponad 70 KGW z całego województwa. Na głosy naszych czytelników liczą prężnie działające gospodynie z Janikowa (pow. poznański), które mogą pochwalić się piękną historią.
  Koło Gospodyń Wiejskich z Janikowa (SMS o treści NAJ.6 na numer 72355) działa na rzecz swojej małej społeczności już od prawie 50. lat. Okrągłe urodziny gospodynie będą obchodzić 16 grudnia. Ich pierwszą przewodniczącą była pochodząca z Zakopanego góralka, praprawnuczka przewodnika tatrzańskiego Saboły – Helena Bobak.

  ZOBACZ KTO WYGRYWA

  – Było to dla niej duże zaskoczenie oraz duża odpowiedzialność. Na początku działalności koło nie miało żadnych funduszy finansowych oraz zaplecza. Trzeba było je zdobywać, więc gospodynie urządzały zabawy taneczne, które przynosiły zyski – opowiada Czesława Knypińska, obecna przewodnicząca koła.

  Gospodynie od początku były tak aktywne, że sala, w której się spotykały, okazała się dla nich za mała. Wtedy wpadły na pomysł zbudowania nowej świetlicy.

  – Przy budowie pomagały gospodynie, ich mężowie oraz chętni mieszkańcy Janikowa. To w niej odbywały się zebrania, powstał zarząd koła i program działania – dodaje gospodyni. Wraz z nową świetlicą, rozpoczęła się prawdziwa zabawa. Koło organizowało wycieczki, kursy haftu, gotowania, pieczenia, szycia, pierwszej pomocy, szkołę zdrowia trzeciego stopnia oraz pokazy kosmetyczne, a także kurs układania kwiatów, rybno-serowy i inne.

  – Organizowano też liczne konkursy, między innymi na najładniejszy ogródek kwiatowy i warzywny. Koło Gospodyń pamiętało również o Dniu Dziecka, Dniu Kobiet i Dniu Seniora. Organizowanie takich uroczystości wymagało budowy kuchni która powstała w 1987 roku – chwali przewodnicząca KGW z Janikowa.

  To jednak nie koniec zasług gospodyń z janikowskiego koła. Co roku pleciony był także wieniec dożynkowy, który robiła Krystyna Mandziak z pomocą niezawodnych gospodyń. Wieńce zdobywały liczne nagrody, a największym wyróżnieniem był list gratulacyjny z Muzeum Narodowego Rolnictwa w Szreniawie za wieniec, który tam trafił.

  Koło organizuje także wakacje letnie i zimowe dla dzieci, które wspomaga Urząd Miasta i Gminy w Swarzędzu. Poza tym, tradycją gospodyń z Janikowa jest organizowanie dożynek.

  ZAGŁOSUJ I ZOBACZ KTO WYGRYWA

  Zgłoś i zagłosuj

  Aby zagłosować na KGW z Janikowa wystarczy wysłać SMS na numer 72355 w treść wpisując NAJ.6. Koszt jednego SMS-a wynosi 2,46 zł z VAT. Głosowanie potrwa do końca miesiąca. Właśnie wtedy poznamy najlepsze Koło Gospodyń Wiejskich w Wielkopolsce. Jednak jeszcze do piątku, godz. 12.00 można zgłaszać kolejne wyróżniające się KGW z naszego regionu. By to zrobić, należy na adres: j.labuda@glos.com wysłać informacje o działalności koła, kontakt do przewodniczącej oraz zdjęcie.

  Na laureatki konkursu czekają wspaniałe nagrody., które zostaną wręczone podczas Targów „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów” 24-27 września 2016 roku w Poznaniu. Oprócz prestiżowego tytułu, koło, które głosami naszych czytelników zwycięży w plebiscycie, otrzyma bon na zakupy o wartości 3000 zł, drugie miejsce – 2000 zł i trzecie miejsce – 1000 zł. Dodatkowo na zwyciężczynie czeka nagroda specjalna. Jest nią profesjonalna produkcja filmowa poświęcona historii i działalności koła, a także miejscowości, w której działa.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo